Πολύτιμο «διπλό» της Νίκης στη Λαμία με 3-2 (φωτό)

Cannot find LAMIA/2013-14/lamia-niki folder inside /var/www/vhosts/volleyleague.gr/public_html/images/photogallery/LAMIA/2013-14/lamia-niki/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:Apache
Client OS:Unknown
PHP:5.6.40
Η Νίκη Αιγινίου πήρε πολύτιμη νίκη στη Λαμία από την τοπική ομάδα με 3-2 σετ και ισοβαθμεί πλέον με την Παναχαϊκή στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Η Νίκη έχει καλύτερο συντελεστή και κατέχει την 11η θέση, έναντι την 12η της Παναχαϊκη, όμως, και οι δύο ομάδες πλησίασαν στους 3 βαθμούς τον Παναθηναϊκό. Μεγάλος άτυχος της αναμέτρησης ο Μανώλης Δημητριάδης που τραυματίστηκε στο γόνατο και αποχώρησε απο το παρκέ στις αρχές του 4ου σετ.
Η Λαμία κόντρα στην Κηφισιά την τελευταία αγωνιστική χρειάζεται έναν βαθμό για να εξασφαλίσει την 6η θέση. Σε ισοβαθμία ΠΑΟΚ και Λαμία η Λαμία έχει πλεονέκτημα.

Ο Γ.Σ.Λαμία προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ αλλά η Νίκη Αιγινίου ισοφάρισε ισάριθμες φορές και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ. Καθοριστικός για την εξέλιξη του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του πασαδόρου της Λαμίας Μανώλη Δημητριάδη στο 22-19 του 3ου σετ. Τη θέση του πήρε ο Μητρόπουλος κι όλα δείχνουν πως ο έμπειρος πασαδόρος θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ στο 1ο σετ. Το 8-6 για τη Λαμία, έγινε 12-11 για τη Νίκη με τις επιθέσεις του Παλάντζα, ενώ με μπλοκ του Παπαδόπουλου και άσσο του Δημητριάδη η Λαμία πέρασε μπροστά 17-16. Ακολούθησαν νέα μπλοκ από τον Παπαδόπουλο και πίεση από τον Ριζόπουλο που έδωσαν το σετ στον Γ.Σ. με 25-21.

Η Νίκη μπήκε πιο δυνατά στο 2ο σετ και έδειξε αποφασισμένη να πάρει θετικό αποτέλεσμα. Με πρωταγωνιστή τον Παλέντζα η Νίκη προηγήθηκε 10-5 και 18-6, η Λαμία μείωσε πρόσκαιρα σε 18-14 αλλά η Νίκη με τον Μακλάχλιν και με αποτελεσματικό μπλοκ – άμυνα έφτασε στο 25-16 και στην ισοφάριση 1-1 σετ.

Κόκκινη και τραυματισμός

Στο 3ο σετ η Λαμία με τον Όλιεμαν είχε το προβάδισμα με 4-2 και 8-5, η Νίκη ισοφάρισε 10-10 και πέρασε και μπροστά με +3 ύστερα από σερί 3-0, όμως, η Λαμία με τον Ριζόπουλο και τον Όλιεμαν έφερε τον αγώνα στα ίσια (15-15). Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο για το 19-19 και ο Ριζόπουλος με τον Όλιεμαν έκαναν το 21-19. Ο Παλέντζας αμφισβήτησε απόφαση των διαιτητών και δέχτηκε την κόκκινη κάρτα από τον Δεληκωστίδη για το 22-19. Στην επόμενη φάση (23-19) ο Μανώλης Δημητριάδης τραυματίστηκε στο γόνατο και αποχώρησε. Η διακοπή πέρασε ανώδυνα για τον Γ.Σ.Λαμία που με τον Όλιεμαν πήρε το σετ 25-21.

Από το 4ο σετ η Νίκη Αιγινίου κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της, ξέφυγε με 11-7 και 16-11 και έφτασε στην ισοφάρισε με 25-18.

Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα με καλύτερη ψυχολογία στο τάι μπρέικ και αποτελεσματικό μπλοκ κατάφερε να γυρίσει το 8-6 για τη Λαμία και να φτάσει στη Νίκη ύστερα από σκληρές μονομαχίες στο φιλέ αλλά και τα σερβίς του Μαυροβουνιώτη (τελείωσε με άσσο τον αγώνα).

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης

1ο σετ: 8-6, 14-16, 21-17, 25-21
2ο σετ: 5-8, 8-16, 14-21, 16-25
3ο σετ: 8-5, 15-16, 21-19, 25-21
4ο σετ: 7-8, 11-16, 16-21, 18-25
5ο σετ: 5-3, 10-9, 11-12, 13-15

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-21, 16-25, 25-21, 18-25, 13-15)

ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Κώστας Δεληκώστας): Λαβάγια 9 (8/14 επ,1 άσσος), Βανς 8 (7/25 επ, 1 άσσος, 25% υπ - 17% άριστες), Ολίεμαν 24 (20/49 επ, 4 μπλοκ), Δημητριάδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 12 (5/13 επ, 7 μπλοκ), Ριζόπουλος 13 (10/26 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ - 43% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 56% υπ - 27% άριστες), Παπακυριακού 1 (1 μπλοκ), Καββαδάς

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Παλέντζας 24 (20/36 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αναστασιάδης 7 (4/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Νταλιέγκε 4 (2/10 επ, 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 12 (7/19 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 68% υπ - 42% άριστες), Μακ Λαχλίν 16 (15/36 επ, 1 μπλοκ, 69% υπ - 46% άριστες), Χαραλαμπίδης 16 (8/12 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 55% υπ - 27% άριστες), Μπλάνκεναου, Γκορίδης 2 (2/2 επ), Παράσογλου

Ο προπονητής της Λαμίας Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Στο 2-1 σετ τραυματιστηκε ο Δημητριάδης σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού. Παρόλα αυτά θεωρώ πως το Αιγίνιο κέρδισε δίκαια αν και πιστεύω με τον Δημητριάδη στο παρκέ τα πράγματα θα είχαν εξελιχθεί διαφορετικά. Ο Δημητριάδης τραυματίστηκε στο γόνατο, δεν ξέρουμε τη ζημιά έγινε ακόμα αλλά φαίνεται σοβαρό».

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Ξεκινήσαμε βλέποντας την Λαμία όλη την εβδομάδα και ξέραμε ότι θα ήταν πολύ καλύτερη σε σχέση με το παιχνίδι του πρώτου γύρου. Έχει αλλάξει προς το καλύτερο, υποδοχή, μπλοκ άμυνα. Για αυτό τον λόγο ήταν δύσκολη η αποστολή μας. Παρόλα αυτά δεν υπήρχε άλλος δρόμος για εμάς και ευτυχώς τα καταφέραμε και πήραμε τους δύο βαθμούς. Συγχαρητήρια στα παιδιά, είχαν αποφασιστηκότητα και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Ο δρόμος είναι ακόμα ανηφορικός και συνεχίζουμε».