21-12-2014

Η ΜΕΝΤ πολύτιμο 3-0 επί της ΑΕΚ

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ και την πρώτη με το «καθαρό» 3-0 σετ σημείωσε η ΜΕΝΤ. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση επικράτησε της ΑΕΚ με 3-0 και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.
Κορυφαίος της ΜΕΝΤ ήταν ο Γκόρτσανιουκ, ο Χατζηηλιάδης πήρε τους καθοριστικούς πόντους του 2ου σετ, ενώ πολύ δουλειά έκαναν Πάρις και Σφενδυλάκης Η επικράτηση ήρθε πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ. Μεγάλη ήταν απώλεια του Μπίσετ που δεν αγωνίστηκε λόγω της θλάσης στον τρικέφαλο από τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ είχε προβάδισμα και στα τρία σετ αλλά η ομάδα φάνηκε επηρεασμένη από τα προβλήματα των τελευταίων ημερών και δε μπόρεσε να πάρει το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και κρίθηκε στις λεπτομέρειες για τη ΜΕΝΤ. Στο 1ο σετ η ΑΕΚ είχε προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 12-10. Με καλό σερβίς του Σφενδυλάκη, πόντο από τον Σακόγλου και άουτ από τον Ωρολογά έφεραν τη ΜΕΝΤ μπροστά με 13-12. Η ΑΕΚ πέρασε πάλι μπροστά με 16-15 χάρις τον πόντο του Ανδρεάδη και η ΜΕΝΤ βρήκε πάλι στο 20-19 με άσσο του Χατζηηλιάδη. Στο 21-21 ο Πάρις πήγε στο σερβίς και δημιούργησε ρήγμα στην υποδοχή της ΑΕΚ. Με πόντους από Αντιφάκο, Γκόρτσανιουκ και άσσο του Πάρρις έγινε το 24-21, ο Ιταλός πασαδόρος έχασε το σερβίς (24-22) και το σετ τελείωσε με μπλοκ άουτ του Γκόρτσανιουκ (25-22).

Η ΑΕΚ στο 2ο σετ έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για να μπει στον αγώνα. Με μπλοκ από Ανδρεάδη και Ραντούνοβιτς η «Ενωση» προηγήθηκε 5-1 και όσο προχωρούσε το σετ άνοιγε τη διαφορά η οποία έφτασε στο μέγιστο του +6 (20-14). Οι αλλαγές του Σπύρου Γκόλιτση, τα σερβίς του Σφενφυλάκη και τα δύο διαδοχικά μπλοκ του Πάρις έφεραν σερί 5-0 για τη ΜΕΝΤ που μείωσε 20-19 και αργότερα με δύο πόντους του Παπαϊακώβου (επίθεση και μπλοκ) ισοφάρισε 22-22. Το λάθος του Γκόρτσανιουκ και η επίθεση του Ραντούβιτς έφεραν την ΑΕΚ σε απόσταση βολής 24-22, αλλά δύο πόντοι του Χατζηηλιάδη έφεραν την ισοφάριση (24-24). Η επίθεση του Παγιαν και το χαμένο σερβίς του Σακόγλου έφεραν την ΑΕΚ και πάλι δύο φορές μπροστά στο σκορ με 25-24 και 26-25 αλλά ο Χατζηηλιάδης με επίθεση ισοφάρισε 26-26 και το σετ τελείωσε με το λάθος του Παγιάν (πάτησε γραμμή) και τον άσσο του Χατζηηλιάδη.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου και πάλι η ΑΕΚ αν και βρέθηκε πίσω με 11-9, με σερί 3-0 προηγήθηκε 13-12 και αργότερα με δύο πόντους του Ανδρεάδη και έναν του Παγιάν ξέφυγε 22-19. Με πρωταγωνιστή τον Γκόρτσανιουκ που βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα η ΜΕΝΤ έκανε σερί 3-0 και ισοφάρισε 22-22. Η ομάδα της Τούμπας με άουτ επίθεση του Ωρολογά έφτασε σε ματς μπολ (24-23) αλλά και πάλι η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να μπει στον αγώνα και με δύο λάθη από Πάρις, Γκόρτσανιουκ προηγήθηκε 25-24 και αργότερα 27-26 από την επίθεση του Παγιάν και 28-27 με την επίθεση του Ραντούνοβιτς. Ο Σφενδυλάκης ισοφάρισε με επίθεση 28-28 και με δύο συνεχόμενα μπλοκ από τους Πάρις, Σφενδυλάκη τελείωσε ο αγώνας εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς της ΜΕΝΤ.

Διαιτητές: Ιωαννίδης – Στεργιόπουλος

1ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-22
2ο σετ: 5-8, 11-16, 19-21, 28-26
3ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 30-28

* Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 6 άσσους, 47 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλου.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 28-26, 30-28)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 8 (7/19 επ, 1 άσσος), Γκόρτανιουκ 17 (16/28 επ, 1 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 11 (9/14 επ, 2 άσσοι, 59% υπ- 37% άριστες), Πάρις 9 (4/4 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αντιφάκος 3 (1/6 επ, 2 μπλοκ), Σφενδυλάκης 8 (4/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κνάπεκ (λ. - 64% υπ – 27% άριστες), Αντωνιάδης (λ. - 50% υπ -25% άριστες),  Παπαϊακώβου 6 (5/6 επ 1 μπλοκ), Χρυσάφης 1

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Ωρολογάς 4 (2/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ – 46% άριστες), Ίλιτς 8 (6/10 επ, 2 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 11 (7/14 επ, 50% υπ – 40% άριστες), Παγιάν 12 (12/26 επ), Κρνιτς 1 (άσσος),  Ανδρεάδης 11 (8/11 επ, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 58% υπ – 50% άριστες), Μιχαλόπουλος, Δημητρούδης.

O προπονητής της ΜΕΝΤ Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Πήραμε πολύτιμη και σπουδαία νίκη χωρίς να κάνουμε καλή εμφάνιση. Κρατάμε τη νίκη. Το αποτέλεσμα μας ικανοποιεί απόλυτα. Φτάσαμε στους 9 βαθμούς και συνεχίζουμε για να πετύχουμε το στόχο μας. Η ΑΕΚ λόγω των γεγονότων των τελευταίων ημερών δεν μπόρεσε να πιάσει καλή απόδοση. Πήραμε τρεις πολύτιμους βαθμούς αλλά ακόμα έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας μέχρι να πετύχουμε το στόχο της παραμονής».

Ο ακραίος της ΜΕΝΤ Ζένια Γκόρτσανουκ δήλωσε: «Γνωρίζαμε ότι θα ήταν δύσκολο ματς. Το 3-0 δεν δείχνει το πόσο δύσκολο ήταν. Θέλαμε τους βαθμούς και τους πήραμε. Πιστεύω ότι το ματς κρίθηκε στο μπλοκ και στις επιθέσεις που κάναμε στα κρίσιμα σημεία. Κι άλλες φορές έχουμε βρεθεί πίσω στο σκορ αλλά δεν τα είχαμε καταφέρει. Σήμερα δικαιωθήκαμε. Δεν τα παρατάμε και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας».

Ο προπονητής της ΑΕΚ Γιώργος Κλαρούδας δήλωσε: «Τα παιδιά προσπάθησαν, έδωσαν το καλύτερο εαυτό τους αλλά μας στοίχισε το ό,τι λόγω των τελευταίων γεγονότων δεν είχαν προπονήσεις στα πόδια τους. Στις κρίσιμες στιγμές, δεν είχαμε καθαρό μυαλό, κάναμε εύκολα λάθη. Η αλήθεια είναι ότι οι λεπτομέρειες ήταν εις βάρος μας. Ήμασταν μπροστά στο σκορ και στα δυο σετ αλλά δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε τη διαφορά. Τώρα κοιτάμε την επόμενη ημέρα. Να δούμε πως θα πορευτούμε».

Ο πασαδόρος της ΑΕΚ Ίνοσλαβ Κρίνιτς δήλωσε: «Είμαι απογοητευμένος. Είχαμε τις ευκαιρίες αλλά δεν καταφέραμε να κλείσουμε τα σετ».

Ο Τσέντομιρ Ίλιτς που αγωνίστηκε κεντρικός για την ΑΕΚ είπε: «Φτάσαμε στην πηγή και δεν ήπιαμε νερό. Δεν ξέρω τι έφταιξε. Ίσως ήταν θέμα συγκέντρωσης, ίσως αγωνιστικής ετοιμότητας. Στο 14-20 νομίζω ότι οι αλλαγές που έκανε η ΜΕΝΤ μας έβγαλε από το ρυθμό μας. Είμαι πολύ στεναχωρημένος γιατί μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω από το ματς».