02-11-2013

Η Κηφισιά νίκησε (3-0) τον Ολυμπιακό και για το πρωτάθλημα

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση και η Κηφισιά περίπου ένα μήνα μετά τη νίκη της με 3-2 επί του Ολυμπιακού για το Λιγκ Καπ όχι μόνο επανέλαβε την επιτυχία της και στο πρωτάθλημα και μάλιστα με πιο άνετο τρόπο και πιο ευρύ σκορ. Το τελικό 3-0 είναι η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της Κηφισιάς επί των «ερυθρόλεύκων», η τρίτη σε 13 αγώνες πρωταθλήματος και η πρώτη εντός έδρας μετά το 2008.

Με τον Ζόραν Γιοβάνοβιτς να είναι αλάνθαστος στην επίθεση και να αγγίζει το 66% αποτελεσματικότητα και τον Πρωτοψάλτη να χτυπάει διάνα στην υποδοχή του Καλντέιρα η Κηφισιά έβγαλε νοκ άουτ τους πρωταθλητές οι οποίοι φάνηκαν κουρασμένοι και έκαναν τη χειρότερη εμφάνιση της σεζόν. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ολυμπιακός δεν απείλησε την Κηφισιά ούτε μία στιγμή με εξαίρεση το 19-8 που μείωσε στο 2ο σετ, ενώ το μοναδικό προβάδισμα που είχε στο σκορ ήταν με 1-0 στην αρχή του 1ου και του 3ου σετ και με 8-7 στο 1ο σετ.

Στο 1ο σετ μετά το 8-7 για τον Ολυμπιακό η Κηφισιά άρχισε να αποκτά τον έλεγχο στον αγώνα με καλή άμυνα και καλό σερβίς από τον Πρωτοψάλτη που έδωσε προβάδισμα 15-13. Στο 17-15 ο Σουλτανόπουλος έκανε το 18-15 σε κόντρα επίθεση και το 19-15 από κόντρα επίθεση του Γιοβάνοβιτς. Ο Καζάζης έριξε στον αγώνα τον Μαρούλη αλλά ο Ντε Σόουζα με δύο επιθέσεις άνοιξε τη διαφορά στο 21-16. Με δύο μπλοκ πάνω στον Γιορντάνοφ από τον Πρωτοψάλτη και τον Σουλτανόπουλο η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 23-16.

Στο 2ο σετ το 5-3 έγινε 8-3 με τρία ερυθρόλευκα λάθη και από εκεί και πέρα το μπλοκ της Κηφισιάς έκανε τη διαφορά ανεβάζοντας τη διαφορά στο 10-4. Η διαφορά του +6 διατηρήθηκε μέχρι το 18-12 και ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 20-19, όμως, ο Γιοβάνοβιτς με επίθεση έκανε το 21-19 και ο άσσος του Πρωτοψάλτη ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +3 (22-19). Ο Γιοβάνοβιτς έκανε το 23-19 κρίνοντας το σετ.

Στο 3ο σετ η αντίδραση του Ολυμπιακού που περίμεναν όλοι δεν ήρθε ποτέ καθώς η Κηφισιά διατήρησε το ρυθμό της σε σερβίς και υποδοχή και από την αρχή ξέφυγε με 8-4 και αργότερα με 12-6. Ο Ολυμπιακός έδειξε αδύναμος και κουρασμένος και η Κηφισιά έφτασε στη νίκη με 3-0.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βουδούρης

1ο σετ 7-8, 16-14, 21-16, 25-18

2ο σετ 8-3, 16-9, 21-19, 25-22

3ο σετ 8-4, 16-10, 21-16, 25-19

* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν: 45 επιθέσεις, 6 άσσοις, 10 μπλοκ 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 33 επιθέσεις, 2 άσσοι, 6 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-22, 25-19)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2π(0/2 επ, 2 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 7 (3/7 επ, 4 μπλοκ), Ντε Σόουζα 10 (9/16 επ, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 12 (7/14 επ, 4 άσσους, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (5/7 επ, 3 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 22 (21/32 επ, 1 άσσος) / Ταμπουρατζής (λ. - 77% υπ), Κούνας, Μουρούτης, Ρούσσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 4π. (4/9 επ), Γιούρισιτς 5 (3/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 100% υπ), Καλντέιρα 4 (3/8 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ), Γιορντάνοφ 20 (19/33 επ, 1 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1 άσσος) / Στεφάνου (λ. - 50% υπ), Μαρούλης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 1 (1/2 επ), Σμαραγδής 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ).