28-01-2023

Σπουδαία νίκη του Ο.Φ.Η. στα Καλύβια, νίκησε 3-0 τον Αριστοτέλη Σκύδρας

Download attachments:
Ο Ο.Φ.Η. ενισχυμένος με τον Γιώργος Τζιουμάκα που αναδείχτηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή νίκησε εκτός έδρας τον Φ.Ε.Σ. Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-0 σετ και σημείωσε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League ανεβαίνοντας στους 6 βαθμούς.

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με επιθετική αιχμή τον Τζιουμάκα, αλλά και το σερβίς του Ντεμιρτσί, προηγήθηκε με 12-6, έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης. Διατήρησαν το ρυθμό του αγώνα και διατήρησαν μεγάλο προβάδισμα μέχρι το 22-15. Ο Αριστοτέλης με σερί 5-0 μείωσε σε 20-22 και έγινε ντέρμπι όταν μείωσε στον πόντο με τον Μέντεζ 22-23. Ο Τζιουμάκας με μπλοκ-άουτ έκανε το 22-24 και σε κόντρα επίθεση το 22-25 για το 0-1 σετ υπέρ των κρητικών.

Στο 2ο σετ ο ΟΦΗ ξέφυγε πάλι από την αρχή με 5-2 χάρις την κυριαρχία του στο φιλέ και με επίθεση του Τζιουμάκα άνοιξε τη διαφορά στο +5 (11-6). Ο ΟΦΗ ήταν μπροστά 19-15 αλλά ο Αριστοτέλης πάλι μπήκε στον αγώνα και με σερί 3-0 μείωσε 18-19.  Ενας πόντος που ήρθε απο το video check στο καρφί του Ντεμιρτσί (μπλοκ-άουτ) κράτησε τον ΟΦΗ μπροστά με 20-22. Με μπλοκ του Αντάμι ο ΟΦΗ, πήρε σημαντικό προβάδισμα (20-23). Με καρφί του Αμπράο, ο ΟΦΗ έκανε το 21-24 και το σετ έκλεισε με 21-25, υπέρ του ΟΦΗ για το 0-2.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε και στο τρίτο σετ δυνατά με 2-6 και 9-15 με τον Τζιουμάκα, να είναι πραγματικά ασταμάτητος. Από εκεί και πέρα οι κρητικοί κυριάρχησαν πλήρως και πήραν δίκαια τη νίκη αφήνοντας τον Αριστοτέλη στους 3 βαθμούς.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Βένος, Χανός, Γραμματεία: Συρομάχου.

1ο σετ: 6-8, 6-12, 10-16, 15-22, 20-22, 23-25

2ο σετ: 6-8, 11-16, 19-21, 21-25

3ο σετ: 6-8, 10-16, 13-21, 15-25

*Οι πόντοι του Αριστοτέλη Σκύδρας προήλθαν από 2 άσσους, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 21-25, 15-25) σε 106'

Φ.Ε.Σ. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Στεφάνοβιτς 2 (2/5 επ.), Μέντεζ 11 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαγεωργίου 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Τόρες 15 (14/30 επ., 1 άσσος, 78% υπ. - 28% άριστες), Τσέλιος 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 9 (8/16 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. - 18% άριστες) / Συναδινός (λ, 65% υπ. - 24% άριστες), Φλόρες, Σδραυκάκης, Γιάγκος, Βλαχόπουλος.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Αντάμι 3 (3 μπλοκ), Βαϊόπουλος 3 (3/6 επ.), Ντεμίρτσι 7 (7/17 επ., 65% υπ. - 15% άριστες), Γκόνας 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ), Αμπράο 11 (9/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 9% άριστες), Τζιουμάκας 25 (21/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 64% υπ. - 18% άριστες), Αραμπόπουλος, Τσαλικιάν 1 (1 άσσος).

O κεντρικός του Αριστοτέλη Σκύδρας Παρασκευάς Τσέλιος δήλωσε: «Θέλαμε πολύ να νικήσουμε αυτόν τον αγώνα, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Χρειαζόμαστουν τους τρεις πόντους αλλά δεν τα καταφέραμε. Παρόλο που είχαμε καλή υποδοχή και άμυνα δεν καταφέραμε να περιορίσουμε τον ΟΦΗ στο μπλοκ. Πιστεύαμε πως μπορούσαμε να νικήσουμε αλλά ο ΟΦΗ έπαιξε πολύ καλά. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Βλέπουμε τους επόμενους αγώνες. Δυνατότητες υπάρχουν αλλά πρέπει να βάλουμε τα δυνατά μας. Πρέπει να νικήσουμε τον Πήγασο Πολίχνης για να μπορέσουμε να ελπίζουμε σε παραμονή».

Ο προπονητής του Ο.Φ.Η. Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Για μας, δεν υπήρχε άλλο αποτέλεσμα απο τη νίκη και τους τρείς βαθμούς. Ηταν παιχνίδι δίχως αύριο, ώστε να μείνουμε σε τροχιά σωτηρίας. Η παρουσία του Τζιουμάκα, ανέβασε όλη την ομάδα. Είναι ένας παίκτης εγνωσμένης αξίας. Επίσης, βελτιωμένη ήταν η εικόνα και ρου Ντερμιρτσί. Η ομάδα βελτιώνεται και με τη προσθήκη ενός κεντρικού, θα είμαστε ακόμα καλύτεροι. Εχουμε ακόμη πολλά περιθώρια βελτίωσης, σαν ομάδα».

Ο διαγώνιος του Ο.Φ.Η. Γιώργος Τζιουμάκας που έκανε ντεμπούτο με την ομάδα της Κρήτης δήλωσε: «Ηταν ένα πολύ σημαντικό ματς που το ήθελαν και οι δύο ομάδες. Ολοι οι παίκτες της ομάδας μου μπήκαν μέσα με θέληση και πείσμα για τη νίκη. Ακούσαμε τις οδηγίες του προπονητή μας, δεν κάναμε λάθη και πήραμε τη νίκη. Τώρα κοιτάμε τον αγώνα Κυπέλλου με την Κηφισιά και μετά το εκτός έδρας ματς με τον ΠΑΟΚ. Ο στόχος είναι να σωθεί η χρονιά».

Ο πρόεδρος του Ο.Φ.Η. Γιάννης Δανδάλης ήταν αρχηγός της αποστολής του Ο.Φ.Η. και έδωσε συγχαρητήρια στους αθλητές της ομάδας του.