12-01-2014

Η ΑΕΚ 3-1 τον Παμβοχαϊκό και «τρέχει» για την 4αδα (φωτό)

Όπως και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ, έτσι και στην πρεμιέρα του Β΄γύρου η ΑΕΚ νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-1 σετ. Στην αναμέτρηση που έγινε στο γυμναστήριο «Μάκης Λιούγκας» στην Γλυφάδα η «Ενωση» έχοντας τον Αχιλλεόπουλο λίμπερο, τον Παγιάν πρώτο σκόρερ και αποτελεσματικό σερβίς πήρε το τρίποντο απέναντι στην ομάδα του Βραχατίου που ξεκίνησε δυνατά, πήρε το 1ο σετ αλλά «προδόθηκε» από την υποδοχή της.

Η ΑΕΚ είχε μοναδικό πασαδόρο τον Νίκο Κρέτση καθώς ο Νοβοσέλατς δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής, ενώ λιμπερο ήταν ο Αχιλλεόπουλος στη θέση του τραυματία Γκούζντα.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και έδειξε άριστα διαβασμένος στο παιχνίδι της «Ένωσης». Με 7 πόντους από μπλοκ μόνο στο 1ο σετ επέβαλε το ρυθμό του και είχε από την αρχή προβάδισμα με 8-5, 14-9 και 16-11. Η ΑΕΚ βελτίωσε την υποδοχή της, ο Κρέτσης άλλαξε το παιχνίδι του και η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο αρχικά με 20-19 και αργότερα με 24-23, ενώ είχε και ευκαιρία για την ισοφάριση, όμως ο Παπαδόπουλος σταμάτησε την κόντρα επίθεση του Πέτρογλου και τελείωσε το σετ 25-23.

Ο Γιώργος Κλαρούδας γύρισε την περιστροφή της ομάδας του στο 2ο σετ, ξεκίνησε με τον Τόρρες στο «1» και η «Ένωση» βρήκε ρυθμό στο σερβίς. Με τα σερβίς του Παγιάν η ΑΕΚ έκανε το 5-1 και η «Ενωση» είχε συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ. Η υποδοχή του Παμβοχαϊκού έκανε τραγικά λάθη, ο Κράουζε έχασε τον έλεγχο και το μπλοκ της ΑΕΚ έδινε τις χαριστικές βολές.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με την ΑΕΚ να πιέζει στο σερβίς, τον Παγιάν και τον Πέτρογλου να έχουν την υπεροχή στην επίθεση και τον Παμβοχαϊκό να παρακολουθεί την ΑΕΚ στην εξέλιξη του αγώνα.

Στο 4ο σετ ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 5-2 και έδειξε διατεθειμένος να πιέσει για την ισοφάριση. Η διαφορά για του +4 διατηρήθηκε μέχρι το 11-7 αλλά από εκεί και πέρα η ΑΕΚ πίεσε ακόμα περισσότερο σε σερβίς και μπλοκ. Το 13-11 για τον Παμβοχαϊκό έγινε 14-13 με τα σερβίς του Τόρρες ενώ με δύσκολες αλλά εύστοχες επιθέσεις του Παγιάν και του Πέτρογλου η ΑΕΚ έκανε το +3 (18-15) μεταφέροντας την πίεση στην ομάδα του Στέλιου Καζάζη. Ο Παμβοχαϊκός έχασε κόντρα επίθεση για να μειώσει το σκορ στο 21-18 το οποίο έγινε 23-18 και εκεί τελείωσε ο αγώνας.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Μουλά

1ο σετ: 5-8, 11-16, 19-21, 23-25
2ο σετ: 8-3, 16-11, 21-17, 25-19
3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-16, 25-21
4ο σετ: 5-8, 16-14, 21-17, 25-22

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-19, 25-21, 25-22)

* Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 9 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 42 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 47 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων

ΑΕΚ (Γιώργος Κλαρούδας): Μαντέκας 9π (9/17 επ, 69% υπ - 50% άριστες), Τόρρες 13 (6/13 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Κατσανεβάκης 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ), Κρέτσης 1 (1 άσσος), Παγιάν 24 (19/35 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Πέτρογλου 16 (12/25 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 75% υπ - 63% άριστες) / Aχιλλεόπουλος (λ, 44% υπ - 32% άριστες), Τοκάνης 1 (1 μπλοκ), Αλεξίου, Χατζόπουλος

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Στέλιος Καζάζης): Κράουσε 2π (2/4 επ), Μάρκου 4 (3/13 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 25% άριστες), Κουζούνης 14 (12/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ - 26% άριστες), Ντόκιτς 18 (15/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κανέλλος 10 (7/16 επ, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρήστος 6 (3/9 επ, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 76% υπ - 29% άριστες), Καραγιάννης, Δρόγκαρης, Παπαδόπουλος Παναγιώτης 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ, 53% υπ, 26% άριστες), Ασπιώτης 2 (2/5 επ).

«Αργήσαμε αλλά νικήσαμε»

O προπονητής της ΑΕΚ Γιώργος Κλαρούδας δήλωσε για τη νίκη επί του Παμβοχαϊκού: «Ήταν ένα ματς με άγχος και από τις δυο ομάδες. Εμείς επωμιζόμαστε το βάρος του φαβορί ενώ ο Παμβοχαϊκός καιγόταν για βαθμούς . Η διακοπή μας επηρέασε λίγο, αργήσαμε να βρούμε ρυθμό. Η απόδοσή μας ήταν μέτρια, παρόλα αυτά καταφέραμε να πάρουμε το τρίποντο και να κρατηθούμε ψηλά. Στο πρώτο σετ ο Παμβοχαϊκός έπαιξε ελεύθερα και εμείς δεν μπορέσαμε να βγάλουμε τα ματς-απς. Από το δεύτερο σετ και μετά φέραμε το ματς στα μέτρα μας και εκτελέσαμε όπως το είχαμε σχεδιάσει».

«Η ΑΕΚ είχε δυνατό σερβίς»

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Στέλιος Καζάζης δήλωσε: «Ήταν ένα παιχνίδι σκληρό για τις δύο ομάδες. Σε κάποια σημεία ήμασταν πιεστικοί, αλλά σε άλλα δεν μπορούσαμε. Δυνατό σημείο της ΑΕΚ ήταν το σερβίς με το οποίο κέρδισε πολλούς άσσους. Αντίθετα εμείς δε μπρούσαμε να χαλάσουμε την υποδοχή της ΑΕΚ. Δεν υπάρχει παιχνίδι που δε μπορεί να κερδίσει ο Παμβοχαϊκός. Ξέρουμε ότι είμαστε σε δυσχερή θέση, αλλά η προσπάθεια συνεχίζεται και άμεσα θα έχουμε μια προσθήκη θα πάμε καλύτερα».