11-01-2014

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-2 τον μαχητικό Άρη (φωτό)

(3 votes)
Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης παρότι προηγήθηκε 2-0 σετ χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να νικήσει τον μαχητικό Άρη στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Έβρου παρά το βαθμό που έχασε άνοιξε τη διαφορά της στη βαθμολογία από τον δεύτερο Φοίνικα, ενώ ο Άρης πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια για να πιάσει την πρώτη 4αδα.
Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική (μετά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό) ο Εθνικός χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να νικήσει και παρότι είχε ευκαιρία για τρίποντο που θα του άνοιγε περισσότερο τη βαθμολογική διαφορά με τον δεύτερο Φοίνικα, στο τέλος μπήκε και σε μεγάλες περιπέτειες από τον Άρη που για άλλη μια φορά έδειξε τις μεγάλες δυνατότητες του. Το παιχνίδι ήταν νευρικό και χαρακτηρίστηκε και από πολλές διαμαρτυρίες για την διαιτησία.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στο 1ο σετ δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερο ξεκίνημα. Τα μπλοκ των Παπάζογλου και Ανδρεάδη σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές επιθέσεις των, Ράιτς και Μιγιαϊλοβιτς και  Ανέστη Δαλακούρα είχαν ως αποτέλεσμα την κατάκτηση του με 25-12.

Αν και οι "κιτρινόμαυροι" εμφανίστηκαν πιο βελτιωμένοι, οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη ήταν καλύτεροι από  τη γραμμή του σερβίς. Πήραν προβάδισμα (8-4, 16-11) έκανε περίπατο και κέρδισε με 25-18  και  το 2ο σετ.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Σπύρου Φίνου έδειξαν τη μεγάλη τους κλάση. Δεν τα παράτησαν παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 21-15. Με σερί 5-0 μείωσαν 21-20 και πήραν το 3ο σετ με 31-29 βάζοντας τον Εθνικό σε μπελάδες.

Και ενώ όλα έδειχναν πως ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης  θα έπαιρνε  ένα εύκολο τρίποντο, ο Σάκης Μουστακίδης  πέρασε στο παιχνίδι τον Νίκο Αγγελόπουλο στη θέση του Σιδηρόπουλου και τον Βασίλη Κυριακίδη στη θέση του Παπάζογλου. Στο 24-24 οι δύο ομάδες  πήγαιναν πόντο -πόντο με τον Άρη τελικά να είναι ο νικητής του 3ου σετ.

Ο Άρης με καλό ρυθμό σε σερβίς και υποδοχή επέβαλε το ρυθμό του και στο 4ο σετ και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Ο Εθνικός ήταν πολύ νευρικός, έκανε πολλά λάθη και ο αγώνας οδηγήθηκε στο 5ο σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Εθνικός είχε από την αρχή το προβάδισμα με 5-2, 8-4, 12-6 και πήρε τη νίκη με 15-9.

Διαιτητές: Μπαντιανίδης, Τζεπκινλής
1ο σετ: 8-7, 16-9, 21-11, 25-12
2ο σετ: 8-3, 16-11, 21-16, 25-18
3ο σετ: 8-2, 16-11, 21-15, 29-31,
4ο σετ: 8-7, 16-15, 18-21, 20-25
5ο σετ: 5-2, 10-5, 12-6, 15-9

Τα σετ: 3-2 (25-12, 25-18, 29-31, 20-25, 15-9)

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 11 άσσους, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράτις 20π (16/40 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μιγιαίλοβιτς 27 (21/37 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ - 57% άριστες), Σιδηρόπουλος 1 (1 μπλοκ), Παπάζογλου 10 (5/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 10 (6/20 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ - 39% άριστες), Ανδρεάδης 10 (6/12 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 59% υπ - 59% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Κυριακίδης.

ΑΡΗΣ (Φίνος): Κυριακίδης 18π (15/30 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντίνας 7 (3/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου 16 (14/30 επ, 2 άσσοι, 50% υπ - 41$ άριστες), Χαριτωνίδης 4 (1/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γάτσης 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 19 (14/36 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 71% υπ - 61% άριστες), Ναζίρης, Ίλιτς 1 (1/1 επ), Χατζηπαραδείσης 2 (2/5 επ).

«Μπορούσαμε 3-0»

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Ανησυχούσα για τον αγώνα μετά από 20 ημέρες διακοπή. Για 2,5 σετ παίξαμε πολύ καλά. Θα μπορούσαμε να νικήσουμε με 3-0 σετ και στο τέλος κινδυνεύσαμε. Δεν προσέξαμε στο 3ο σετ. Προηγηθήκαμε 21-15 στο 3ο σετ και έκανα κάποιες αλλαγές. Εκεί χάσαμε το ρυθμό μας. Δείξαμε κακή νοοτροπία. Πρέπει να μάθουμε να είμαστε έτοιμοι για όλα με οποιοδήποτε σχήμα. Στο 4ο σετ είχαμε το μυαλό μας στο πως χάσαμε το 3ο σετ και βρεθήκαμε να παίζουμε τάιτ μπρέικ. Πάλι καλά που τα πράγματα δεν ήταν και τραγικά. Στο 5ο σετ παίξαμε το ίδιο καλά όπως στα δύο πρώτα σετ. Ο Άρης έχει μαχητική ομάδα».

«Ευτυχώς νικήσαμε»

Ο διεθνής ακραίος του Εθνικού Ανέστης Δαλακούρας είπε: «Έπρεπε να κερδίσουμε 3-0 το ματς όπως πήγαινε. Υπήρξε μια χαλάρωση στο 3ο σετ και για έναν περίεργο λόγο χάσαμε το σετ. Από κει και πέρα ο Άρης πίεσε, έδωσε ότι καλύτερο είχε για να πάρει κάτι θετικό από  αυτό το παιχνίδι και του βγήκε. Ευτυχώς πήραμε το ται μπρέικ και τους δυο πόντους».

Πρώτη ήττα του Φίνου

«Αργήσαμε να μπούμε στο ματς. Το καταφέραμε στα μέσα του τρίτο σετ. Λίγο μας το επέτρεψε ο Εθνικός, λίγο και εμείς πιστέψαμε στην ανατροπή και το φέραμε στα ίσια. Παραλίγο ένα παιχνίδι για 3-0 να το κερδίσουμε κιόλας, αλλά ο Εθνικός είχε μεγαλύτερη πληρότητα και νίκησε δίκαια», είπε ο τεχνικός του Άρη Σπύρος Φίνος που γνώρισε την πρώτη του ήττα σε 5 αγώνες με τον Άρη.

* «Είμαστε στεναχωρημένοι που δεν καταφέραμε να ολοκληρώσουμε την ανατροπή στο αποτέλεσμα», δήλωσε ο λίμπερο του Άρη Δημήτρης Γκαράς. Η αστυνομία δεν επέτρεψε την είσοδο στο γήπεδο σε περίπου 40 οπαδούς του Άρη.

Φωτογραφίες: Γιώργος Δημόπουλος