08-02-2014

O Παναθηναϊκός νίκησε και τον ΠΑΟΚ 3-2 (φωτό)

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει το σερί των επιτυχιών του στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ και μετά την Παναχαϊκή, τον Παμβοχαϊκό και την ΑΕΚ νίκησε και τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ πιάνοντας τους 11 βαθμούς. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν να χάνουν δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά με αντεπίθεση διαρκείας από το 4ο σετ έφτασαν στη νίκη μετά από συγκλονιστικό αγώνα 2,5 ωρών. Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την 3η σερί ήττα του και για 4η φορά ηττήθηκε στο τάι μπρέικ. Μετά από αυτή την ήττα ο ΠΑΟΚ ελπίζει σε ένα θαύμα για να προλάβει το τρένο της 4αδας.

Με όπλο το μπλοκ και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Καριπίδη, Μουρ και βγάζοντας πολύ ενέργεια στο παρκέ της Κυψέλης ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη. Οι «πράσινοι» ήταν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη και αυτό φάνηκε στο τάι μπρέικ όταν το 3-3 έγινε 8-3 με σερί 5-0 χάρις το εντυπωσιακό μπλοκ, ενώ στο 9-6 που έγινε με άσσο του Νικηφορίδη ο Τζελάτι χρεώθηκε με κόκκινη κάρτα. Στο 5ο σετ είχαμε και διακοπή για συστάσεις στους οπαδούς του τριφυλλιού. Ο Παναθηναϊκός κράτησε τη διαφορά μέχρι το 13-8, αλλά ο ΠΑΟΚ με τα σερβίς του Λόουσον μείωσε σε 13-11, ο Τζελάτι κάρφωσε άουτ για το 14-11, ο Γκάλιτς έχασε το σερβίς και ο Νικηφορίδης σε κόντρα επίθεση μείωσε 14-13 αλλά η λύτρωση για τον Παναθηναϊκό ήρθε από τον πρώτο χρόνο του Αμορόσο για το 15-13.

Στο 1ο σετ είχαμε πολλές εναλλαγές στο σκορ και το 8-5 για τον ΠΑΟΚ έγινε 13-11 για τον Παναθηναϊκό. Ο δικέφαλος προσπέρασε 22-19 αλλά τρία λάθη από Τζελάτι, Μίλκοφ έβαλαν τον Παναθηναϊκό στο σετ. Ο δικέφαλος είχε όλα τα σετ μπολ και το 28-26 έγινε με επιθέσεις Μίλκοφ, Λόουσον.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά με προβάδισμα 7-4 και 11-9 αλλά τα σερβίς του Μπέλου και ο έλεγχος του κέντρου έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 12-11 με σερί 3-0. Τα σερβίς του Μπέλου χάλασαν και πάλι την υποδοχή του ΠΑΟΚ με τον Τζελάτι να δέχεται κίτρινη κάρτα, οι πράσινοι ξέφυγαν 16-14 και με δύο επιθέσεις του εντυπωσιακού Καρυπίδη έγινε το 18-14. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ και ο Παναθηναϊκό με 25-21 ισοφάρισε 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη πόντο πόντο έγινε στο 3ο σετ με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει για πρώτη φορά με +2 στο 20-18 χάρις την επίθεση του Μίλκοφ και το λάθος του Λόουσον. Στο 23-21 για τον ΠΑΟΚ ο Λόουσον πήρε και άσσο κάνοντας το 24-21. Κι ενώ όλα φαίνονταν να έχουν κριθεί ο μαχητικός Παναθναϊκός έκανε σερί 3-0 από το χαμένο σερβίς του Λόουσον, την άουτ επίθεση του Μίλκοφ και την επίθεση του Καρυπίδη. Το σετ κρίθηκε με επίθεση του Τζελάτι και το μπλοκ πάνω στον Καρυπίδη για το 26-24 και το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός έδειξε αποφασισμένος για την ισοφάριση και με πρωταγωνιστές τους Καρυπίδη, Μπέλο ξέφυγε 11-5. Με επίθεση του Λόουσον και δύο σερί άσους από τον Παντακίδη ο ΠΑΟΚ μείωσε 12-9 αλλά ο Παναθηναϊκός με ανεβασμένη ψυχολογία, σταθερή υποδοχή και καλή άμυνα κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά

1ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 26-28

2ο σετ: 5-8, 16-14, 21-17, 25-21

3ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 24-26

4ο σετ: 8-4, 16-12, 21-16, 25-17

5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-8, 15-13

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 11 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 άσσους και 31 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (26-28, 25-21, 24-26, 25-17, 15-13)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 13 (13/25 επ, 39% υπ - 17% άριστες), Στιβαχτής 5 (1/2 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αμορόσο 8 (6/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουρ 9 (6/6 επ, 3 μπλοκ), Μπέλλος 16 (11/25 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Καριπίδης 18 (13/26 επ, 5 μπλοκ, 48% υπ - 33% άριστες) / Κουρούπης (λ. - 26% υπ - 16% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γιάτσης): Παντακίδης 9 (3/7 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Λόουσον 18 (14/21 επ, 4 άσσοι, 55% υπ - 32% άριστες), Στίγγας 13 (7/10 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μίλκοφ 13 (13/27 επ, 39% υπ - 32% άριστες), Μακ Κίμπιν, Τζελάτι 16 (15/38 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 57% υπ - 21% άριστες), Πιπέργιας 2 (2 άσσοι), Νικηφορίδης 5 (4/8 επ, 1 άσσος, 55% υπ - 36% άριστες).

«Παλικαρίσια νίκη»

O προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Ήταν δύσκολο και το σημερινό ματς. Ο ΠΑΟκ έχει προσθηκες και στοχεύει ψηλά. Τα Κατάφεραμε δείξαμε θέληση και ψυχή.Μια παλικαρίσια νίκη θα έλεγα. είναι ευχάριστο που μπορούμε όταν χάνουμε σετ στον πόντο δεν ξεφουσκώνουμε, λίγο το φοβήθηκα στο επόμενο σετ γιατί ξεκινήσαμε όχι με τοση ενέργεια. Καταφέραμε το γυρίσαμε και νικήσαμε. Η βοήθεια του κόσμου ήταν και πάλι σημαντική, έδωσε ενέργεια».

Για το επόμενο ματς: «Θα είμαι ευχαριστημένος με μια καλή εμφάνιση. Τώρα που θα φτάσει αυτό δεν ξέρεις. Αθλητισμός είναι . Μπορεί να φτάσει για νίκη μπορεί να μην φτάσει πουθενά. Εγώ ασχολούμαι με τους δικούς μου παίκτες».

Ο διαγώνιος του Παναθηναϊκού Χρήστος Μπέλος είπε: «Ήταν ένα κανονικό ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Όλα τα σετ ήταν δύσκολα με εξαίρεση το τέταρτο. Δείξαμε ψυχή θέλαμε τη νίκη, όπβς και στα προηγουμενα ματς. Όπως και τη θέλουμε και στα επόμενα για να μπορέσουμε να ανέβουμε πιο ψηλά».

«Είχαμε ευκαιρία για νίκη»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιώργος Γιάτσης δήλωσε: «Είχαμε την ευκαιρία μας να πάρουμε το παιχνίδι. Είχαμε μία ατυχία στη συνέχεια και μας γύρισε το τρίτο σετ. Το παιχνίδι κρίθηκε σε κάποιες λεπτομέρειες που και οι δύο μπορούσαμε να τις πάρουμε. Συνεχίζουμε, ο ΠΑΟΚ κατεβαίνει σε κάθε παιχνίδι για να κερδίσει παρά τα προβλήματα που έχει εφέτος. Χρειάζεται ηρεμία και πιστεύω ότι ο χρόνος είναι μαζί μαζί μας. Πιστεύω ότι στόχος μας πρέπει να είναι να τα πάμε καλά στο Κύπελλο και να ετοιμαστούμε για τα πλέι -]οφ 5-8 για να μπορέσουμε να πάρουμε κι εκεί μία καλή θέση».