Olympiakos paok Panathinaikos A.O. milon kifissia foinika-syrou pegasus-polixnis athlos-orestiadas ao-kalamata-80                 Ε.Ο.ΠΕ. ΠΑ.Σ.Α.Π. Ο.Δ.Β.Ε.
27-10-2023

Αφιέρωμα Volley League 2023-24: Σερβίς στο 56o πρωτάθλημα

Rate this item
(0 votes)
Όλα είναι έτοιμα για το σερβίς στο 56ο επαγγελματικό πρωτάθλημα Volley League. Oι 9 κορυφαίες ομάδες του ελληνικού ανδρικού βόλεϊ βρίσκονται σε θέση σερβίς για να διεκδικήσουν τον τίτλο.

 

Όλοι οι αγώνες με V.A.R.


Στο νέο πρωτάθλημα σχεδόν όλοι οι αγώνες θα γίνουν με το Video Referee (V.A.R.) καθώς η διοργανώτρια του πρωταθλήματος Ε.Σ.Α.Π. προμηθεύτηκε και δεύτερη έκδοση με 19 κάμερες.

 

ΕΡΤ3 και Live Streaming στην ΕΣΑΠ Τ.V.

 

Τους κορυφαίους αγώνες θα μεταδίδει τηλεοπτικά η Δημόσια Τηλεόραση μέσω της Ε.Ρ.Τ. 3  HD η οποία θα μεταδίδει έναν αγώνα κάθε αγωνιστική με τον αρχικό προγραμματισμό να είναι κάθε Δευτέρα στις 17:00. Επίσης θα μεταδίδονται αγώνες από το ERT Flix αλλά και όλοι οι υπόλοιποι αγώνες από το κανάλι της Ε.Σ.Α.Π. στο You Tube εκτός από τους εντός έδρας αγώνες του Παναθηναϊκού Α.Ο.

 

Τα δύο σενάρια των πλέι οφ

 

Κάθε γύρος θα έχει 9 αγωνιστικές. Μετά την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου των 18 αγωνιστικών οι τέσσερις πρώτες ομάδες θα προκριθούν στην ημιτελική φάση και θα παίξουν στα ημιτελικά των πλέι οφ στις 3 νίκες για πρόκριση στον τελικό. Ο τίτλος θα κριθεί στις 3 νίκες στη σειρά των τελικών.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν δύο σενάρια:

1. Εάν η βαθμολογική διαφορά μεταξύ 8ης και 9ης ομάδας είναι 7 βαθμοί και πάνω τότε η 9η ομάδα θα υποβιβαστεί απ΄ευθείας και οι ομάδες που θα πάρουν την 5η, την 6η, την 7η και την 8η θέση θα παίξουν μεταξύ τους μίνι πρωτάθλημα για την 5η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη και την τελική κατάταξη 5-8.

2.Εάν η βαθμολογική διαφορά μεταξύ 8ης και 9ης ομάδας είναι μέχρι και 6 βαθμοί οι δύο ομάδες θα παίξουν μεταξύ τους στις 3 νίκες για την παραμονή. Σε αυτή την περίπτωση στο μίνι πρωτάθλημα θα λάβουν μέρος οι ομάδες που την κανονική περίοδο θα πάρουν την 5η, την 6η και την 7η θέση πάλι με έπαθλο την 5η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

 

Μετς, Ρέντη και Καλαμάτα

 

Στα αξιοσημείωτα είναι η ανακαίνιση του γυμναστηρίου του Ολυμπιακού «Μελίνα Μερκούρη» που θα φιλοξενήσει και αγώνες του Τσάμπιονς Λιγκ, η νέα ανακαινισμένη έδρα του Παναθηναϊκού που είναι το κλειστό γυμναστήριο του Μετς αλλά και το ανακανισμένο Δημοτικό Γυμναστήριο της Καλαμάτας που θα είναι έδρα των νεοφώτιστων της κατηγορίας.

 

Τα 9 δυνατά χαρτιά της κατηγορίας

 

Ο περσινός πρωταθλητής και κυπελλούχος Ευρώπης Ολυμπιακός είναι η πιο συμπαγής ομάδα καθώς άλλαξε μόλις τους 2 από τους 14 παίκτες του περσινού ρόστερ με νέο προπονητής τον φημισμένο Αργεντινό Ντανιέλ Καστελάνι. Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή του Δημήτρη Τζούριτς.

 

Ο κυπελλούχος Ελλάδας ΠΑΟΚ διατήρησε τον Γιόσκο Μιλενκόνσκι στον πάγκο του και τον Μπραμ Βαν ντε Ντρις στη θέση του διαγωνίου και προχώρησε σε 9 μεταγραφές, μεταξύ των οποίων και του ελληνοαυστραλού πασαδόρου Δημήτρη Σιδηρόπουλου.

 

Ο κάτοχος του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» Παναθηναϊκός στη μετά Γιάκομπσεν εποχή απέκτησε τον Κουβανό πασαδόρο Ιερεζουέλο που μαζί με το συμπατριώτη του Φερνάντο Ερνάντεζ συνθέτουν εκρηκτικό δίδυμο. Πέντε νέες προσθήκες επέλεξε να κάνει ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ο οποίος μένει στον πάγκο του τριφυλλιού για 10η σεζόν.

 

Ο Α.Ο.Ν.Σ Μίλων μετά την πρώτη του Ευρωπαϊκή νίκη θέλει να διατηρήσει τα κεκτημένα της περσινής σεζόν έχοντας διατηρήσει σε μεγάλο βαθμό το περσινό ρόστερ και τη συνταγή του Σάκη Ψάρρα. Η ομάδα ενισχύθηκε με τον Ουκρανό Τίμοθι Πολουγιάν και κράτησε τις δυνάμεις της με τους Χερ, Μολίνα, Γιορντάνοφ.

 

Ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς βάζει στόχο την επιστροφή στην 4αδα με ένα νέο ρόστερ αλλά με την επιτυχημένη συνταγή του Κώστα Χριστοφιδέλη. Ατυχίες της τελευταίας στιγμής οδήγησαν σε αλλαγή των ξένων αλλά η έλευση του Μαυροβούνιο Μπόγιτς και του Μεξικού Μπάκα αλλάζει τα δεδομένα.

 

Ο Α.Ο.Φοίνικας απέδειξε άλλη μία φορά πως μπορεί να επιβιώνει από θύελες και προβλήματα. Το καλοκαίρι ήταν μία δοκιμασία για τη νέα διοίκηση του ΤΑΑ που αφού κατάφερε να σώσει οικονομικά την ομάδα παράλληλα σχεδίασε ένα νέο ρόστερ υπό τις οδηγίες του ακούραστου Τσέντομιρ Ίλιτς που λαμβάνει το βαρύ φορτίο της επιβίωσης.

 

Ο Πήγασος Πολίχνης συνεχίζει με την επιτυχημένη συνταγή του ρόστερ με έμπειρους Έλληνες αθλητές συν τον Κουβανό ακραίο Λεόν. Για τον Γιάννη Ορφανό και τους έμπειρους παίκτες του το στοίχημα είναι καλό και ποιοτικό βόλεϊ και η είσοδος στην 6αδα.

 

Ο Άθλος Ορεστιάδας έχοντας την πρώτη περσινή εμπειρία στη μεγάλη κατηγορία ποντάρει σε ακόμα καλύτερη πορεία. Κουβαλάει τη βαριά παράδοση της πόλης στο βόλεϊ και έχει αβαντάζ σε ένα πανέμορφο γήπεδο που συνήθως είναι γεμάτο. Ο Ρουμάνος προπονητής Κριστάν Σιντιγκόι έχει ένα δυνατό σύνολο ικανό για όλα.

 

Ο Α.Ο.Καλαμάτα 80 του Παναγιώτη Ντάκουρη έκανε πράξη το όνειρο της ανόδου αλλά για τους παράγοντες του και τους φίλους του η παρθενική παρουσία είναι μόνον η αρχή. Με την ομάδα να έχει βάση τους παίκτες που έφεραν και την άνοδο, έχουν πρώτο μεγάλο στόχο την παραμονή και από εκεί και πέρα την καθιέρωση στην κατηγορία απευθύνοντας κάλεσμα σε όλους τους Μεσσήνιος για στήριξη στο πρώτο ταξίδι στην επαγγελματική κατηγορία.

 

Αφιέρωμα Volley League 2023-24: Οι 34 ξένοι αθλητές, οι 21 χώρες και οι θέσεις που παίζουν

 

ΤΑ ΡΟΣΤΕΡ ΤΩΝ 9 ΟΜΑΔΩΝ

 

1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. 2023-24
Φ. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΧΩΡΑ ΗΜ. ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΥΨΟΣ ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ 2022-23
1 Βαϊόπουλος Βαγγέλης   Greece 11/3/1997 2.02 Κεντρικός Ο.Φ.Η.
2 Pajenk Alen   Slovenia 23/4/1986 2.03 Κεντρικός Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
3 Γκαράς Δημήτρης   Greece 12/11/1985 1.85 Λίμπερο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
4 Κομητούδης Δημήτρης (από 31/1/2023)   Greece 4/10/1995 1.94 Πασαδόρος Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
5 Stern Toncek   Slovenia 14/11/1995 2.00 Διαγώνιος Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
8 Bonatto Guazzelli Gustavo   Brazil 2/1/1986 2.15 Κεντρικός Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
10 Κουμεντάκης Ραφαήλ   Greece 5/5/1993 2.03 Ακραίος Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
11 Χανδρινός Σπύρος   Greece 24/2/2001 2.00 Ακραίος Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
12 Ζουπάνης Νίκος   Greece 18/3/1989 2.02 Κεντρικός / Διαγώνιος Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
14 Travica Dragan   Italy 28/8/1986 2.00 Πασαδόρος Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
15 Τζιάβρας Δημήτρης   Greece 16/2/1999 1.77 Λίμπερο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
17 Δαλακούρας Ανέστης   Greece 18/6/1993 1.95 Ακραίος Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
21 Τζούριτς Μίταρ (Δημήτρης)   Greece 25/4/1989 2.11 Κεντρικός Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
23 Salvador Hidalgo Oliva   Germany 27/12/1985 1.98 Ακραίος Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Προπονητής: Daniel Castellani
Βοηθός προπονητή: Αντώνης Βουρδέρης
Στατιστικολόγος: Γιάννης Γεωργιάδης
Τιμ μάνατζερ: Νίκος Μαντούβαλος
Φυσιοθεραπευτές: Γιώργος Βαβέτσης, Νίκος Σκόνδρας, Τζούλια Βέρτα
Φροντιστές: Γιάννης Πολυτάρχου, Σπύρος Μπλέτσας
Γραφείο Τύπου: Κώστας Δελεχάς, Σταύρος Ζαζάνης, Παναγιώτης Μελάς



 

2.Π.Α.Ο.Κ. 2023-2024
Φ. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΧΩΡΑ ΗΜ. ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΥΨΟΣ ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ 2022-23
1 Μούχλιας Βασίλης   Greece 21/11/1996 1.94 Ακραίος Π.Α.Ο.Κ.
2 Παπαλεξίου Γιώργος   Greece 28/8/1999 2.02 Κεντρικός Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
3 Van Garderen Maarten   Netherlands 24/1/1990 2.00 Ακραίος Emma Villas Aubay Siena (Ιταλία)
4 Κωνσταντινίδης Δημήτρης   Greece 5/8/1993 1.88 Λίμπερο Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
6 Σαλταφερίδης Χρήστος   Greece 19/1/2002 1.93 Ακραίος Ο.Φ.Η.
9 Blankenau Jay   Canada 27/9/1989 1.94 Πασαδόρος Μ.Α.Σ Νίκη Αιγινίου
10 Στεφανίδης Χρήστος    Greece 18/1/1993 1.91 Λίμπερο Πήγασος Πολίχνης
11 Σιδηρόπουλος Δημήτρης   Greece 24/9/2023 1.97 Πασαδόρος Amstetten VCA (Aυστρία)
12 Γάτσης Τάσος   Greece 14/3/1991 1.96 Κεντρικός Π.Α.Ο.Κ.
13 Τακουρίδης Γιάννης   Greece 24/5/1988 1.98 Κεντρικός Π.Α.Ο.Κ.
14 Rousseaux Tomas   Belgium 31/3/1994 1.99 Ακραίος Valsa Group Modena (Ιταλία)
19 Van Den Dries Bram   Belgium 14/8/1989 2.08 Διαγώνιος Π.Α.Ο.Κ.
22 Λινάρδος Δημοσθένης   Greece 14/2/1997 2.03 Κεντρικός Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
99 Κοκκινάκης Μενέλαος   Greece 21/1/1993 1.93 Λίμπερο Π.Α.Ο.Κ.
Προπονητής: Josko Milenkovski
Βοηθός προπονητή: Βαλάντης Μαμάης
Στατιστικολόγος: Βίκυ Νέντη
Γυμναστής: Νίκος Ιωαννίδης
Φυσιοθεραπευτής: Θανάσης Παπαδόπουλος
Τιμ μάνατζερ: Αχιλλέας Τζήκας
Γραφείο Τύπου: Γιώργος Πίκουλας

 

 


3.ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. 2023-2024
Φ. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΧΩΡΑ ΗΜ. ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΥΨΟΣ ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ 2023-24
1 Κασαμπαλής Σταύρος   Greece 1/6/1995 1.90 Πασαδόρος Άθλος Ορεστιάδας
2 Kovar Jiri   Czech Republic 10/4/1989 2.02 Ακραίος Παναθηναϊκός Α.Ο.
5 Hierrezuelo Raydel Aguirre    Cuba 14/7/1987 1.96 Πασαδόρος Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
7 Πετρέας Γιώργος   Greece 19/11/1986 2.02 Κεντρικός Παναθηναϊκός Α.Ο.
9 Παπαγγελόπουλος Νίκος   Greece 17/11/1988 2.02 Κεντρικός Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
10 Ζήσης Δημήτρης    Greece 2/4/1994 1.83 Λίμπερο Παναθηναϊκός Α.Ο.
11 Μάρκου Αγγελος   Greece 1/7/2003 1.94 Διαγώνιος Παναθηναϊκός Α.Ο.
12 Rangel Ferreira Lucas Victor   Brazil 29/10/1990 2.10 Κεντρικός Παναθηναϊκός Α.Ο.
15 Φράγκος Ανδρέας   Greece 21/12/1989 2.01 Ακραίος Παναθηναϊκός Α.Ο.
17 Κωστόπουλος Βασίλης   Greece 16/2/1995 1.95 Ακραίος Παναθηναϊκός Α.Ο.
18 Κοντοστάθης Γρηγόρης    Greece 22/12/1994 1.90 Λίμπερο Α.Ο.Π.Κηφισιάς
19 Hernandez Fernando   Cuba 11/9/1989 1.96 Διαγώνιος Παναθηναϊκός Α.Ο.
21 Βουλκίδης Θεόδωρος   Greece 30/3/1996 2.00 Κεντρικός Π.Α.Ο.Κ.
77 Πρωτοψάλτης Θανάσης    Greece 12/9/1993 1.85 Ακραίος Παναθηναϊκός Α.Ο.
Προπονητής: Δημήτρης Ανδρεόπουλος
Βοηθός προπονητή: Παύλος Καραμαρούδης
Στατιστικολόγος: Αλκιβιάδης Μπέλος
Τιμ μάνατζερ: Ρούλης Αγραπιδάκης, Χρίστος Μπέλος
Φυσιοθεραπευτής: Παναγιώτης Βλάχας
Γενικός αρχηγός: Σωτήρης Πανταλέων
Γραφείο Τύπου: Άγγελος Σκλαβουνάκης, Στεφανία Μπρούγκου



4.Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ 2023-2024
Φ. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΧΩΡΑ ΗΜ. ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΥΨΟΣ ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ 2022-23
1 Θεοδόσης Δημήτρης   Greece 27/6/2003 2.01 Κεντρικός Α.Ο.Ν.Σ Μίλων
3 Χαραλαμπίδης Δημήτρης   Greece 3/6/1991 2.00 Κεντρικός Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
4 Μαντελίδης Γιώργος   Greece 23/10/2007 1.90 Κεντρικός Α.Ο.Ν.Σ Μίλων
6 Σουσουρίδης Δημήτρης   Greece 4/4/2005 1.91 Πασαδόρος Μ.Γ.Σ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης
7 Χανδρινός Αριστείδης   Greece 20/11/2002 1.87 Λίμπερο Α.Ο.Ν.Σ Μίλων
9 Κουβαράς Γιώργος   Greece 29/1/2007 1.92 Διαγώνιος Α.Ο.Ν.Σ Μίλων
10 Μπάσης Αχιλλέας   Greece 13/3/1994 1.95 Κεντρικός Παναθηναϊκός Α.Ο.
11 Yordanov Bojan   Bulgaria 12/3/1983 1.97 Διαγώνιος Α.Ο.Ν.Σ Μίλων
13 Σουσούνης Παναγιώτης   Greece 30/5/2003 1.87 Λίμπερο Α.Σ.Πανερυθραϊκός
14 Νανόπουλος Αλέξανδρος   Greece 9/9/2005 1.82 Ακραίος Α.Ο.Ν.Σ Μίλων
16 Molina Pedro   Puerto Rico 7/4/1999 2.00 Ακραίος Α.Ο.Ν.Σ Μίλων
17 Κοντοστάθης Ανδρέας   Greece 25/9/2023 1.96 Ακραίος Μ.Γ.Σ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης
18 Poluian Timofiy   Ukraine 10/1/1998 1.98 Ακραίος Hebei Baoding (Κίνα)
21 Herr Luke   Canada 18/7/1994 1.94 Πασαδόρος Α.Ο.Ν.Σ Μίλων
Προπονητής: Σάκης Ψάρρας
Βοηθός προπονητή: Παναγιώτης Γεωργούντζος
Στατιστικολόγος: Γιάννης Στυλιανού
Γυμναστής: Αριστοτέλης Γεωργόπουλος
Φυσιοθεραπευτής: Κωνσταντίνος Ασημακόπουλος
Τιμ μάνατζερ: Βασίλης Μηνούδης, Ηλίας Λάππας
Φροντιστής: Ηλίας Νανόπουλος





5.Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ 2023-2024
Φ. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΧΩΡΑ ΗΜ. ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΥΨΟΣ ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ 2022-23
2 Κοσμάς Γιάννης   Greece 28/9/2002 1.88 Ακραίος Α.Ο.Π.Κηφισιάς
3 Delic Jovan Montenegro 28/3/1992 1.97 Ακραίος  
5 Στιβαχτής Κώστας   Greece 22/5/1980 1.87 Πασαδόρος Α.Ο.Π.Κηφισιάς
6 Χασμπάλα Ματέο   Greece 22/5/2004 1.85 Πασαδόρος Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
7 Ricardo Junior Alexandre    Brazil 9/1/1991 2.06 Ακραίος Α.Ο.Π.Κηφισιάς
9 Σπυριούνης Κυριάκος   Greece 1/9/1997 1.95 Ακραίος Α.Ο.Ν.Σ Μίλων
10 Παύλου Κωνσταντίνος   Greece 7/10/1996 1.93 Ακραίος Α.Σ.Πανερυθραϊκός
11 Bojić Slobodan   Montenegro 11/8/1992 2.01 Ακραίος OK Salonit Anhovo (Σλοβενία)
12 Σπηλιώτης Αντώνης   Greece 21/11/2001 2.00 Κεντρικός Α.Ο.Π.Κηφισιάς
13 Τζάρας Μάκης   Greece 8/4/2005 2.04 Διαγώνιος Α.Ο.Πρέβεζας
14 Alves Guilherme de Lima (Garca)    Brazil 14/10/1992 2.00 Κεντρικός Vitória SC (Πορτογαλία)
15 Baca Luis Hernández   Mexico 4/1/2001 2.00 Διαγώνιος Vaqueros URN (Mεξικό)
16 Βελούδης Σπύρος   Greece 16/1/1997 1.72 Λίμπερο Άθλος Ορεστιάδας
17 Καμαρινόπουλος Έκτορας   Greece 4/6/2005 2.07 Κεντρικός Α.Ε.Κ.
19 Παπαγεωργίου Θανάσης   Greece 29/10/1998 2.01 Κεντρικός Φ.Ε.Σ.Αριστοτέλης Σκύδρας
Προπονητής: Κώστας Χριστοφιδέλης
Βοηθός προπονητή: Γιώργος Στεφάνου
Στατιστικολόγος: Αλέξανδρος Λάιος
Τιμ μάνατζερ: Χρήστος Δημητρουλάκος
Γυμναστές: Βαγγέλης Πολυμερόπουλος, Μάκης Δήμου
Φυσιοθεραπευτές: Νάσος Κουτσουράδης, Στάθης Τερερές
Φροντιστής: Νίκος Τσάπος
Γενικός αρχηγός: Δημήτρης Παπαδόπουλος
Γραφείο Τύπου: Νίκος Καραβάσιος



6.Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 2023-2024
Φ. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΧΩΡΑ ΗΜ. ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΥΨΟΣ ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ 2022-23
1 Κουτσομύτης Αναστάσιος   Greece 24/8/1998 1.93 Ακραίος Κέρκης Σάμου
4 Ρηγούτσος Φραγκίσκος   Greece 5/12/2006 1.78 Λίμπερο Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
7 Daca Benjamin   Serbia 23/6/1994 2.03 Κεντρικός Mladost Marina Kastela (Κροατία)
8 Ποχάνης Δημήτρης   Greece 28/7/1997 2.00 Διαγώνιος Παφιακός (Κύπρος)
9 Bryan Gustavo Avila Oscar   Cuba 20/6/1997 1.98 Κεντρικός Α.Ο.Ν.Σ Μίλων
10 Τσαρκατόγλου Μίλτος   Greece 11/1/1997 1.97 Κεντρικός Α.Ο.Ν.Σ Μίλων
11 Ασπιώτης Αναστάσιος   Greece 19/3/1991 2.01 Διαγώνιος Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
12 Gomes José Gomes Pedro   Portugal 21/10/1994 1.98 Ακραίος Rapid Bucuresti (Ρουμανία)
13 Πετσιάς Απόστολος (από 31/1/2023)   Greece 29/7/2003 1.93 Πασαδόρος Πήγασος Πολίχνης
14 Γαλιώτος Μάρκος   Greece 23/8/1996 1.95 Πασαδόρος Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
15 Καρασαββίδης Βασίλης   Greece 17/3/1995 1.96 Λίμπερο Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
17 Τσινός Ευάγγελος   Greece 16/10/1990 1.80 Ακραίος Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
18 Μπαρμπούνης Σπύρος   Greece 1/8/2000 1.90 Ακραίος Παναθηναϊκός Α.Ο.
21 Σωνάκης Αναστάσιος   Greece 9/11/2001 1.84 Λίμπερο Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
23 Μανωλάκης Βασίλης   Greece 8/12/1994 2.01 Κεντρικός Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
Προπονητής: Τσέντομιρ Ίλιτς
Βοηθός προπονητή: Σταύρος Μαραγκός
Στατιστικολόγος: Άννα Μουστάκα
Φυσιοθεραπευτής: Κώστας Μπουγιατζόπουλος
Τιμ μάνατζερ: Μανώλης Βαμβακούσης
Φροντιστής: Ζαννής Ρούσσος, Νίκος Ρούσσος
Γραφείο Τύπου: Δήμητρα Βουτσαρά

 

 

7.ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ
Φ. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΧΩΡΑ ΗΜ. ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΥΨΟΣ ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ 2022-23
1 Παλαιοχωρινός Απόστολος    Greece 29/5/2004 1.82 Λίμπερο Πήγασος Πολίχνης
2 Γιαμακίδης Χρήστος   Greece 13/2/2002 1.98 Πασαδόρος Ηρακλής Γ.Σ.
4 Μπουράκης Αντώνης   Greece 28/5/1998 1.85 Λίμπερο Πήγασος Πολίχνης
5 Μπαρδούκας Κωνσταντίνος   Greece 18/4/2002 1.95 Διαγώνιος Ηρακλής Γ.Σ.
6 Καπετανίδης Κώστας   Greece 24/3/1999 1.93 Ακραίος Κέρκης Σάμου
7 Μαυροβουνιώτης Αργύρης   Greece 22/9/1991 1.93 Ακραίος Πήγασος Πολίχνης
8 Προύσαλης Κώστας (από 25/1/2023)   Greece 6/10/1980 1.92 Πασαδόρος Πήγασος Πολίχνης
9 Κανέλλος Γεράσιμος (Μάκης)   Greece 25/8/1987 2.01 Κεντρικός Πήγασος Πολίχνης
12 Τζιουμάκας Γιώργος   Greece 23/1/1995 2.04 Διαγώνιος Ο.Φ.Η.
13 Κεσεσίδης Αθανάσιος   Greece 12/6/2001 1.92 Κεντρικός Πήγασος Πολίχνης
14 Αρμενάκης Απόστολος   Greece 19/7/1980 2.05 Κεντρικός Πήγασος Πολίχνης
15 Leon Napoles Yohan Armando   Cuba 24/1/1995 2.01 Ακραίος Barca Voleibol (Ισπανία)
18 Μήλης Νίκος   Greece 4/11/1996 1.93 Διαγώνιος Πήγασος Πολίχνης
19 Τσαλικιάν Δημήτρης   Greece 1/11/1998 1.91 Διαγώνιος Ο.Φ.Η.
Προπονητής: Γιάννης Ορφανός
Βοηθός προπονητή: Κωνσταντίνος Μαζιώτης
Γυμναστής: Νίκος Γκιόσης
Τιμ μάνατζερ: Πρόδρομος Καλαϊτζίδης, Γιώργος Μιχαλίτσιος
Φυσιοθεραπευτής: Ηλίας Χαρατάσιος
Γραφείο Τύπου: Ραφαέλα Δαδάλα



8.Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ 2023-2024
Φ. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΧΩΡΑ ΗΜ. ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΥΨΟΣ ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ 2022-23
1 Buiatti Renan   Brazil 10/1/1990 2.17 Διαγώνιος Tourcoing VB (France)
2 Αλεξάκης Νίκος   Greece 11/5/1993 2.02 Κεντρικός Α.Ο.Καβάλας
3 Ramos Eduardo Perez   Greece 13/9/1997 1.98 Κεντρικός Εθνικός Ο.Φ.Π.Φ.
4 Σπανός Θανάσης   Greece 23/10/1994 1.76 Λίμπερο Άθλος Ορεστιάδας
5 Συναδινός Σωτήρης   Greece 9/3/2000 1.83 Λίμπερο Φ.Ε.Σ.Αριστοτέλης Σκύδρας
6 Sorra Tomas   Canada 19/1/1999 1.90 Πασαδόρος Uvc Ried (Aυστρία)
7 Γκαμπράνας Δημήτρης   Greece 20/8/2007 1.92 Κεντρικός Άθλος Ορεστιάδας
8 Mohammadreza Beik   Iran, Islamic Republic of 2/8/2000 2.01 Ακραίος Akaa-Volley (Φινλανδία)
9 Τσολακίδης Γιάννης   Greece 8/2/2005 1.97 Διαγώνιος Άθλος Ορεστιάδας
11 Διαμαντίδης Βαγγέλης   Greece 15/6/1984 1.86 Ακραίος Άθλος Ορεστιάδας
13 Ristic Andrej   Bosnia and Herzegovina 23/1/1998 1.92 Ακραίος Μ.Γ.Σ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης
14 Κωνσταντινίδης Θοδωρής   Greece 27/11/2004 2.01 Κεντρικός Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων
15 Μποζίδης Βασίλης   Greece 28/2/2004 1.91 Ακραίος Άθλος Ορεστιάδας
17 Μποζίδης Παναγιώτης   Greece 17/1/2002 1.92 Πασαδόρος Άθλος Ορεστιάδας
Προπονητής: Cristian Chitiqoi
Βοηθός προπονητή: Γιώργος Τσακπίνης
Στατιστικολόγος: Ιπποκράτης Δήμητσας
Γυμναστής: Παναγιώτης Κετενλής
Φροντιστής: Κωνσταντίνος Διαμαντίδης
Γενικός αρχηγός: Πολυχρόνης Διαμαντίδης



9.Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 2023-2024
Φ. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΧΩΡΑ ΗΜ. ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΥΨΟΣ ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ 2022-23
1 Μαντέκας Γιάννης   Greece 3/8/1985 1.95 Ακραίος Α.Ο. Καλαμάτα 80
4 Blauel Felix   Austria 18/7/1984 1.94 Διαγώνιος Α.Ο. Καλαμάτα 80
5 Σαλωνίτης Νικόλαος   Greece 28/9/2023 1.86 Πασαδόρος Πανιώνιος Γ.Σ.
6 Αραπάκης Μηνάς   Greece 10/4/2007 1.90 Πασαδόρος Α.Ο. Καλαμάτα 80
7 Vieyto Mauricio   Uruguay 28/9/2023 1.92 Ακραίος Α.Ο. Καλαμάτα 80
8 Δαλακούρας Κωνσταντίνος   Greece 8/1/1990 1.98 Ακραίος Α.Ο. Καλαμάτα 80
9 Λυκούρεσης Διονύσης   Greece 7/4/1989 1.92 Κεντρικός Α.Ο. Καλαμάτα 80
10 Αλεξάκης Αλέξανδρος   Greece 19/4/2000 2.02 Κεντρικός Ν.Γ.Σ.Θ.Ηρακλής
11 Χριστόφας Νίκος   Greece 14/7/1993 1.97 Κεντρικός Α.Ο. Καλαμάτα 80
12 Μπιρμπίλης Νικόλαος   Greece 1/9/2002 1.94 Κεντρικός Α.Ο. Καλαμάτα 80
15 West Matt   United States 1/10/1993 1.98 Πασαδόρος Cerrad Enea Czarni Radom (Πολωνία)
17 Ντάκουρης Ευάγγελος   Greece 24/8/1992 1.87 Λίμπερο Α.Ο. Καλαμάτα 80
19 Παλαιολόγος Δημήτρης   Greece 24/4/2000 1.92 Διαγώνιος Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
20 Ocampo Rodrigo   Argentina 17/11/1991 1.98 Διαγώνιος Α.Ο. Καλαμάτα 80
33 Coenen Ryan   United States 28/9/2023 2.10 Ακραίος Lycurgus Volleyball (Oλλανδία)
Προπονητής: Παναγιώτης Ντάκουρης
Βοηθός προπονητή: Στέφανος Μάνα
Τιμ μάνατζερ: Αλέξανδρος Μπούρας
Γενικός αρχηγός: Δήμος Μπουσούνης



ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ VOLLEY LEAGUE 2023-24

 

Α ΓΥΡΟΣ

1η αγωνιστική

Σάββατο 28 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο Μετς, 20.30 (Live Streaming ESAP TV You Tube): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων
Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Βαρατάσης, Καπότης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Δ. Βικέλας» Σύρου, 17.00 (Live Streaming ESAP TV You Tube): Α.Ο. Φοίνικας Σύρου - Πήγασος Πολίχνης
Διαιτητές: Κυριοπούλου, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Βρούτσης, Συρίγος, Γραμματεία: Πιρπινιά.

Γυμναστήριο Παραλίας Καλαμάτα, 19.00 (Live Streaming ESAP TV You Tube): Α.Ο. Καλαμάτα 80 - Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Γεράνιος, Παρατηρητής: Κοσμάς, Σπίνας, Γραμματεία: Αρμακόλλα.

Δευτέρα 30 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Μ. Μερκούρη» Ρέντη, 17.00 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ.
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Αρβανίτης, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.
Ρεπό ο Α.Ο.Π. Κηφισιάς

2η αγωνιστική

Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023
Γυμναστήριο Πολίχνης 17:00: Πήγασος Πολίχνης - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Γυμναστήριο Ζηρίνειο 19:00: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Α.Ο.Καλαμάτα 80

Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2023
Γυμναστήριο Νίκος Σαμαράς Ορεστιάδας 19:00: Α.Σ. Άθλος - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου

Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2023
Γυμναστήριο PAOK Arena Πυλαία 17:00: Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Ρεπό ο Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων


3η αγωνιστική - Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2023
Α.Ο. Φοίνικας Σύρου - Α.Ο.Π. Κηφισιάς
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας
Παναθηναϊκός Α.Ο. - Πήγασος Πολίχνης
Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Π.Α.Ο.Κ.
Ρεπό ο Α.Ο. Καλαμάτα 80


4η αγωνιστική - Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2023

Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Α.Ο. Καλαμάτα 80 - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου
Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Πήγασος Πολίχνης - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων
Ρεπό ο Π.Α.Ο.Κ.


5η αγωνιστική - Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2023

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π. Κηφισιάς
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο. Καλαμάτα 80
Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας
Π.Α.Ο.Κ. - Πήγασος Πολίχνης
Ρεπό ο Α.Ο. Φοίνικας Σύρου

 

6η αγωνιστική - Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2023

Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων
Α.Ο. Καλαμάτα 80 - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Α.Ο. Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας - Π.Α.Ο.Κ.
Ρεπό ο Πήγασος Πολίχνης


7η αγωνιστική - Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023

Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Π. Κηφισιάς
Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Α.Ο. Καλαμάτα 80
Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου
Πήγασος Πολίχνης - Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας
Ρεπό ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.


8η αγωνιστική - Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2023

Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Πήγασος Πολίχνης
Α.Ο. Καλαμάτα 80 - Π.Α.Ο.Κ.
Α.Ο. Φοίνικας Σύρου - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Ρεπό ο Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας.


9η αγωνιστική - Σάββατο 23 Δεκεμβρίου 2023

Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας - Α.Ο.Π. Κηφισιάς
Πήγασος Πολίχνης - Α.Ο. Καλαμάτα 80
Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου
Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Ρεπό ο Παναθηναϊκός Α.Ο.


Β ΓΥΡΟΣ


10η αγωνιστική - Σάββατο 6 Ιανουαρίου 2024

Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας - Α.Ο. Καλαμάτα 80
Πήγασος Πολίχνης - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου
Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Ρεπό ο Α.Ο.Π. Κηφισιάς

 

11η αγωνιστική - Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2024

Α.Ο. Καλαμάτα 80 - Α.Ο.Π. Κηφισιάς
Α.Ο. Φοίνικας Σύρου - Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Πήγασος Πολίχνης
Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ.
Ρεπό ο Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων

 

12η αγωνιστική - Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2024

Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου
Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Πήγασος Πολίχνης - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων
Ρεπό ο Α.Ο. Καλαμάτα 80 

 

13η αγωνιστική - Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2024

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Π. Κηφισιάς
Α.Ο. Φοίνικας Σύρου - Α.Ο. Καλαμάτα 80
Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας
Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Πήγασος Πολίχνης
Ρεπό ο Π.Α.Ο.Κ.

 

14η αγωνιστική - Σάββατο 3 Φεβρουαρίου 2024

Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Α.Ο. Καλαμάτα 80 - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων
Πήγασος Πολίχνης - Π.Α.Ο.Κ.
Ρεπό ο Α.Ο. Φοίνικας Σύρου

 

15η αγωνιστική - Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2024

Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Α.Ο.Π. Κηφισιάς
Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο. Καλαμάτα 80
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου
Π.Α.Ο.Κ. - Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας
Ρεπό ο Πήγασος Πολίχνης

 

16η αγωνιστική - Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2024

Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Π.Α.Ο.Κ.
Α.Ο. Καλαμάτα 80 - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων
Α.Ο. Φοίνικας Σύρου - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας - Πήγασος Πολίχνης
Ρεπό ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

 

17η αγωνιστική - Σάββατο 24 Φεβρουαρίου 2024

Πήγασος Πολίχνης - Α.Ο.Π. Κηφισιάς
Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο. Καλαμάτα 80
Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου
Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Ρεπό ο Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας

 

18η αγωνιστική - Σάββατο 2 Μαρτίου 2024

Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας
Α.Ο. Καλαμάτα 80 - Πήγασος Πολίχνης
Α.Ο. Φοίνικας Σύρου - Π.Α.Ο.Κ.
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων
Ρεπό ο Παναθηναϊκός Α.Ο.

 

Βρίσκεστε εδώ:
ΧΟΡΗΓΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΧΟΡΗΓΟΣ MVP
ERT    
ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ
  blue star ANEK LINES LOGOTYPO LOW RES RGB geniussports logo  
ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ
  ELDICO

 brand

dataproject