22-03-2023

Σαρωτικός ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 τον Παναθηναϊκό σε 77΄και έκανε βήμα πρόκρισης

Με αιχμές τους δύο πρώην πράσινους Μπραμ Βαν ντε Ντρις και Αλέξανδρο Ράπτη ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό 3-0 σε 77 λεπτά στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League. Η πρόκριση θα κριθεί στις 3 νίκες και εάν χρειαστούν όλοι οι ημιτελικοί του ζευγαριού θα γίνουν 25/3, 5/4, 8/4, 12/4.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ μετά από 5 ήττες, ενώ ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον Γίρι Κόβαρ. Τον αντικατέστησε ο Βασίλης Κωστόπουλος ο οποίος μαζί με τον Ανδρέα Φράγκο πιέστηκαν πολύ στην υποδοχή.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν καλά τον αγώνα με προβάδισμα 10-7 και 12-9 αλλά ο ΠΑΟΚ με τους Γιόρνα, Βουλκίδη αρχικά αλλά και τον Βαν ντε Ντρις στο σερβίς να μπαίνει για τα καλά στον αγώνα. Με σερί 4-0 (δύο από άσσους γτου Βέλγου διαγωνίου) ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 13-12 και από έκτοτε μπήκε στη θέση του οδηγού με έναν πόντο μέχρι το 18-17. Η επίθεση του Γιόρνα, ο άσσος του Βουλκίδη στον Φράγκο και το μπλοκ του Σκρεντάου στον Ερνάντεζ εκτόξευσε τη διαφορά στο 21-17. Ο Παναθηναϊκός με αδύναμο σερβίς δεν είχε πιθανότητα πίεσης και ο Βουλκίδης έκλεισε το σετ 25-20 για το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ έγινε μάχη επικράτησης μέχρι το 13-13 αλλά και πάλι ο Βαν ντε Ντρις αλλά και το σερβίς του Γιόρνα έκαναν τη διαφορά. Με «τρελό» σερί 9-0 και διαδοχικά «πέναλτι» και μπλοκ από τον Βαν ντε Ντρις και τον Βουλκίδη που ήταν μπροστά ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 22-13 και έκλεισε το σετ 25-16 με το χαμένο σερβίς του Μάρκου 25-16.

Με το σερβίς του Βαν ντε Ντρις ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά 6-1 στο 3ο σετ. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να φανεί με το ξέσπασμα του Ερνάντεζ που πήρε επίθεση και δύο άσσους για το 6-4. Η διαφορά του +2 διατηρήθηκε για τον ΠΑΟΚ μέχρι το 15-13. Με το λάθος του Ρανγκέλ και τον άσσο του Γουόλς έγινε το 17-13, αλλά το ματς κρίθηκε στο 20-16 όταν ο Ερνάντεζ έχασε το σερβίς και με μπλοκ του Γουόλς στον Κωστόπουλο έγινε το 22-16. Ο Ράπτης με κόντρα επίθεση έκανε το 23-16 και το ματς τελείωσε με επίθεση του Γιόρνα για το 25-22 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Παπακοσμάς. Παρατηρητής Αγώνα: Κάλλης, Παρατηρητής Διαιτησίας: Αντωνούλης. Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης. Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

1ο σετ: 4-8, 16-14, 21-17, 25-20

2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-13, 25-16

3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-22

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 9 άσσοι, 37 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 3 άσσοι, 29 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-16, 25-22) σε 77΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Γιόρνα 8π. (8/14επ., 70%υπ., 50%αρ.), Γουόλς 5 (2/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Βουλκίδης 7 (3/3επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 14 (13/23επ., 1 άσσος), Σκρεντάου 6 (4/7επ., 2 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 17 (7/19επ., 5 μπλοκ, 5 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. - 25%υπ., 25%αρ.), Σωτηρίου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πετρέας 4π. (4/11επ.), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 8 (6/8επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 3 (3/11επ., 23%υπ., 15%αρ.), Κωστόπουλος 6 (5/6, 1 άσσος, 47%υπ., 20%αρ.), Ερνάντεζ 13 (11/29επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. - 42%υπ., 37%αρ.), Γεωργίου, Μπάσης, Μάρκου, Σάντερ.

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόνσκι δήλωσε: «Μετά από πέντε σερί ήττες ήταν ώρα να νικήσουμε. Είπα στους παίκτες μου να προετοιμαστούν κατάλληλα γι' αυτό το παιχνίδι, το έκαναν πράξη και κατάφεραν να πάρουν αυτή τη νίκη. Δεν ήταν ένα εύκολο παιχνίδι. Φάνηκε πως ήταν, αλλά δεν ήταν. Εμείς δουλέψαμε πολύ σε κομβικούς τομείς, όπως το μπλοκ, και ειδικά στο δεύτερο σετ ο Βαν Ντεν Ντρις μας βοήθησε ιδιαίτερα. Επίσης ήμασταν αρκετά προετοιμασμένοι στο ψυχολογικό κομμάτι, το οποίο μας βοήθησε να κάνουμε το πρώτο βήμα σε μία σειρά παιχνιδιών, η οποία θα έχει πολλούς δύσκολους αγώνες. Εννοείται πως έπαιξε ρόλο η απουσία του Κόβαρ. Με εκείνον ο Παναθηναϊκός έχει 60% ευστοχία στην επίθεση, ενώ σήμερα δεν συνέβη κάτι τέτοιο. Θα ήταν ένα διαφορετικό παιχνίδι με τον Κόβαρ».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Ο ΠΑΟΚ μας πίεσε με το σερβίς του και από την άλλη κάποιες στιγμές του αγώνα που εμείς μπορούσαμε να τις εκμεταλλευτούμε και να μείνουμε κοντά στο σκορ για να κάνουμε την αντεπίθεσή μας, δεν το κάναμε. Για το τι θα διορθώσει η ομάδα του, όσον αφορά κυρίως στη μονοδιάστατη ανάπτυξη: «Δίκιο έχετε, όμως τώρα έχουμε μπροστά μας ένα ακόμη πολύ δύσκολο ματς και θα προσπαθήσουμε να το πάρουμε»

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΠΛΕΙ ΟΦ VOLLEY LEAGUE 2022-23

1ος αγώνας - Τετάρτη 22 Μαρτίου 2023

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη 18:30 (Live Streaming ESAP T.V.): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-0 (25-13, 25-23, 25-20) (νίκες: 1-0)
Γυμναστήριο PAOK Sports Arena 19:45 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0 (25-20, 25-16, 25-22) (νίκες: 1-0)

2ος αγώνας - Σάββατο 25 Μαρτίου 2023
Γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης, Νέα Σμύρνη 21:30 (ΕΡΤ-3): Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, Μαρούσι, 17:00, (PAO T.V.): Παναθηναϊκός - Π.Α.Ο.Κ.

3ος αγώνας - Τετάρτη 5 Απριλίου 2023 (Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί στις 3 νίκες)
Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη 17:00 (Live Streaming ESAP T.V.): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων
Γυμναστήριο PAOK Sports Arena 19:45 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο.

4ος αγώνας - Σάββατο 8 Απριλίου 2023 (αν χρειαστεί)
Γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης, Νέα Σμύρνη, 21:30 (ΕΡΤ-3): Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, Μαρούσι, 21:00, (PAO T.V.): Παναθηναϊκός - Π.Α.Ο.Κ.

5ος αγώνας - Τετάρτη 12 Απριλίου 2023 (αν χρειαστεί)

*Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί στις 3 νίκες.