02-12-2013

Ο Φοίνικας Σύρου 3-2 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που «έχασε» το αήττητο (φωτό)

Σε αγώνα διαφήμιση για το πρωτάθλημα της VolleyleagueΟΠΑΠ που έγινε στο «Δ.Βικέλας» της Ερμούπολης ο Φοίνικας νίκησε με 3-2 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης υποχρεώνοντας την ακριτική ομάδα στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα 2013-14.
Ο Φοίνικας Σύρου σημείωσε την 7η νίκη του στο πρωτάθλημα και 6η συνεχόμενη διατηρώντας το αήττητο στην έδρα του. Προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, κράτησε την υποδοχή του σε υψηλότερα επίπεδα από τον αντίπαλο του και έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει ακόμα και το τρίποντο,  όμως, οι παίκτες του τόσο στο 2ο σετ όσο και στο 4ο σετ έκαναν ρεσιτάλ λαθών. Μάλιστα στο 4ο σετ προηγήθηκε 19-16, 20-18 αλλά και 24-23 αλλά με μοιραίο παίκτη τον αυστριακό διαγώνιο Τσας δε μπόρεσε να τελειώσει τις κρίσιμες φάσεις και ο Εθνικός έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.
Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης είχε εντυπωσιακά ξεσπάσματα στην απόδοση του και κυρίως στο σερβίς με Μιγιαΐλοβιτς, Ράιτς αλλά η υποδοχή του δεν είχε σταθερότητα και γενικά η όλη απόδοση της ομάδας δεν είχε τον ρυθμό προηγούμενων εμφανίσεων.

Προβάδισμα Φοίνικα
Οι γηπεδούχοι έχοντας στο πλευρό τους περίπου 1.000 οπαδούς τους ξεκίνησαν εντυπωσιακά και με προβάδισμα 10-5 ύστερα από σερί 5-0 με το σερβίς του Τσας. Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ παρότι ο Εθνικός πρόσκαιρα μείωσε σε 19-17. Με επικράτηση 25-20 ο Φοίνικας έκανε το πρώτο βήμα για τη νίκη.

Δύο σερί του Εθνικού
Στο 2ο σετ ο Μουστακίδης ξεκίνησε με τον Ανέστη Δαλακούρα στο «1»  αλλά και πάλι ο Φοίνικας πίεζε περισσότερο στο σερβίς την ασταθή υποδοχή του Εθνικού και με σερβίς φωτοβολίδες του Ντιάτσκοφ έκανε σερί 4-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 10-6 και αργότερα στο 13-8.  Η απάντηση του Εθνικού ήρθε από τον Μιγιαΐλοβιτς ο οποίος πήγε στο σερβίς και έκανε ένα από τα μεγαλύτερα σερί του πρωταθλήματος.

Ο Σέρβος «πυροβολούσε» από το σερβίς δίνοντας στην ομάδα του σερί 6-0 (και προβάδισμα 14-13). Μάλιστα δεν θα έφευγε από το σερβίς εάν ο πρώτος διαιτητής (Μυλωνάκης) δεν του χρέωνε «άουτ» τον άσσο που πήρε για το 15-13 τον οποίο μάλιστα υπέδειξε σωστά ο επόπτης. Ακολούθησαν νεύρα από τον Μιγιαΐλοβιτς που χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα. Ο Φοίνικας πιο ψύχραιμος ξέφυγε με 19-16 με τους ακρίτες να αμφισβητούν εκ νέου υπέρβαση του Σιδηρόπουλου.

Οι γηπεδούχοι αντί να σιγουρέψουν το σετ έκαναν λάθη με τον Τσας (δύο άουτ επιθέσεις) και τον Ντιάτσκοφ με τον Τερζή να κάνουν δύο παραβάσεις στο φιλέ. Ο Εθνικός όχι μόνο ισοφάρισε (19-19) και προσπέρασε με 22-19 χάρις του Δαλακούρα, Ράιτς κάνοντας και δεύτερο σερί 5-0. Ο Τερζής έφερε τη λύτρωση και με απ΄ευθείας πέρασμα μείωσε 22-20, ενώ λίγο αργότερα με φοβερό μπλοκ πάνω στον Ράιτς έδωσε την ισοφάριση 22-22.  Ο Εθνικός προηγήθηκε 24-23 με τον Ράιτς και 25-24 με νέα παράβαση φιλέ από τον Γιάνουσεκ (25-24) και τελείωσε το σετ με άουτ σερβίς του Γιάνουσεκ και άουτ πρώτο χρόνο του Τακουρίδη (27-25).

Μονόλογος και ισοφάριση
Το 3ο σετ ήταν μονόλογος του Φοίνικα που με τα σερβίς του Τσας ξέφυγε 11-5 και η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Μεγάλη μέχρι έγινε στο 4ο σετ. Μετά το 11-11 ο Ράιτς αποχώρησε με πόνους και ο Φοίνικας ξέφυγε με +3 (19-16) ενώ το 15-13 έγινε με λάθος θέσεις του Εθνικού. Η επιστροφή του Ράιτς στο αγώνα έδωσε πάλι ώθηση στον Εθνικό που ανέτρεψε το 20-18 του Φοίνικα και με τις επιθέσεις του Κροάτη αλλά και του Μιγιαΐλοβιτς ο Εθνικός ισοφάρισε 23-23. Ο Πελεκούδας με πρώτο χρόνο έφτασε τον Φοίνικα στο πρώτο ματς μπολ (24-23). Ο Γραμματικάκης με πρώτο χρόνο ισοφάρισε 24-24 και το σετ τελείωσε για τον Εθνικό με δύο λάθη του Τσας. Πρώτα κάρφωσε άουτ (24-25) και στη συνέχεια έπεσε πάνω στο μπλοκ του Μιγιαΐλοβιτς (24-26).

Το 4-0 που κρατήθηκε
Οι συριανοί αρχικά εκνευρίστηκαν αλλά στη συνέχεια πείσμωσαν με την απώλεια του 4ου σετ και αυτό φάνηκε στο τάι μπρέικ όπου μπήκαν εντυπωσιακά με προβάδισμα 4-0 πιέζοντας πάλι την υποδοχή του Εθνικού. Οι ακρίτες δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και μετά από μεγάλες μάχες στο φιλέ και άουτ του Ράιτς για το 15-10 ο Φοίνικας πήρε τη μεγάλη νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους παίκτες του και τους οπαδούς του.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Λεμονιά Μουλά

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-202ο σετ: 8-6, 16-15, 19-21, 25-27
3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-12, 25-14
4ο σετ: 8-7, 16-14, 20-21, 24-26
5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-8, 15-10

Τα σετ: 3-2 (25-20, 25-27, 25-14, 24-26, 15-10)

* Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 5 άσσους, 65 επιθέσεις, 10 μπλοκ 30 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 8π (5/7 επ, 3 μπλοκ), Τσας 24 (21/41 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιάνουσεκ 10 (10/19 επ), Ντιάτσκοφ 16 (13/26 επ, 3 άσσοι), Τακουρίδης 10 (10 (8/14 επ, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 12 (8/16 επ, 4 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 56% υπ - 33% άριστες), Τσέργας, Λάππας, Σφενδυλάκης.

ΕΘΝΙΚΟΣ AΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Ράιτς 19π (16/39 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιγιαΐλοβιτς 21 (16/29 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σιδηρόπουλος, Παπάζογλου 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 10 (10/23 επ), Ανδρεάδης 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 61% υπ - 46% άριστες), Δαλακούρας Κωνσταντίνος, Γραμματικάκης 6 (5/7 επ, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής.

«Μπορούσαμε και 3-1»

Ο πασαδόρος του Φοίνικα Σύρου Θάνος Τερζής δήλωσε στη NOVA: «Ήταν ένα φοβερό και δύσκολο παιχνίδι. Ο Εθνικός μας πίεσε στο σέρβις. Χάσαμε το 2ο και το 4ο σετ στον πόντο και κατά τη γνώμη μου θα μπορούσαμε να πάρουμε τρίποντο εάν δεν κάναμε λάθη στο τέλος του 4ου σετ. Έχουμε καλή ομάδα. Ο ένας βοηθάει τον άλλον. Προσπαθώ να ξεμπλοκάρω την ομάδα όταν χάνει κάποιους πόντους. Όταν η υποδοχή είναι καλή ο πασαδόρος μπορεί να βλέπει το αντίπαλο μπλοκ  και να κάνει το παιχνίδι που θέλει. Ελπίζω να μπορέσουμε να τελειώσουμε θετικά τον πρώτο γύρο. Αφιερώνω τη νίκη στην οικογένειά μου και το νεογέννητο παιδί μου».

«Νεκρά διαστήματα»
Ο προπονητής του Φοίνικα Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε:

«Απόψε πετύχαμε μία σπουδαία νίκη που μας κρατά ψηλά στη βαθμολογία, ενώ παράλληλα διατηρήσαμε και το αήττητο στην έδρα μας. Η απόδοσή μας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν πολύ καλή, είχαμε μόνο κάποια νεκρά διαστήματα στο 2ο και το 4ο σετ. Αυτό πληρώσαμε και επιτρέψαμε στον Εθνικό να μας... κλέψει δύο σετ και τον ένα βαθμό. Παρόλα αυτά όμως είμαι ικανοποιημένος που πετύχαμε μία σημαντική νίκη. Συνεχίζουμε και κοιτάμε το επόμενο ματς που είναι πολύ δύσκολο, όπως όλα τα παιχνίδια».

«Μπορούσε 3-0 ο Φοίνικας»

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε:

«Ήταν ένα πολύ δυνατό, αλλά και πολύ νευρικό παιχνίδι. Και οι δύο ομάδες δεν έπιασαν την ποιοτική απόδοση που μπορούν να πιάσουν, είχαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους. Ο Φοίνικας θα μπορούσε να είχε κερδίσει με καθαρό σκορ, αλλά από την άλλη και εμείς θα μπορούσαμε να είχαμε φύγει νικητές αν δεν κάναμε τόσα πολλά και καθοριστικά λάθη στο 5ο σετ. Εκεί θεωρώ ότι κρίθηκε και το αποτέλεσμα, στα πολλα δικά μας λάθη στο τελευταίο σετ».