19-02-2014

Ο ΠΑΟΚ 3-0 τον Παμβοχαϊκό και 4η πρόκριση σε φάιναλ-4

Ο ΠΑΟΚ για 4η φορά προκρίθηκε σε φάιναλ-4 Κυπέλλου Ανδρών μετά τη νίκη που σημείωσε στο Βραχάτι επί του Παμβοχαϊκού με 3-0 σετ.

Το 1999 στη Δράμα ηττήθηκε 3-0 από τον Ολυμπιακό στον ημιτελικό, το 2003 στην Καλαμάτα έχασε 3-1 από τον Παναθηναϊκό, το 2004 στο φάιναλ-4 της Ορεστιάδας ηττήθηκε στον ημιτελικό 3-1 από τον Ηρακλή, ενώ το 2011 δεν έγινε φάιναλ-4 αλλά έφτασε στον ημιτελικό και έχασε 3-0 από τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη.  Επίσης, ο ΠΑΟΚ ήταν στα φάιναλ-8 του Ρεθύμνου, της Αμαλιάδας και της Πάτρας το 2007 χωρίς να προκριθεί στους ημιτελικούς.

Πόντο -πόντο πήγαιναν στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες στο πρώτο σετ μέχρι και το 11-11. Ο Δικέφαλος ξέφυγε για πρώτη φορά με δύο πόντους για το 11-13 και έφθασε προηγούμενος με τρεις πόντους στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ με 13-16.

Καλύτερος σε όλους τους τομείς ο ΠΑΟΚ και έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Μπράντλει Λόουσον και τον Κάσσανδρο Στίγγα συνέχισε να διατηρεί τη διαφορά για το 21-24. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 22-24 αλλά οι παίκτες του Γιώργου Γιάτση δεν έδωσαν δικαίωμα και έκαναν το 22-25.

Με τον αέρα της κατάκτησης του πρώτου σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 5-8. Η αντίδραση του Παμβοχαικού ήταν άμεση μειώνοντας αρχικά σε 9-10 και στη συνέχεια ισοφαρίζοντας σε 11-11. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα για το 20-19. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Λόουσον που με ένα ένα σερί 0-4 έκανε το 20-24. Η ομάδα του Βραχατίου μείωσε σε 22-24 αλλά ο Δικέφαλος καθάρισε το σετ 22-25. Δυστυχώς όμως η ατυχία χτύπησε εκ νέου τον ΠΑΟΚ αφού ο Στέλιος Νικηφορίδης που μπήκε αλλαγή στο 13-14 στη θέση του Μίλκοφ τραυματίστηκε στο πόδι.

Στο τρίτο σετ ο Παμβοχαϊκός μπήκε πιο δυνατά θέλοντας να παίξει το τελευταίο του χαρτί για την πρόκριση και προηγήθηκε με 6-3 και 9-7. Με αντεπίθεση διαρκείας οι ασπρόμαυροι έφεραν το σετ στα ίσια στο 10-10. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 16-15 αλλά παθιασμένοι για τη νίκη οι παίκτες του Γιώργου Γιάτση έτρεξαν ένα σερί 0-3 για το 16-18. Από εκείνο το σημείο και μετά οι ασπρόμαυροι ήταν ασταμάτητοι και έφθασαν με σχετική άνεση στο 20-25 και στο 0-3.

Διαιτητές: Κυριοπούλου – Γεωργουλέας

Η διακύμανση
1ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 22-25
2ο σετ: 5-7, 16-14, 20-21, 22-25
3ο σετ: 8-5, 16-15, 18-21, 20-25

Τα σετ 0-3 (22-25, 22-25, 20-25)

Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 35/71 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 37/63 επιθέσεις 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Καζάζης): Παπαδόπουλος Χρήστος 4 (3/5 επ., 1 άσσος), Κράουζε 4 (1/1 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ποτότσνικ 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Κουζούνης 7 (5/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 42% άριστες), Ντόκιτς 10 (10/26 επ.), Κανέλλος 11 (9/11 επ., 2 μπλοκ), Ζήσης –λ (70% υπ - 48% άριστες) / Δρογκάρης 1, Μάρκου, Παπαδόπουλος Παναγιώτης

ΠΑΟΚ (Γιάτσης): Παντακίδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Λόουσον 15 (13/19, επ. 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 33% άριστες), Στίγγας 11 (7/9 επ., 4 μπλοκ), Μίλκοφ 8 (5/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 22% υπ. – 11% άριστες), Μακ Κίμπιν 3 (3/3 επ.), Τζελάτι 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας –λ (50% υπ. – 33% άριστες) / Στεφανίδης, Πιπέργιας, Νικηφορίδης 2 (2/3 επ.).

Τυχερός άτυχος ο Νικηφορίδης

O Στέλιος Νικηφορίδης που έπαθε θλάση στη γάμπα στην αρχή του 2ου σετ είπε για τη νίκη - πρόκριση: «Δυστυχώς δεν ξέρω εάν εγώ θα είμαι στο φάιναλ-4 της Καλαμάτας λόγω του τραυματισμού μου. Είναι νίκη αυτοπεποίθησης. Χρειαζόμαστε αυτή την επιτυχία. Δεν είμαστε τυχαία στο φάιναλ-4. Στο πρωτάθλημα δεν αξίζει η βαθμολογική θέση που έχουμε. Θα πάμε στην Καλαμάτα για να τα δώσουμε όλα. Δεν έχω Όλες οι φιναλίστ του φάιναλ-4 είναι ισάξιες. Είμαστε χαρούμενοι που προκριθήκαμε. Η νίκη μας ήρθε από το σερβίς μας. Τους παίξαμε καλά μπλοκ - άμυνα».

«Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ»

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Στέλιος Καζάζης είπε: «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη δίκαιη πρόκριση του. Ο αντίπαλος μας έπαιξε καλύτερα κυρίως στα κρίσιμα σημεία όλων των σετ. Τους εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου».