10-01-2015

Ο ΠΑΟ 3-0 τη ΜΕΝΤ και γύρισε στις νίκες

(3 votes)
Tην έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα και μόλις την δεύτερη με σκορ 3-0 σημείωσε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν εύκολα της ΜΕΝΤ και επέστρεψαν στις νίκες γιαπρώτη φορά μετά τις 22 Νοεμβρίου και πέντε σερί ήττες.
Η ΜΕΝΤ αγωνίστηκε χωρίς τον Ιταλό Ματέο Πάρις ο οποίος για σοβαρό οικογενειακό του ζήτημα (απεβίωσε η γιαγιά του) πήρε άδεια για να πάει για λίγες ημέρες στην πατρίδα του. Επίσης απουσίασε και ο Μπίσετ, ενώ έκανε ντεμπούτο ο Κλέρσεντ.

Βασικός διαγώνιος του Παναθηναϊκού ήταν ο Μπέλος, ενώ ο Παπαδόπουλος αγωνίστηκε αλλαγή στο 1ο και στο 3ο σετ.

H ΜΕΝΤ χωρίς τους Πάρις, Μπίσετ δεν κατάφερε να βρει ρυθμό και ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε δυσκολίες στα δύο πρώτα σετ όπου από την αρχή δημιούργησε μεγάλες διαφορές.

Η ΜΕΝΤ αντιστάθηκε μόνο στο 3ο σετ όταν κατάφερε να ισοφαρίσει σε 13-13 το προβάδισμα των δύο πόντων που είχε ο Παναθηναϊκός από την αρχή του σετ. Οι «πράσινοι» με άουτ του Μάντζιου και πρώτο χρόνο του Πανταλέοντα ξέφυγαν πάλι 16-14. Με λάθος του Πρωτοψάλτη και επίθεση του Κλέρσεντ η ΜΕΝΤ ισοφάρισε 18-18. Ακολούθησε σερί 3-0 για τον Παναθηναϊκό με δύο επιθέσεις του Πρωτοψάλτη και άουτ του Σακόγλου, ο Κλέρσεντ μείωσε σε 21-20 με επίθεση και άσσο αλλά ο Παναθηναϊκός με Πρωτοψάλτη και Μπέλο και ένα λάθος του Σακόγλου έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Βουδούρης, Φραγκάκης

1ο σετ: 8-2, 16-6, 21-7, 25-10
2ο σετ: 8-3, 16-12, 21-15, 25-16
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 25-20

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της ΜΕΝΤ προήλθαν από 1 άσσο, 23 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-10, 25-16, 25-20)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής, Κουκ 11 (9/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ - 18% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (13/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ - 40% άριστες), Χόι 7 (2/4 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πανταλέων 6 (3/8 επ, 3 μπλοκ), Μπέλος 8 (6/13 επ, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 83% υπ - 67% άριστες), Ψάρρης, Αδαμόπουλος 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Λουκάς.

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 6 (6/24 επ), Ναζίρης, Χατζηηλιάδης 5 (4/15 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ - 25% άριστες), Παπαϊακώβου 3 (3/4 επ), Αντιφάκος 2 (2/6 επ), Κλέρσεντ 6 (5/8 επ, 1 άσσος, 38% υπ - 23% άριστες) / Αντωνιάδης (λ, 73% υπ - 33% άριστες), Παντίρης, Χρυσαφής 2 (2/6 επ, 60% υπ - 40% άριστες), Παπαπαναγιώτου, Μάντζιος 1 (1/5 επ), 33% υπ - 17% άριστες).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ο αντίπαλος μας είχε ελλείψεις, η δική μας ομάδα ήταν σοβαρή και δεν έδωσε δικαίωμα.  Είμαστε πολύ χαρούμενοι  με την βαθμολογική συγκομιδή και ήρθε η ώρα για τον Παναθηναϊκό να αναπροσαρμόσει τους στόχους του.  Θα κοιτάξουμε ψηλότερα, ξέρουμε ότι οι άλλες ομάδες έχουν το πλεονέκτημα, αλλά θα κάνουμε το καλύτερο για τις ψηλές θέσεις».

O προπονητής της ΜΕΝΤ Σπύρος Γκολίτσης τόνισε: « Είχαμε απουσίες εκτός προγράμματος και δεν παρουσιάσαμε τον πρόσωπο που έπρεπε. Ο Πάρις έχασε την γιαγιά του και έπρεπε να πάρει άδεια και η απουσία του ήταν αισθητή. Ο  Μπίσετ δεν είναι έτοιμος να αγωνιστεί και ο Κλέρσεντ θα χρειαστεί χρόνο για να προσαρμοστεί.Ακολουθεί αγώνας στην έρδα μας και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε τη νίκη. Όλες οι ομάδες έχουμε προβλήματα  και αν δεν καταφέρουμε να αποφύγουμε τα πλέι άουτ πρέπει τουλάχιστον να έχουμε πλεονέκτημα».