10-01-2023

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.: Πρώτο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Challenge Cup

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 σετ τη Στεάουα Βουκουρεστίου στον πρώτο προημιτελικό που έγινε στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ όπου πιθανότατα θα βρει αντίπαλο τον Παναθηναϊκό εφόσον οι πράσινοι καταφέρουν να περάσουν το εμπόδιο της Ολλανδικής Όριον.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ αλλά με όπλο το σερβίς που απέφερε 13 άσσους και το μπλοκ που απέφερε 15 πόντους «έσπασε» τις γραμμές της ρουμανικής ομάδας και πήρε το πολύτιμο τρίποντο. Ο Ολυμπιακός για να προκριθεί στα ημιτελικά χρειάζεται μόλις δύο σετ στη ρεβάνς που θα γίνει την Πέμπτη 26 Ιανουαρίου στο Βουκουρέστι.

Κορυφαίος ο Στερν με 20 πόντους και τον ακολούθησαν οι διψήφιοι Ιντάλγκο με 19 και Παγένκ με 15, ενώ θετική παρουσία είχε στο ντεμπούτο του ο Βραζιλιάνος κεντρικός Γκουσταβάο.

Το 1ο σετ ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να είναι κοντά και να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο Ολυμπιακός πήγε στο 9-7 με άσσο του Ιντάλγκο για να προσπεράσουν οι Ρουμάνοι και να φτάσουν στη συνέχεια στο 16-19. Η Στεάουα διατήρησε το προβάδισμα της, φτάνοντας στο 19-21, όμως οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν με μπλοκ του Στερν και ισοφάρισαν σε 21-21 μετά από λάθος των φιλοξενούμενων. Οι ερυθρόλευκοι διεύρυναν στο 3-0 το σερί τους και πέρασαν μπροστά σκορ με 22-21. Ύστερα από επίθεση του Ιντάλγκο, έφτασε πολύ κοντά στην κατάκτηση του σετ, μετά το 23-22 το οποίο διαμόρφωσε ο Στερν, αλλά δεχόμενος ένα 3-0 σερί από σερβίς του Παπαγγελόπουλου που κατέληξε στο φιλέ και δυο σερί άσσους της Στεάουα, διαμορφώθηκε το 23-25.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο 2ο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με 4-1 και 5-2, φτάνοντας στο 7-4 με μπλοκ του Δαλακούρα. Στη συνέχεια έτρεξε νέο σερί χάρη στο οποίο διαμορφώθηκε το 13-8, μετά από μπλοκ του Ιντάλγκο για να πετύχει το 15-10 με πρώτο χρόνο Παγένκ. Ο Ιντάλγκο με δυο διαδοχικούς άσους διεύρυνε στο +7 το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα γράφοντας το 17-10 και με πάιπ σημείωσε ο ίδιος στη συνέχεια το 18-11. Με μπλοκ του Γκουσταβάο ο Ολυμπιακός αύξησε στο +8 την υπέρ του διαφορά την οποία μεγάλωσε ακόμα περισσότερο ο Παγένκ με νέο άσο για το 20-11. Ο Στερν πέτυχε το 21-13 και ο Γκουσταβάο το 22-13 για τον Ολυμπιακό που μετρούσε αντίστροφα για την κατάκτηση του σετ το οποίο κέρδισε με 25-16 για να ισοφαρίσει σε 1-1 τα σετ.

Στην έναρξη του 3ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ, με 0-3 αλλά αντέδρασε και προσπέρασε φτάνοντας στο 9-7 με τον Στερν. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το προβάδισμά τους, με τον Δαλακούρα να σημειώνει με μπλοκ το 11-7 και τον Στερν με επίθεση το 14-9. O Ιντάλγκο πέτυχε το 16-11 και ο Στερν με άσο το 17-11 για τους ερυθρόλευκους που είχαν κυριαρχήσει στο σημείο αυτό. Με μπλοκ του Τράβιτσα διαμορφώθηκε το 19-12 για τους Πειραιώτες που είχαν βάλει τις βάσεις για την ανατροπή της κατάστασης. Ο Αλεν Παγένκ με πρώτο χρόνο έγραψε το 20-13 και με νέο άσο το 21-13 για να πετύχει το 23-15 ο Ιντάλγκο. Από επίθεση του Στερν ο Ολυμπιακός πήγε στο πρώτο σετ μπολ στο 24-16 και από εξαιρετική άμυνα του Δαλακούρα προήλθε ο πόντος για το 25-16, χάρη στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στα σετ με 2-1.

Με μπλοκ του Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1 στην έναρξη του 4ου σετ, με τη Στεάουα να ισοφαρίζει στη συνέχεια και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Από σερβίς των φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ, διαμορφώθηκε το 15-13, αλλά ακολούθησε νέα ισοπαλία στο 16-16. Ο Στερν με κερδισμένο μπλοκ άουτ και με μπλοκ έγραψε το 18-16, βάζοντας ξανά τον Θρύλο στη θέση του οδηγού και ο Παγένκ διεύρυνε στο 3-0 το «ερυθρόλευκο» σερί για το 19-16. Με δυο διαδοχικούς άσους ο Στερν αύξησε στο +5 τη διαφορά γράφοντας το 22-17 και ο ίδιος με επίθεση έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 24-19 για να τελειώσει το ματς ο Παγένκ με άσο γράφοντας το 25-19.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 23-25

2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-13, 25-16

3ο σετ: 8-7, 16-11, 21-13, 25-16

4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-17, 25-19

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 35 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλου ενώ οι πόντοι της Στεάουα προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλου

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-16, 25-16, 25-19) σε 94'.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 15 (8/10 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Στερν 20 (13/30 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 1 (0/2 επ., 1 άσσο, 60% υπ.–60% άριστες), Τράβιτσα 4 (2/2 επ., 2 άσσοι), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (13/26 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ.-38% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 47% υπ.–47% άριστες), Κολτσιάκης (λ), Γκουσταβάο 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος, Δαλακούρας 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ.–65% άριστες).

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ (Μπόγκνταν Κότνικ): Πέτα 9 (5/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.-43% άριστες), Βόλογκα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Ματέι 19 (17/37 επ., 2 μπλοκ), Γουίλσον 5 (2/10 επ., 3 μπλοκ), Πόκερσνικ 9 (9/21 επ., 51% υπ.-37% άριστες), Κόστιτς 3 (3 άσσοι) / Λάκσεβιτς (λ, 24% υπ.-19% άριστες), Σόμπαλα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Ντουμίτρου Ιφτίμε 1 (1/3 επ., 43% υπ.-29% άριστες), Μπόντεα 1 (1/1 επ.).

Ο Ιταλός προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι δήλωσε: «Κατά τη γνώμη μου ξεκινήσαμε νευρικά στο πρώτο σετ, στη συνέχεια βελτιωθήκαμε, η Στεάουα είναι μια πολύ δυνατή ομάδα, τη ξέραμε πολύ καλά, τη περιμέναμε να παίξει καλά όπως και έγινε, και βεβαίως είμαστε χαρούμενοι για τη πρώτη νίκη που ήρθε αλλά πρέπει να συγκεντρωθούμε γιατί και το δεύτερο παιχνίδι θα είναι επίσης δύσκολο. Το break point ήταν το κλειδί του αγώνα, ειδικά στο μπλοκ. Σε κάποιες δύσκολες επιθέσεις ακουμπήσαμε αυτές τις μπάλες, ήταν πολύ σημαντικό. Επίσης, το πώς διαχειριστήκαμε τα δύσκολα σερβίς τους. Το δεύτερο ματς ελπίζω να έχει την ίδια εξέλιξη με το σημερινό. Σεβόμαστε πολύ τη Στεάουα καθώς είναι μια πολύ δυνατή ομάδα και θέλουμε να συγκεντρωθούμε σε αυτό το παιχνίδι».

Ο Κουβανός ακραίος του Ολυμπιακού Σαλβαντόρ Ιντάλγκο είπε: «Σε αυτή τη φάση που έχουμε φθάσει, όλες οι ομάδες είναι πολύ καλές και παίζουν πολύ ανταγωνιστικό βόλεϊ. Στο πρώτο σετ, κατάφεραν και μας έβγαζαν από το δικό μας σερβίς. Δεν μπορούσαμε λοιπόν να κατακτήσουμε 2-3 πόντους σερί για να «πάρουμε» κεφάλι στο σκορ. Όταν τους πιέζαμε, έβρισκαν συνεχώς λύσεις. Αυτό άλλαξε στη συνέχεια, βελτιωθήκαμε στην υποδοχή μας, η μπάλα πήγε στον πασαδόρο μας, και επιθετικά είμασταν όπως έπρεπε να είμαστε. Επιπλέον βελτιωθήκαμε πολύ και στο μπλοκ. Αυτά τα δύο μας έδωσαν τις λύσεις για τη συνέχεια. Από το δεύτερο σετ βελτιώσαμε πολύ και το σερβίς μας. Παίξαμε πολύ πιο επιθετικά, με περισσότερη ενέργεια. Αυτό μας έδωσε λύσεις και στο μπλοκ. Αντιδράσαμε πολύ καλά και στο δικό τους το σερβίς. Γενικά, ίσως κάναμε το καλύτερο φετινό μας παιχνίδι, παίξαμε σαν πραγματική ομάδα, είμαστε φέτος μια δεμένη ομάδα, μαζί στα «κάτω μας», μαζί και στα «πάνω μας», και ελπίζω να συνεχιστεί αυτό το δέσιμο και στη συνέχεια».