21-01-2015

O Oλυμπιακός ηττήθηκε στο Καζάν από τη Ζενίτ 3-0

O Oλυμπιακός γνώρισε την ήττα με 3-0 από την Ζενίτ Καζάν στη Ρωσία για την 5η αγωνιστική του D ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ και πλέον έχει έναν αγώνα για να ολοκληρώσει την ευρωπαϊκή πορεία στην εφετινή αγωνιστική περίοδο.
Πρόκειται για τον αγώνα με αντίπαλο την αυστριακή Ποσογίλνιτσα που θα γίνει στο γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη στις 27 Ιανουαρίου (18.00) με στόχο τη νίκη που θα του δώσει την 3η θέση στην τελική κατάταξη του ομίλου. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας 2013-14 δεν έχουν ελπίδα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ ή στα πλέι άουτ του CEV Cup.

Με τον Ολυμπιακό δεν αγωνίστηκε ο Ουκρανός Αντρί Ντιάτσκοφ που προφυλάχθηκε από τον Δημήτρη Καζάζη. Βασικοί ακραίοι ήταν οι Χριστοφιδέλης, Κοκκινάκης ενώ μετά και την αποχώρηση του Σμαραγδή δεν υπάρχει τρίτος κεντρικός. Οι Ρώσοι έδειξαν την ανωτερότητα τους με φοβερή δύναμη σε σερβις, επίθεση και μπλοκ που τους απέφερε 13 πόντους.

Ο Ολυμπιακός άντεξε την πίεση μέχρι το 15-15 του 1ου σετ. Τα σερβίς του Μιχαήλοφ έκαναν τη διαφορά, η υποδοχή του Ολυμπιακού χάλσαε και με σερί 5-0 η Ζενίτ ξέφυγε 21-16 και καθάρισε το σετ 25-20 με επίθεση του Κουβανού Λεόν.

Το 2ο σετ ήταν μονόλογος των Ρώσων που πάλι με όπλο το σερβίς ξέφυγαν 8-4 και αργότερα με σερί 3-0 άνοιξαν τη διαφορά στο 14-8 για να κλείσει το σετ με το εντυπωσιακό 25-14.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο 3ο σετ όπου με ένα λάθος του Πολτάεφ και δύο πόντους από Χριστοφιδέλη, Κλαρκ ξέφυγε 9-6. Η απάντηση ήρθε από Άντερσον και Σπιριντόνφ για το 10-10. Ο Ολυμπιακός έκανε και δεύτερη προσπάθεια για να μείνει στη θέση του οδηγού όταν πήρε προβάδισμα 15-12. Ηταν η στιγμή που ο εκπληκτικός Πολετάεφ (ξεκίνησε βασικός στο 3ο σετ στη θέση του Λεόν) πήρε τη Ζενίτ στις πλάτες του και με καταπληκτικό σερβις αλλά και εντυπωσιακές επιθέσεις έκανε σερί 6-0 γυρίζοντας το σκορ σε 18-15. Από εκεί και πέρα ο αγώνας μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία και ολοκληρωθηκε με 25-19.

Διαιτητές: Μπακούνοβιτς (Λευκορωσία), Μπρούτμαν (Ισραήλ).

*Οι πόντοι της Ζενίτ προήλθαν από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-14, 25-19)

ΖΕΝΙΤ (Αλέκνο): Άντερσον 8 (5/17 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ - 36% άριστες), Λεόν 11 (11/14 επ, 30% υπ - 30% άριστες), Άστσεβ 8 (6/9 επ, 2 μπλοκ), Κόμπζαρ 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκούτσαλιουκ 10 (8/11 επ, 2 μπλοκ), Μικχαήλοβ 8 (4/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Σαλπάροφ (λ. - 56% υπ - 38% άριστες), Σιβοσέλεζ, Πολετάεφ 9 (7/8 επ, 2 μπλοκ), Σπιρίντονοφ 2 (2/10 επ, 20% υπ - 0% άριστες), Μπαμπίσεφ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 7 (7/19 επ, 44% υπ - 26% άριστες), Γιούρισιτς 2 (2/10 επ), Προύσαλης, Κοκκινάκης 11 (11/21 επ, 33% υπ - 17% άριστες), Κλαρκ 10 (7/27 επ, 3 άσσοι), Τακουρίδης 7 (5/9 επ, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 53% υπ - 24% άριστες), Σωτηρίου, Τζελάτι.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά το ματς με τη Ζενίτ Καζάν: «Παίζαμε με μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Το ξέραμε από την αρχή ότι είναι πολύ δύσκολη αλλά ήρθαμε εδώ να παίξουμε ελεύθερα και να χαρούμε το παιχνίδι. Προσπαθήσαμε να ανταπεξέλθουμε στην πίεση του σερβίς και αν ήμασταν πιο προσεκτικοί στο τρίτο σετ ίσως να είχαμε καταφέρει κάτι καλύτερο. Θεωρώ ότι η Ζενίτ Καζάν είναι από τα φαβορί για την κατάκτηση του φετινού Champions League».

D OΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
05/11: Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) – Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 3-0 (25-19, 25-18, 25-14)
05/11: Ποσογίλνιτσα (Αυστρία)– Ολυμπιακός (Ελλάδα) 1-3 (25-21, 25-27, 17-25, 23-25)
2η αγωνιστική
19/11: Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) 0-3 (26-28, 19-25, 20-25)
19/11: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - Ποσογίλνιτσα (Αυστρία) 2-3 (25-23, 25-17, 24-26, 24-26, 13-25)
3η αγωνιστική
03/12: Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) - Ποσογίλνιτσα (Αυστρία) 3-0 (25-20, 25-14, 25-15)
03/12: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - Ολυμπιακός (Ελλάδα) 3-0 (25-19, 25-17, 25-18)
4η αγωνιστική
18/12, 18.00: Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 0-3 (22-25, 23-25, 18-25)
17/12, 21.25: Ποσογίλνιτσα (Αυστρία) - Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) 0-3 (18-25, 23-25, 20-25)
5η αγωνιστική
21/01, 21.25: Ποσογίλνιτσα (Αυστρία) - Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 0-3 (19-25, 23-25, 15-15)
21/01: Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) - Ολυμπιακός (Ελλάδα) 3-0 (25-20, 25-1, 25-19)