08-12-2014

Συγκλονιστική ανατροπή της ΜΕΝΤ 3-2 τον Εθνικό

Η ΜΕΝΤ παρότι έχανε με 2-0 σετ κατάφερε συγκλονιστική ανατροπή κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και νίκησε 3-2 σετ για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ.
Με όπλο το σερβίς και πρωταγωνιστές τους Πάρις, Σακόγλου, Χατζηηλιάδη σημείωσε την δεύτερη νίκη του φτάνοντας στους 6 βαθμούς. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης για δεύτερο αγώνα ηττήθηκε με 3-2 σετ παρότι προηγήθηκε 2-0 σετ όπως συνέβη και στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ την 6η αγωνιστική. Σε κακή μέρα βρέθηκε στην υποδοχή ο Τσουκ που δέχτηκε 6 άσσους, ενώ η ακριτική ομάδα έκανε συνολικά 37 λάθη. Χαρακτηριστικό είναι πως ο Εθνικός στο 3ο σετ προηγήθηκε 18-16 στο 3ο σετ, 21-19 στο 4ο σετ και 12-09 στο 5ο σετ αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Η ΜΕΝΤ με καλή τακτική εκμευταλεύτηκε τα λάθη των ακριτών και πήρε τη νίκη «βάλσαμο».

Προβάδισμα 2-0 σετ

Στο 1ο σετ το σερβίς του Άντριτς αιφνιδίασε την υποδοχή της ΜΕΝΤ και με δύο άσσους αλλά και έμμεσους πόντους έκανε σερί 6-0 και ξέφυγε 16-10. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ και ο Εθνικός έκανε εύκολα το 1-0 σετ με επικράτησε 25-18.

Στο 2ο σετ η ΜΕΝΤ έκανε μεγάλη προσπάθεια για να ελέγξει τον αγώνα, βελτίωσε την υποδοχή της αλλά και πάλι ο Εθνικός είχε υπεροχή στα άκρα. Η ομάδα του Μουστακίδη είχε συνέχεια προβάδισμα δύο πόντων και η ΜΕΝΤ ισοφάρισε στο 8-8, στο 11-11, στο 17-17 και στο 19-19 με μπλοκ του Σφενφυλάκη στον Άντριτς. Ο Εθνικός την κατάλληλη στιγμή με τους Μιχάλ, Τσουκ και Άντριτς έκανε σερί 3-0 για το 22-19 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το 25-23 και το 2-0 σετ.

Πίστεψε στη νίκη

Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε άρδην από το 3ο σετ με τον Χατζηηλιάδη να ξεκινάει την αντεπίθεση και τους Σακόγλου, Πάρις να πιέζουν στην υποδοχή. Με άσσο του Πάρις η ΜΕΝΤ ξέφυγε 9-6 αλλά στη συνέχεια το 13-10 για τη ΜΕΝΤ έγινε 14-13 για τον Εθνικό ύστερα από σερί 4-0 που ήρθε χάρις τα μπλοκ του Παπάζογλου. Το προβάδισμα του Εθνικού κράτησε μέχρι το 18-16, αλλά με ξέσπασμα του Γκόρτσανιουκ στην επίθεση έγινε σερί 3-0 (19-18) και από εκεί η ΜΕΝΤ πίστεψε στην ανατροπή. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο με συγκλονιστικές φάσεις. Η ΜΕΝΤ με τον Σακόγλου και τον Χατζηηλιάδη προηγήθηκε 23-21, ο Άντριτς έχασε το σερβίς (24-23) και το σετ τελείωσε ο Πάρις με πλασέ (25-23) ύστερα από φάση διαρκείας.

Ανατροπή στην... ανατροπή

Η μείωση του σκορ σε 2-1 σετ έκανε τους παίκτες της ΜΕΝΤ να πιστέψουν στην ανατροπή. Παρότι και στο 4ο σετ ο Εθνικός ξέφυγε με 7-3 με τα σερβίς του Τσουκ και αργότερα με άσσο του Κίσιτς 10-8 οι παίκτες του Σπύρου Γκολίτση δεν το έβαλαν κάτω. Με μπροστάρη τον Πάρις η ΜΕΝΤ πήρε προβάδισμα 17-16 αλλά και πάλι ο Εθνικός βγήκε μπροστά με τα σερβίς του Άντριτς προηγήθηκε 21-19. Ωστόσο κι εκεί η ΜΕΝΤ είχε απαντήσεις. Με σερί 4-0 από τον εκπληκτικό Χατζηηλιάδη η πέρασε μπροστά 23-21 και το σετ τελείωσε με επίθεση του Γκόρτσανιουκ (25-23).

Φινάλε με άσσο Πάρις

Ο Εθνικός έχασε μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη και στο 5ο σετ αλλά λογάριασε χωρίς τη μαχητική ομάδα της Τούμπας που έπαιξε πιο ελεύθερα και ήταν αποφασισμένη για τη νίκη. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης από την αρχή του σετ ήταν μπροστά 1-2 πόντους και έφτασε μέχρι το 12-9. Δύο λάθη του Άντριτς (χαμένο σερβίς και άουτ επίθεση) και ένα του Τσουκ (άουτ επίθεση) έφεραν την ισοφάριση 12-12. Ο Εθνικός προηγήθηκε με τον Τσουκ 13-12 αλλά δύο ακόμα λάθη από τους ακρίτες (άουτ σερβίς Τσουκ και άουτ επίθεση Δαλακούρα) έφεραν τη ΜΕΝΤ στο 14-13. Ο Γκόρτσανιουκ έκανε το 15-14 και ο Πάρις με άσσο τελείωσε τον συγκλονιστικό αγώνα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για τους παίκτες, τους παράγοντες και του φίλους της ΜΕΝΤ.

5ο σετ: 5-4, 8-10, 9-12, 16-14

* Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 13 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ 3-2 (18-25, 23-25, 25-23, 25-23, 16-14)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 20 (15/34 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/24 επ, 1 μπλοκ 56% υπ - 46% άριστες), Χατζηηλιάδης 16 (12/29 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ 38% υπ - 25% άριστες), Μπίσετ 9 (7/12 επ, 2 μπλοκ), Πάρις 8 (3/4 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 8 (4/5 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κνάπεκ (λ, 44% υπ - 33% άριστες), Αντωνιάδης 1 (λ), Παντίρης, Ατνιφάκος

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 3 (άσσοι), Μίχαλ 12 (8/14 επ, 4 μπλοκ), Παπάζογλου 8 (5/8 επ, 3 μπλοκ), Τσουκ 22 (17/34 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ - 38% άριστες), Δαλακούρας Ανέστης 11 (10/21, 1 μπλοκ, 29% υπ - 14% άριστες), Άντριτς 29 (20/42 επ, 8 άσσοι, 1 μπλοκ), Δαρίδης (λ, 46% υπ - 42% άριστες), Κοντοστάθης (λ), Δαλακούρας Κώνσταντίνος, Κασαμπαλής 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ).

Ο προπονητής της ΜΕΝΤ Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Είναι μεγάλη νίκη. Χαίρομαι που δικαιώνομαι όταν έλεγα πως η ομάδα όταν παίξει πλήρης είναι ικανή για μεγάλα πράγματα. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά που παρά τις δυσκολίες κατάφεραν να αποδείξουν την αξία τους ως αθλητές αλλά και να αναδείξουν τη σκληρή δουλειά που κάνουμε εδώ και μήνες στη ΜΕΝΤ. Παρότι χάναμε 2-0 βρήκαμε τον τρόπο να αντιδράσουμε. Επεξεργαστήκαμε τις αδυναμίες του Εθνικού και χτυπήσαμε εκεί που πονούσε. Ημασταν έτοιμοι και εκμεταλευτήκαε τα λάθη των αντιπάλων μας. Δώσαμε χαρά στο κόσμο και στη διοίκηση που ματώνει για να κρατηθεί αυτή η ομάδα και απόψε φάνηκε πως η ΜΕΝΤ αξίζει μεγαλύτερης προσοχής και στήριξης από όλο τον κόσμο του βόλεϊ στη Θεσσαλονίκη».

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Είμαστε κουρασμένοι αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία. Χάσαμε δεύτερο αγώνα από 2-0 σετ κι αυτό δεν είναι τυχαίο. Κατ΄ αρχήν συγχαρητήρια στην ΜΕΝΤ, έπαιξε πιο ελεύθερα και ήθελε πιο πολύ τη νίκη. Πρέπει να αλλάξουμε τον τρόπο σκέψης μας. Το βόλεϊ δεν είναι μόνο δύναμη και επίθεση αλλά και διαχείριση δυνάμεων, τακτική και σωστή αντιμετώπιση των κρίσεων. Ίσως είναι και σε καλό που μας συμβαίνει σε αυτή τη φάση. Ακολουθεί ένα δύσκολο 10ημερο με το ντέρμπι του Έβρου, Ευρώπη και άλλους δύσκολους αγώνες. Δεν σταματάμε. Πρέπει να αντέξουμε και να διαχειριζόμαστε τους εαυτούς μας καλύτερα. Αν κρατούσαμε δέκα λεπτά θα είχαμε νικήσει 3-0 αλλά δεν είχαμε καθαρό μυαλό».