19-02-2014

Η Κηφισιά 3-0 τον ΠΑΟ και παρθενική πρόκριση σε φάιναλ-4

Η Κηφισιά έγραψε ιστορία και στο Κύπελλο Ελλάδας Ανδρών. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη νίκησε τον Παναθηναϊκό 3-0 σετ και προκρίθηκε στο φάιναλ-4 του Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία της.
Ο Παναθηναϊκός πάλεψε τα δύο πρώτα σετ αλλά αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Μουρ και τον Γκάλιτς που είχε υψηλό πυρετό και αποχώρησε από το γυμναστήριο. Με ελλείψεις αγωνίστηκε και η Κηφισιά αλλά ο Ουκρανός Κόβαλτσουκ μπήκε διαγώνιος και βοηθησε τα μέγιστα, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσε ο Κούνας και ο Σουλτανόπουλος στο φινάλε του 2ου σετ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα χωρίς τον Αμερικανό κεντρικό Μουρ, αλλά και τον Κροάτη Γκάλιτς που μάλιστα είχε υψηλό πυρετό και αποχώρησε και από το γήπεδο. Παρόλα αυτά οι «πράσινοι» ήταν ιδιαίτερα μαχητικοί και ήταν αυτοί που έκαναν τα λάθη σε κρίσιμα σημεία του 1ου σετ. Ο Παναθηναϊκός με τα σερβίς του Καρυπίδη πήρε προβάδισμα 8-4, αλλά η Κηφισιά κατάφερε να ισοφαρίσει 10-10 και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες βάδιζαν πόντο πόντο μέχρι το 21-21. Ο Μπέλος έκανε μπλοκ για το 22-21 αλλά ο Μανιόπουλος που κλήθηκε να καλύψει το κενό το Γκάλιτς έχασε την κόντρα επίθεση και η Κηφισιά ισοφάρισε 22-22. Ο Ντε Σόουζα με άσσο έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά για το 23-22 και ο Πρωτοψάλτης έκανε το 24-22. Ο Ντε Σόουζα έχασε το σερβίς (24-23), στην επόμενη φάση ο Μανιόπουλος είχε κόντρα επίθεση αλλά την έχασε και το σετ τελείωσε 25-23 για την Κηφισιά και το 1-0 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 2ο σετ όπου οι πράσινοι και πάλι ξέφυγαν με 8-5 και 10-6 χάρις τις ενέργειες από Μπέλο και Καρυπίδη. Η είσοδος του Κόβαλτσουκ στη θέση του διαγώνιου έδωσε λύσεις στην Κηφισιά και στην επίθεση και στο σερβίς και μαζί με τους Πρωτοψάλτη, Ντε Σόουζα ισοφάρισε 11-11. Με καλό μπλοκ ο Παναθναϊκός έκανε σερί 3-0 για το 14-11 και κράτησε το +3 μέχρι το 22-19. Τα σερβίς του Ντε Σόουζα και μία επίθεση του Κόβαλτσουκ έκαναν το 22-22, ο Παναθηναϊκός είχε δύο σετ μπολ στο 24-23 και στο 25-24 που έγινε με μπλοκ του Μπέλου στον Πρωτοψάλτη, αλλά ο Πρωτοψάλτης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ισοφάρισε 25-25, έβγαλε άμυνα για την κόντρα του Ντε Σόουζα που έκανε το 26-25 κι όταν ο Μανιόπουλος ισοφάρισε για τελευταία φορά 26-26 ο Ντε Σόουζα με επίθεση και ο Αμορόσο με επίθεση πρώτου χρόνου πάνω στο φιλέ έκαναν το 28-26.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός δεν άντεξε, η Κηφισιά πίεσε στο σερβίς και πήρε άνετα το σετ και μαζί τη νίκη.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ονόπας

1ο σετ: 4-8, 16-15, 21-20, 25-23
2ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 28-26
3ο σετ: 8-3, 16-9, 21-13, 25-15

Τα σετ: 3-0 (25-23, 28-26, 25-15)

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 1 άσσος, 33 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 4 (1/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λένας 3 (3/7 επ), Ντε Σόουζα 16 (13/23 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ. 44% υπ - 33% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (11/21 επ, 2 άσσοι, 55% υπ - 36% άριστες), Παπαγγελόπουλος 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Μουρούτης 2 (2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 63% υπ - 38% άριστες), Σουλτανόπουλος 1 (1 μπλοκ), Κούνας 2 (2/3 επ), Κόβαλτσουκ 13 (10/13 επιθέσεις, 77% επίθεση, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρούσσης, Γιοβάνοβιτς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Στιβαχτής 2 (2/2 επ), Αμορόσο 7 (5/8 επ, 2 μπλοκ), Μπέλος 10 (5/13 επ, 5 μπλοκ), Μανιόπουλος 9 (9/24 επ, 33% υπ - 27% άριστες), Μαδούρας 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Καρυπίδης 12 (11/24 επ, 1 μπλοκ, 29% υπ - 14% άριστες) / Κουρούπης (λ, 21% υπ - 7% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ, 25% υπ - 0% άριστες) Λιόντας, Καπίρης 1 (1/7 επ)

«Είμαι ευχτυχισμένος»

Ο Όλεγκ Κόβαλτσουκ που ήταν από τους κορυφαίους για την Κηφισιά δήλωσε: «Χαίρομαι που αγωνίζομαι για την Κηφισιά. Είμαι ευτυχισμένος που επιστρέφω στην αγωνιστική δράση μετά από απουσία 2,5 χρόνων. Η Κηφισιά είναι μια ομάδα νικήτρια, οι προπονήσεις είναι πολύ ανταγωνιστικές όπως και οι αγώνες, και θεωρώ ότι θα την βοηθήσω να πετύχω τους στόχους της».

«Ο τραυματισμένος νίκησε τον... τραυματισμένο»

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Ο τραυματισμένος νίκησε τον... τραυματισμένο. Οι δύο ομάδες είχαν απουσίες, εμείς συνεχίζουμε να έχουμε απουσίες και κάποιοι παίχτες αναγκάζονται να αγωνίζονται χωρίς να είναι έτοιμοι. Το καλό είναι ότι κερδίσαμε, προκριθήκαμε, γεμίζουμε σιγά σιγά φασούλι-φασούλι όπως λένε και η επιτυχία είναι μεγάλη. Νομίζω είναι η πρώτη φορά που η Κηφισιά πάει στο φάιναλ-4 του Κυπέλλου. θα προσπαθήσουμε να είμαστε και σε ένα άλλο φάιναλ-4, αυτό του πρωταθλήματος. Εκεί είναι ο μεγάλος ο στόχος για οποιαδήποτε ομάδα να βρεθεί εκεί πέρα. Πρέπει να δούμε πόσο καλά θα είμαστε, δεν πανηγυρίζουμε από τώρα. Έχουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι στην Παναχαϊκή, θα μετρήσουμε τις απώλειες αύριο στο ιατρείο και θα κάνουμε ταμείο στο τέλος».

Για τον Κόβαλτσουκ: «Ο Κόβαλτσουκ όταν μπήκε στο γήπεδο μας έδωσε την ενέργεια που θέλαμε, τους πόντους που θέλαμε, την τακτική κίνηση που θέλαμε. Βοήθησε πολύ και ο Κούνας, ο Σουλτανόπουλος σε 2-3 πόντους επίσης βοήθησε, ειδικά στο δεύτερο σετ ήταν καθοριστικό που μπήκε για δύο πόντους. Αν και έπαιξε ο Κόβαλτσουκ σε θέση που δεν την ξέρει ανταποκρίθηκε πάρα πολύ».

Μιά πρόβλεψη για το φάιναλ-4 της Καλαμάτας: «Σε ένα φάιναλ-4 δεν γίνονται εύκολα προβλέψεις. Σίγουρα μεγάλο φαβορί, το έχω πει και από την αρχή είναι ο Ολυμπιακός. Δεν το συζητάμε, ξεκινάει ο Ολυμπιακός και όλα τα άλλα παίζονται. Όλες οι ομάδες έχουν δείξει ότι είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικές. Όλοι θα παλέψουμε για το καλύτερο απέναντι στο μεγάλο όνομα»

«Μας στεναχωρεί ο αποκλεισμός αλλά προέχει η σωτηρία»

O προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Μας στεναχωρεί που δεν μπορέσαμε να πάμε στο φάιναλ-4 αλλά ο πρωταρχικός στόχος μας είναι η παραμονή. Αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στα δύο θα επέλεγα την παραμονή. Πράγματι προσπαθήσαμε, τα δύο πρώτα σετ, πήγαν στον πόντο και ήμασταν ανταγωνιστικοί. Βέβαια είχαμε απουσίες αλλά όχι μόνο εμείς, είχε και η Κηφισιά. Αυτό είναι μές στο παιχνίδι, στον αθλητισμό και θα υπάρχουν αυτά. Εγώ βλέπω την δικιά μου την ομάδα και όταν έχουμε κάτι τέτοιο μας επηρεάζει και δεν μπορούμε να φτάσουμε στο πείπεδο που θέλουμε. Στο τρίτο σετ δεν μπορούσαμε να κοντράρουμε την Κηφισιά όσο θέλαμε και τέλειωσε το παιχνίδι».

Για τον Γκάλιτς και τον Μουρ: «Ο Γκάλιτς έχει πυρετό ενώ ο Μουρ έπαθε διάστρεμμα προχθές στην προπόνηση και την ώρα του αγώνα ο Στιβαχτής είχε κάποιες ενοχλήσεις στην γάμπα του. Αυτό ήταν που φοβόμουν μετά από τόσα συνεχόμενα παιχνίδια και δυστυχώς επιβεβαιώθηκαν».

Μια πρόβλεψη για το φάιναλ-4: «Όλα τα παιχνίδια είναι αμφίρροπα και αυτό είναι το ωραίο στο φετινό πρωτάθλημα, δεν μπορώ να κάνω κάποια πρόβλεψη».

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.