07-02-2023

Σούπερ Κόβαρ και πλεονέκτημα του Παναθηναϊκού για πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup, 3-1 τον Ολυμπιακό στο Ρέντη

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γίρι Κόβαρ ο Παναθηναϊκός νίκησε μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι με 3-1 σετ τον Ολυμπιακό στο κατάμεστο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη, στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup.

Οι «πράσινοι» έγιναν το μεγάλο φαβορί για τη πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, καθώς χρειάζονται δύο σετ στον επαναληπτικό στον Άγιο Θωμά στο Μαρούσι (15/02, 19.00) για να πάρει το εισιτήριο. Ο Ολυμπιακός για να κάνει την ολική ανατροπή θα χρειαστεί να νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ και στη συνέχεια να κατακτήσει και το χρυσό σετ.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος δεν είχε στη διάθεσή του τον Φερνάντο Ερνάντεζ και έπαιξε με σχήμα με τρεις ακραίους, τους Ανδρέα Φράγκο, Μπρέντεν Σάντερ και Γίρι Κόβαρ, με τον τελευταίο να είναι συγκλονιστικός και με 25 πόντους αλλά και με τη συνολική του εικόνα να υπογράφει τη σπουδαία νίκη του Παναθηναϊκού. Κανείς από τους παίκτες του Παναθηναϊκού δεν υστέρησε, καλύπτοντας το κενό που άφησε η απουσία του Ερνάντεζ και παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο σετ, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή.

Ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε 5 λιγότερα λάθη από τον Παναθηναϊκό, αλλά τα 20 από τα 26 συνολικά ήταν από τη γραμμή του σερβίς. Ο Τόντσικ Στερν με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους», ενώ δεν βρήκε ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι λύσεις από τον Ιντάλγκο που έμεινε χαμηλά.

Με στόχο να πιέσει στο σερβίς ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ, υπέπεσε σε 7 λάθη από τη γραμμή των εννέα μέτρων αλλά δεν του στέρησαν τη κατάκτησή του, χάρη στην επίθεσή του (74% αποτελεσματικότητα) και στο καλά στημένο μπλοκ, που του έδωσε 4 πόντους, με τους 2 να είναι συνεχόμενους στο φινάλε του σετ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε αρχικά με 15-17 με άσσο του Γιώργου Πετρέα, ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι κάλεσε τάιμ άουτ και άμεσα οι ερυθρόλευκοι πέρασαν μπροστά με 18-17 με επίθεση του Ραφαήλ Κουμεντάκη. Με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Γκουσταβάο στον Ρανγκέλ το σκορ έγινε 23-19, ο Τράβιτσα μετά από φοβερή πάσα με το ένα χέρι του Κουμεντάκη σκόραρε για το 24-19 και παρά τους δύο συνεχόμενους πόντους του Παναθηναϊκού από το κέντρο, ο Στέρν έκανε το 25-21 για το 1-0 σετ.

Η αρχή του δευτέρου σετ χαρακτηρίστηκε από τα πολλά χαμένα σερβίς και από τις δύο ομάδες. Με επίθεση του Στερν ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με +2 (11-9), με τον Κουμεντάκη να κάνει λίγο αργότερα στη κόντρα επίθεση το 13-10. Ο Σάντερ με δύο συνεχόμενες επιθέσεις κράτησε τον Παναθηναϊκό ζωντανό (14-12), με τον Πετρέα να μπλοκάρει στην επόμενη φάση τον Ιντάλγκο για να μειώσει στον πόντο (14-13). Με άσσο στον Ιντάλγκο ο Σάντερ έφερε την ισοφάριση σε 16-16 και με νέο καλό σερβίς ο Παναθηναϊκός είχε τριπλό μπλοκ απέναντι στον Ιντάλγκο και πέρασε μπροστά με 16-17. Ο Τζουλιάνι κάλεσε τάιμ άουτ και οι παίκτες του μπλόκαραν τον Κόβαρ στην κόντρα επίθεση του Παναθηναϊκού και στην επόμενη φάση ο Κόβαρ έκανε κακή υποδοχή για να περάσει εκ νέου μπροστά ο Ολυμπιακός με 18-17. Ο Κόβαρ όμως δεν είχε πει τη τελευταία του λέξη και με επίθεση ισοφάρισε σε 19-19, με δύο συνεχόμενους άσσους διαμόρφωσε το 19-21 και με νέα επίθεση έκανε το 19-22. Το τάιμ άουτ του Τζουλιάνι δεν δούλεψε, ο Φράγκος έκανε το 19-23 στη κόντρα επίθεση, με τον Κόβαρ αμέσως μετά να πετυχαίνει νέο άσσο για το 19-24. Ο Ολυμπιακός πήρε το side out με το άουτ σέρβις του Κόβαρ, με τον Πάγενκ στη συνέχεια να πετυχαίνει τον άσσο για το 21-24 αλλά αμέσως μετά το τάιμ άουτ ο Γιάκομπσεν σταμάτησε τον Στερν για το 21-25 και το 1-1 σετ.

Συναρπαστικό ήταν το τρίτο σετ με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το φινάλε, με τον Κόβαρ να εξελίσσεται και πάλι σε πρωταγωνιστή. Ο Ιταλός με άσσο έκανε το 21-22 και παρά το άστοχο επόμενο σερβίς του (22-22), ο Παναθηναϊκός με τον Ρανγκέλ πήρε και πάλι το προβάδισμα με 22-23. Ο Στερν έφερε το σετ ξανά στα ίσα (23-23), με τον Κόβαρ να δίνει αμέσως μετά το σετ μπολ στο τριφύλλι. Οι πράσινοι έβγαλαν την άμυνα και με τον Σάντερ να κερδίζει το μπλοκ άουτ έγινε το 1-2 σετ με 23-25.

Ο Παναθηναϊκός είχε τη ψυχολογία με το μέρος του, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που προηγήθηκε νωρίς με +4 (11-7). Ο Κόβαρ με μπλοκ στον Ιντάλγκο πήρε την αλλαγή και ο Πετρέας με τα σερβίς του έφερε το σκορ στο 11-14. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν λύσεις απέναντι στον Κόβαρ, ο οποίος πέτυχε τους τρεις τελευταίους πόντους για την ομάδα του για το 24-26.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης.

1ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-21
2ο σετ: 8-7, 16-14, 19-21, 21-25
3ο σετ: 8-6, 15-16, 21-20, 23-25
4ο σετ: 8-5, 15-16, 20-21, 24-26

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-21, 21-25, 23-25, 24-26) σε 110'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 9 (5/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στερν 25 (23/38 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (10/20 επ., 1 άσσος, 55% υπ. - 47% άριστες), Τράβιτσα 2 (2/4 επ.), Ιντάλγκο 10 (7/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 25% υπ. - 20% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 67% υπ. - 40% άριστες), Δαλακούρας, Λινάρδος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 26 (19/36 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 41% άριστες), Σάντερ 16 (15/26 επ., 1 άσσος, 56% υπ. - 56% άριστες), Πετρέας 9 (4/9 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 32% άριστες) / Ζήσης (λ, 37% υπ. - 16% άριστες), Μπάσης.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι τόνισε: «Και το πρώτο σετ που πήραμε δεν ήταν εύκολα. Ήμασταν νευρικοί και αγχωμένοι και κάναμε πολλά λάθη, ειδικά στην άμυνα. Τα λάθη στο σερβίς δεν ήταν το πρόβλημα αλλά δεν παίζαμε καλά στην επίθεση και στην άμυνα. Έχουμε άλλο ένα παιχνίδι που πρέπει να κάνουμε την ανατροπή. Η πίεση θα είναι στη πλευρά του Παναθηναϊκού και θα δούμε τι θα γίνει. Πρέπει να παίξουμε καλύτερα, ειδικά στην άμυνα και να αποβάλλουμε τη πίεση από πάνω μας. Αυτό είναι το κλειδί».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Δυνατό, σκληρό και κλειστό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ομάδα μας έχει 14 αθλητές και ο καθένας είναι πολύτιμος. Ο Παναθηναϊκός πέρυσι και φέτος στα προημιτελικά παρόλο που έκανε νίκες στα πρώτα ματς, η πρόκριση πήγε στα χρυσά σετ. Ο Ολυμπιακός είναι μεγάλη ομάδα και έχει μεγάλους και έμπειρους παίκτες που μπορούν να κάνουν ανατροπές υπό οποιαδήποτε συνθήκη. Κάναμε μία νίκη, αλλά ο νικητής του δεύτερου αγώνα θα πάρει τη πρόκριση. Πρέπει να παραμείνουμε ήρεμοι και προσηλωμένοι και καθημερινά να προσπαθούμε για το καλύτερο».

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα Γίρι Κόβαρ δήλωσε: «Το βόλεϊ είναι ομαδικό άθλημα. Ξέραμε ότι θα είναι δύσκολο αλλά είχαμε όλους τους αθλητές έτοιμους. Δεν περίμενα νίκη με 3-αλλά ήταν δίκαιη. Τίποτα δεν έχει τελειώσει, έχουμε ένα μικρό πλεονέκτημα αλλά  πρέπει να μείνουμε προσγειωμένοι. Θέλω να δω το γήπεδο του Αγίου Θωμά γεμάτο και θα παλέψουμε για την πρόκριση».

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού Μπρέντεν Σάντερ δήλωσε: «Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολα. Είναι καλή ομάδα ο Ολυμπιακός και εμείς παίξαμε με νέο σύστημα. Παίξαμε καλά και είμαι περήφανος για την ομάδα μου».