21-02-2015

«Διπλό» παραμονής με 3-0 ο Άρης στην Ορεστιάδα

(4 votes)

Με τους Καμίνσκι, Μαυροβουνιώτη σε πολύ καλή μέρα ο Άρης νίκησε στην Ορεστιάδα την τοπική ομάδα με 3-0 σετ και έκανε άλμα παραμονής στην κατηγορία. Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν τους 16 βαθμούς, άφησαν πίσω τη ΜΕΝΤ στους 13 βαθμούς και απομακρύνθηκαν πάλι από τις δύο τελευταίες θέσεις (ΑΕΚ - Λαμία). Παράλληλα πλησίασαν την Ορεστιάδα στους 5 βαθμούς αλλά οι ακρίτες παρά την ήττα τους νιώθουν ακόμα ασφάλεια στην 8η θέση.

Ο Άρης είχε προβάδισμα σε όλα τα σετ, ενώ μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο και στο 3ο σετ. Μάλιστα στο 2ο σετ υπήρξε και ένταση και ο Μιχάλης Θεμελής έδειξε από μία κόκκινη στον Καμίνσκι και στον Ποτολίδη και με το ξεκίνημα του 3ου σετ χρεώθηκε με κόκκινη κάρτα και ο Κωνσταντινίδης (λίμπερο της Ορεστάδας) για διαμαρτυρία στον επόπτη.

Στο 1ο σετ ο Άρης είχε συνέχεια του προβάδισμα με 2-3 πόντους (9-7, 16-14, 20-17) και στο 22-20 έκανε σερί 3-0 κάνοντας το 25-20.

Στο 2ο σετ η Ορεστιάδα προηγήθηκε 6-4, 13-11 και 20-18 αλλά και 22-21. Ο Άρης με δύο μπλοκ βγήκε μπροστά 24-23, η Ορεστιάδα είχε ευκαιρία όταν πέρασε μπροστά 25-24 αλλά το μπλοκ του Άρη και οι κόντρα επιθέσεις του Καμίνσκι έκαναν το 28-26.

Στο 3ο σετ ο Άρης είχε από την αρχή προβάδισμα 3-0, 9-4, 14-8, 19-14 αλλά και 24-21, όμως, η Ορεστιάδα κατάφερε να ισοφαρίσει. Με πρώτο χρόνο του Στίγγα έγινε το 25-24 και με άουτ του Λούνα τελείωσε ο αγώνας 26-24 με τον Άρη να κατακτά τη μεγάλη νίκη.

Διαιτητές: Θεμελής, Στεργιόπουλος

1ο σετ: 6-8, 14-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 26-28
3ο σετ: 4-8, 9-16, 18-21, 24-26

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 4 άσσους, 33 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 41 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (20-25, 26-28, 24-26)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Λούνα 14 (13/31 επ, 1 άσσος), Τόμσον 4 (2/5 επ, 2 μπλοκ), Γκιγιέρμε 13 (8/19 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 46% υπ - 33% άριστες), Ποτολίδης 5 (3/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (7/18 επ, 70% υπ - 50% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 67% υπ - 46% άριστες), Βλασακίδης, Διαμαντίδης, Καρδαμανίδης

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 7 (5/19 επ, 2 άσσοι, 61%% υπ - 39% άριστες), Μαυροβουνιώτης 11 (8/13 επ, 3 άσσοι, 67% υπ - 48% άριστες), Χαριτωνίδης 6 (3/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στίγγας 10 (5/9 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Καμίνσκι 19 (16/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 79% υπ - 57% άριστες), Πιπέργιας, Μήλης.

O προπονητής της Ορεστιάδας Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Ήταν μία ήττα εκτός προγράμματος. Έχουμε ένα εσωτερικό πρόβλημα που θα λυθεί και θα βρούμε το δρόμο μας. Με το όνομα της Ορεστιάδας και προπονητή τον Δεληκώστα δεν μπορεί να παίξει κανείς».

Ο προπονητής του Άρη Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Είναι μία μεγάλη νίκη. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Ήταν 110% μέσα στο παιχνίδι. Ήταν παιχνίδι που την θέλαμε. Ποντάραμε στην κούραση της Ορεστιάδας από τον αγώνα κυπέλλου με τον Ολυμπιακό. Ήμασταν συγκεντρωμένοι και ακολουθήσαμε την τακτική μας. Στο τέλος παραλίγο να τα χαλάσουμε όλα αλλά τέλος, καλό όλα καλά. Πήραμε τρεις πολύτιμους βαθμούς και προετοιμαζόμαστε για τον αγώνα με την Κηφισιά».