07-12-2013

Η Κηφισιά 3-0 τον Παναθηναϊκό (φωτό)

(2 votes)
Ο ΑΟ Κηφισιάς νίκησε τον Παναθηναϊκό 3-0 στην Κυψέλη και τον υποχρέωσε στην 9η του ήττα στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ. Ο ΑΟΚ σημείωσε την 6η νίκη στο πρωτάθλημα που τον διατήρησε μαζί με τον Ολυμπιακό στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε με έναν βαθμό στην τελευταία θέση.
Μόνο για ένα σετ παίχτηκε βόλεϊ στην Κυψέλη όταν δηλαδή ο Παναθηναϊκός κόντραρε την Κηφισιά και έγιναν ωραίες φάσεις. Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο σετ και μάλιστα εξασφάλισαν προβάδισμα 8-4 με μπλοκ από Καριπίδη και επιθέσεις του Γκάλιτς. Σταδιακά η Κηφισιά έλεγξε την υποδοχή της, έφερε το παιχνίδι στο φιλε και με καλή άμυνα - μπλοκ αλλά και αποτελεσματικές επιθέσεις του Γιοβάνοβιτς κατάφερε να μειώσει και να ισοφαρίσει 12-12 με άσσο του Πρωτοψάλτη.

Με νέες επιθέσεις από Γκάλιτς, Καριπίδη ο Παναθηναϊκός οικοδόμησε πάλι διαφορά +3 (16-13) και έφτασε μέχρι το 17-14 με πλασέ του Στιβαχτή. Τοπράσινο προβάδισμα διατηρήθηκε μέχρι το 22-18. Με μία επίθεση και δύο μπλοκ του Παπαγγελόπουλου η Κηφισιά μείωσε σε 22-21 και ακολούθησε επίθεση του Γιοβάνοβιτς για το 22-22. Παρότι ο Πρωτοψάλτης έχασε το σερβίς (23-22) ο Παναθηναϊκός δεν το εκμεταλεύτηκε, ο Παπαγγελόπουλος ισοφάρισε 23-23 και η Κηφισιά πήρε προβάδισμα με επίθεση του Νικολάκη και λάθος συννενόηση των γηπεδούχων (24-23). Ο Γκάλιτς ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό (24-24) αλλά ο Κροάτης έχασε το σερβίς και στην επόμενη φάση «καθάρισε» το σετ ο Γιοβάνοβιτς 26-24.

Η απώλεια του 1ου σετ για άλλη μία φορά στον πόντο απογοήτευσε πλήρως τους παίκτες του Παναθηναϊκού που εγκατέλειψαν κάθε προσπάθεια. Παρά τις αλλαγές που επιχείρησε ο Γιάννης Λάιος οι παίκτηες του Κώστα Αρσενιάδη με καλή ψυχολογία και όπλο το μπλοκ έφτασαν άνετα στη νίκη.

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Ειρήνη

1ο σετ: 8-4, 16-13, 21-18, 24-26
2ο σετ: 3-8, 6-16, 10-21, 11-25
3ο σετ: 3-8, 7-16, 10-21, 14-25

Τα σετ: 0-3 (24-26, 11-25, 14-25)

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς 7 άσσους, 36 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Λάιος): Γκάλιτς 12π (11/21 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Αμορόσο, Μούρ 5 (4/5 επ, 1 μπλοκ), Μπέλλος 13 (12/24 επ, 1 άσσος), Καριπίδης 3 (2/8 επ, 1 μπλοκ) / Κουρούπης (λ, 21% υπ - 21% άριστες), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος 1 (1/1 επ), Μαδούρας

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 3π (2/2 επ, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 9 (3/4 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ντε Σόουζα 9 (7/16 επ, 2 άσσοι), Πρωτοψάλτης 8 (5/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (4/6 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 18 (15/20 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 60% υπ - 20% άριστες), Κούνας, Ρούσσης, Καπέλλας.

«Καταφέρνουμε και χάνουμε»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Λάιος δήλωσε:

«Πάντα τελευταία στιγμή καταφέρνουμε και χάνουμε. Σημειώσαμε άλλη μια ήττα στην έδρα μας αλλά μας πειράζει περισσότερο επειδή κάποιοι παλιοί παίκτες μας ανήκουν στη Κηφισιά. Μάλλον είναι θέμα ψυχολογίας. Μετά το πρώτο σετ που χάσαμε η Κηφισιά ανέβασε πολυ την απόδοσή και εμείς δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε. Με τον Ολυμπιακό πρέπει να απελευθερωθούμε μήπως καταφέρουμε και πάρουμε τουλάχιστον ένα βαθμό».