24-01-2014

Τρίτωσε τις νίκες ο ΠΑΟ, 3-2 την ΑΕΚ

Ούτε η ΑΕΚ κατάφερε να κόψει το ρυθμό του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ. Ένα μπλοκ των Αμορόσο - Μπέλου και μία επίθεση του δεύτερου διαμόρφωσαν το τελικό 20-18 στο 5ο σετ που έκρινε και τη νέα σπουδαία νίκη του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ επί της ΑΕΚ στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής. Αυτή είναι και η τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα και η οποία για πρώτη φορά φέρνει τους «πράσινους» στην 11η θέση της βαθμολογίας αφήνοντας τελευταία την Παναχαϊκή με έναν αγώνα λιγότερο.
Με τους Στιβαχτή, Μουρ, Κουρούπη να είναι οι «αφανείς» ήρωες, τον Καριπίδη να τελειώνει τις κρίσιμες φάσεις και με το μπλοκ των δύο ομάδων να δίνει ρεσιτάλ με τελειωμένους 20 και 19 πόντους αντίστοιχα ο Παναθηναϊκός πήρε την πολύτιμη νίκη που τον έφερε στους 9 βαθμούς.

Αντίθετα, η ΑΕΚ γνωρίζει την πρώτη ήττα εντός του 2014 η οποία και «φρενάρει» την πορεία της στο κυνήγι της πρώτης 4αδας του πρωταθλήματος. Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε στο φλοτ σέρβις του «τριφυλλιού», έφτασε κοντά στο να πάρει και τον αγώνα καθώς είχε όλα τα ματς μπολ μέχρι το 18-17 του τάι μπρέικ (όταν και προηγήθηκε τελευταία φορά με τον Πέτρογλου) αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 πήρε τη νίκη.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, με πολλές εναλλαγές στο σκορ και τα 4 από τα 5 σετ κρίθηκαν στον πόντο.

Στο 1ο σετ η ΑΕΚ μπήκε δυνατά με προβάδισμα 8-6 και 16-11 με σερί 4-0 ύστερα από το σερβίς του Μαντέκα. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 4-0 κάνοντας το 17-17 το 17-13 και η μάχη συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του σετ όταν οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 24-23 με πλασέ του Μπέλου. Η ΑΕΚ προηγήθηκε 25-24, 26-25, ενώ στο 27-27 το μπλοκ άουτ του Αμορόσο και άουτ του Καριπίδη τελείωσε το σετ 29-27 για την ΑΕΚ.

Η «Ενωση» μπήκε με δυναμική και στο 2ο σετ κάνοντας το 7-4. Ο Γκάλιτς από τον Παναθηναϊκό και ο Πέτρογλου από την ΑΕΚ έδωσαν προσωπικές μονομαχίες και μετά από μικρές και συνεχείς εναλλαγές στο σκορ οι δύο ομάδες έφτασαν στο ισόπαλο 22-22 με επίθεση του Πέτρογλου. Ο Γκάλιτς με επίθεση έκανε το 23-22, ο Παγιάν κάρφωσε άουτ και το σετ τελείωσε με άσσο του Μου κάνοντας το 25-22 και το 1-1 σετ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο 3ο σετ με σερί 4-0 για το 7-4 καθώς η υποδοχή της ΑΕΚ δε μπόρεσε να αντέξει το σερβίς του «τριφυλλιού». Το 11-9 έγινε 16-9 με νέο σερί της ομάδας του Γιάννη Καλμαζίδη που είχε δημιουργήσει ρήγματα στην υποδοχή της ΑΕΚ. Παρά το -7 η ΑΕΚ ροκάνισε τη διαφορά, μείωσε το σκορ και ισοφάρισε 23-23 με εντυπωσιακό μπλοκ του Αλεξίου. Με καρφί του Μουρ ο Παναθηναϊκός έμεινε στη θέση του οδηγού (24-23) και το σετ τελείωσε ύστερα από άουτ του Παπαδόπουλου και επίθεση του Γκάλιτς (27-25) για το 2-1 σετ.

Με μπροστάρη τον Παγιάν η ΑΕΚ έδειξε αποφασισμένη για την ισοφάριση αλλά έκανε πιο εύκολα το λάθος. Στο τέλος του 4ου σετ ο Παναθηναϊκός είχε και δύο ματς μπολ για να τελειώσει τον αγώνα με 3-1 σετ και να πάρει το τρίποντο αλλά δεν τα κατάφερε.

Η «Ένωση» είχε μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων, αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 23-23 και είχε δύο ματς μπολ στο 24-23 και στο 28-27 όταν και προηγήθηκε από τον άσσο του Μπέλου. Με μονόλογο του Παγιάν η ΑΕΚ προηγήθηκε 30-29 και το σετ τελείωσε με άσσο του Ρουμελιωτάκη.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο τάι μπρέικ που ήταν σαν... κανονικό σετ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 12-9 χάρις την εμπειρία του Γκάλιτς, αλλά η ΑΕΚ με αποτελεσματικές «κόντρα» επιθέσεις ισοφάρισε από 14-12 σε 14-14 με δύο επιθέσεις του Πέτρογλου. Ακολούθησαν μεγάλες σε διάρκεια φάσεις και ο Παναθηναϊκός όταν και πέρασε πάλι μπροστά με 19-18 τελείωσε το σετ 20-18 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεροθόδωρος

1ο σετ: 6-8, 11-16, 21-20, 27-29
2ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 25-22
3ο σετ: 8-6, 16-9, 21-19, 27-25
4ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 29-31
5ο σετ: 4-5, 10-8, 12-9, 20-18

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 63 επιθέσεις, 20 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 7 άσσους, 70 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (27-29, 25-22, 27-25, 29-31, 20-18)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 21π (19/40 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 33% άριστες), Στιβαχτής 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Αμορόσο 10 (6/13 επ, 4 μπλοκ), Μουρ 14 (6/11 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Μπέλλος 22 (18/41 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καριπίδης 16 (14/42 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ - 39% άριστες) / Κουρούπης (λ. - 71% υπ - 53% άριστες), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης (45% υπ - 36% άριστες)

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 11π (9/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 32% άριστες), Τόρρες 16 (11/18 επ, 5 μπλοκ), Κατσανεβάκης 11 (4/16 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Κρέτσης 1 (1 μπλοκ), Παγιάν 20 (17/41 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 27 (24/39 επ, 3 μπλοκ, 71% υπ - 35% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ. - 38% υπ - 21% άριστες), Νοβοσέλατς 2 (2 μπλοκ), Αλεξίου 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 2 (1/2 επ, 1 άσσος, 57% υπ - 57% άριστες), Παπαδόπουλος 2 (1/2 επ, 1 άσσος).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Καλμαζίδης είπε:

«Η ΑΕΚ είναι πολύ σκληρή ομάδα. Έγινε καλό παιχνίδι. Ήμασταν μέσα συνεχώς. Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση των παιδιών. Δεν υπάρχουν μαγικά... Όλα γίνονται μέσα από τη δουλειά και την αυτοπεποίθηση που υπάρχει. Θέλω να παίζουμε καλά».

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού Θεόκλητος Καριπίδης δήλωσε:

«Χρειάζεται ψυχραιμία... Ο αγώνας ήταν θεαματικός, αλλά έγιναν και λάθη. Δείξαμε ψυχική δύναμη. Μη με ρωτάτε για το μέλλον, δεν ξέρω. Ο Παναθηναϊκός έχει καλή ομάδα. Στον Α΄γύρο μας πήρε από... κάτω. Να ξεκουραστούμε λίγο και έρχεται το κύπελλο και το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα».

Ο προπονητής της ΑΕΚ Άκης Φλαούνας είπε:

«Θέλαμε τη νίκη, φτάσαμε κοντά αλλά όλα κρίθηκαν στις λεπτομέριες. Ήταν ένα παιχνίδι που περιμέναμε να πάρει αυτή τη μορφή. Στην ουσία ήταν ένα ντέρμπι κατʼ ευφημισμό που εμείς το επιτρέψαμε να γίνει ντέρμπι αγωνιστικά. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην προσπάθεια των παικτών μου και να ευχηθώ καλή πορεία στον Παναθηναϊκό στη δύσκολη συνέχεια. Εκεί που έφτασε το τάι μπρέικ ήταν θέμα λεπτομερειών ποιος θα το πάρει».
Σύμφωνα με ανακοίνωση που εξέδωσε μετά τον αγώνα το ΤΑΑ ΑΕΚ:

«Ο πρώην προπονητής της ΑΕΚ, Γιώργος Κλαρούδας υπήρξε πρωταγωνιστής επεισοδίου απόψε λίγο μετά τη λήξη του αγώνα με τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Κυψέλης. Ο κ. Κλαρούδας ο οποίος βρέθηκε στον αγώνα, επιτέθηκε έξω από το γήπεδο φραστικά και χειροδίκησε κατά του έφορου της ομάδας, Ζαχαρία Καμαρίκου. Τον χαστούκισε στο πρόσωπο και αφού εκτόξευσε απειλές κατά της ΑΕΚ έσπευσε να απομακρυνθεί πριν προλάβουν να επέμβουν τα υπόλοιπα μέλη της αποστολής».