08-03-2014

Ο Ολυμπιακός πέρασε χωρίς απώλειες από το Βραχάτι 3-0

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ που είχε 21/29 τελειωμένες επιθέσεις και ποσοστό αποτελεσματικότητας 72% ο Ολυμπιακός νίκησε στο Βραχάτι τον Παμβοχαϊκό με 3-0 και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Volleyleague μαζί με την Κηφισιά. Είναι η 14η νίκη του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα, ενώ ο Παμβοχαϊκός έμεινε καθηλωμένος στην 9η θέση και δε μπόρεσε να εκμεταλευτεί την ήττα του Άρη από την Παναχαϊκή για να μπει στην 8αδα.
Στην αρχή ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει στροφές μετά τα μισά του 1ου σετ και να φτάνει στο 16-12 με μπλοκ του Γιορντάνοφ στον Κουζούνη. Με άσσο του Βούλγαρου έγινε το 20-14 και εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το σετ, το οποίο οι Πειραιώτες κατέκτησαν εύκολα (25-16) με έναν ακόμη άσσο, αυτή τη φορά από τον Σμαραγδή.

Στο 2ο σετ, έγινε σκληρή μάχη, μια και οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, καθώς περιόρισαν τα λάθη τους και βελτιώθηκαν επιθετικά. Ο Παμβοχαϊκός πήρε προβάδισμα με 18-16, ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε (18-18) και ο Ολυμπιακός πέρασε με 20-19, χάρη σε μπλοκ του Κουρνέτα.

Οι "ερυθρόλευκοι" βρέθηκαν στο +2 (23-21) και πάλι με τον Γιορντάνοφ, αλλά οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη δεν τα παράτησαν. Με 2 πόντους από τον Ποτότσνικ έγινε το 23-23 και στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έφτασε σε δεύτερο σετ μπολ (24-25) μετά από νέο πόντο του Γιορντάνοφ. Τελικά το 26-24 ήρθε από χαμένη επίθεση του Ντόκιτς, που θέλοντας να πλασάρει στην πίσω ζώνη, έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός ανώτερος σε όλους τους τομείς ξέφυγε με 16-9, δείχνοντας πως θα καθαρίσει εύκολα, καθώς ο Παμβοχαϊκός έδειξε να μένει από δυνάμεις. Οι φιλοξενούμενοι κάπου χαλάρωσαν και οι γηπεδούχοι, που δεν τα παράτησαν, μετά και την είσοδο των Δρογκάρη και Π. Παπαδόπουλου, μείωσαν σε 22-19 με άσσο του νεαρού πασαδόρου. Με άλλους 2 πόντους, ο Γιορντάνοφ έκανε το 23-19 και αργότερα το 24-20 και ο αγώνας τελείωσε με λάθος επίθεση του Κανέλλου.

Διαιτητές: Ονόπας, Κυριοπούλου

1ο σετ: 6-8, 12-16, 15-21, 16-25
2ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 24-26
3ο σετ: 7-8, 9-16, 16-21, 20-25

* Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 30 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλου

Τα σετ: 0-3 (16-25, 24-26, 20-25)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Στέλιος Καζάζης): Κράουζε 1 (1/3 επ), Ποτότσνικ 10 (8/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 43% άριστες), Κουζούνης 4 (4/9 επ, 20% υπ - 20% άριστες), Ντόκιτς 11 (10/23 υπ, 1 μπλοκ ), Κανέλλος 6 (5/8 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ 4 (2/5 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ.  - 70% υπ - 60%), Δρογκάρης, Μάρκου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριφοφιδέλης 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ, 35% υπ - 29% άριστες), Γιούρισιτς 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ), Καλντέιρα 12 (11/17 επ, 1 μπλοκ, 25% υπ - 17 άριστες), Γιορντάνοφ 25 (21/29 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 5 (3/5 επ, 2 άσσοι), Κουρνέτας 3 (μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 74% υπ - 53% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Στέλιος Καζάζης δήλωσε: «Με εξαίρεση το πρώτο σετ, στο οποίο δεν παίξαμε καλά, στα άλλα δύο και ειδικά στο 2ο, ήμασταν ανταγωνιστικοί. Γνωρίζαμε πως πρέπει να περιορίσουμε τον Γιορντάνοφ και τον περιμέναμε σε μπλοκ και άμυνα, αλλά δυστυχώς βρέθηκε σε μεγάλη μέρα με το εκπληκτικό ποσοστό 72% στην επίθεση και ήταν αδύνατον να τον αντιμετωπίσουμε. Δεν καταφέραμε να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα και πλέον, κοιτάμε τα 3 σημαντικά ματς που απομένουν για την κανονική διάρκεια. Θέλουμε βαθμούς και αρχικά θα ψάξουμε το πρώτο τρίποντο στον αγώνα με τον Άρη».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης είπε: «Πιέσαμε τον αντίπαλο μας στο σερβίς, είχαμε τη δυνατότητα να τελειώνουμε εύκολα πόντους και σε συνδυασμό με ορισμένα κρίσιμα μπλοκ, κρατήσαμε τις διαφορές που πήραμε.  Στο 2ο σετ κάναμε αρκετά λάθη και ήταν ισορροπημένο, στα άλλα δύο όμως, ήμασταν καλύτεροι και πήραμε δίκαια την καθαρή νίκη. Πλέον, η προσοχή μας στρέφεται στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου. Μας περιμένουν δύο δύσκολα ματς και πρέπει πρώτα να δούμε τον ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ, για να κάνουμε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τροπαίου, που είναι και ο στόχος μας».
Ο Καζάζης αναφέρθηκε και στην δυναμική παρουσία των οπαδών του Ολυμπιακού: «Ήταν κάτι φοβερό. Η ατμόσφαιρα ήταν μαγική και μας έδωσε φοβερή ώθηση στο παιχνίδι μας. Μακάρι να παίζουμε συνέχεια με τόσο κόσμο. Όποτε έχουμε τόσο δυνατή κερκίδα η ομάδα αποδίδει πολύ καλύτερα».