28-02-2015

Ο Εθνικός 3-0 τη ΜΕΝΤ και ισοβαθμεί με Κηφισιά

Με αποτελεσματικό σερβίς αλλά και πολύ καλή τακτική στο μπλοκ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε τη ΜΕΝΤ με 3-0 σετ και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια του να μπει στην πρώτη 4αδα του πρωταθλήματος. Η ακριτική ομάδα ισοβαθμεί στην 3η θέση με την Κηφισιά η οποία έχει να παίξει με τον Άρη. Η ΜΕΝΤ έμεινε καθηλωμένη στους 13 βαθμούς και βρίσκεται στην 10η θέση της βαθμολογίας.

Νευρικό ήταν το πρώτο σετ, με τον Εθνικό ωστόσο να δείχνει μεγαλύτερη ψυχραιμία και να αποφεύγει τα λάθη. Σχεδόν υποδειγματική η επίθεση των γηπεδούχων, που με σερί 4-0 ξέφυγαν 16-12 και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι τα μέτρα τους.

Με τη ψυχολογία να είναι με το μέρος του ο Εθνικός έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο 2ο σετ. Με το 5-0 να δίνει άλλον αέρα στους παίκτες του Σάκη Μουστακίδη ο Εθνικός πορεύτηκε με άνεση και διαφορά ασφαλείας σε όλο το σετ καθώς το σερβίς του δημιουργούσε ρήγματα στην υποδοχή της ΜΕΝΤ. Με σερί 3-0 η διαφορά ανέβηκε στο 10-15. Η ομάδα της Τούμπας προσπάθησε να κλείσει τη διαφορά και με δικό της σερί 3-0 έκλεισε τη διαφορά στΟ -2 (23-21) αλλά ο Εθνικός τελείωσε το σετ 25-22 για το 2-0 σετ.

Ίδια εικόνα είχε και το 3ο σετ όπου ο Εθνικός ξέφυγε 5-2 και με σερί 3-0 ανέβασε τη διαφορά στο 14-8. Το +6 διατηρήθηκε σε όλη τη διάρκεια του σετ μέχρι που ο Εθνικός έφτασε χωρίς άλλες απώλειες δυνάμεων στο 3-0 και τις πρώτες πρωινές ώρες της Κυριακής ετοιμάζεται να αναχωρήσει για τη Λισαβώνα μέσω Κωνσταντινούπολης.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Στεργιόπουλος

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-20
2ο σετ: 8-3, 16-12, 21-16, 25-21
3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-20

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 8 άσσους, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της ΜΕΝΤ προήλθαν από 2 άσσους, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-21, 25-20)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κ. Δαλακούρας 4 (4/8 επ, 75% υπ - 63% άριστες), Μιχάλι 12 (3/4 επ, 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 6 (3/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κιόσης 8 (8/9 επ), Αν. Δαλακούρας 11 (10/19 επ, 1 μπλοκ, 91% υπ - 55% άριστες), Άντριτς 11 (10/25 επ, 1 άσσος) / Δαρίδης (λ, 67% υπ - 50% άριστες), Όστιν, Δημητριάδης 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ - 36% άριστες), Κοντοστάθης

ΜΕΝΤ (Φίνος): Σακόγλου 13 (13/31 επ), Ναζίρης 1 (1 άσσος), Χατζηηλιάδης 5 (4/14 επ, 1 μπλοκ, 63% υπ - 38% άριστες), Μπίσετ 11 (7/12 επ, 4 μπλοκ), Αντιφάκος 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Κλέρσεντ 5 (5/10 επ, 73% υπ - 64% άριστες) / Κνάπεκ (λ, 45% υπ - 45% άριστες), Παντίρης, Παπαϊακώβου 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Παπαπαναγιώτου, Μάντζιος 1 (1/1 επ, 75% υπ - 75% άριστες).

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Ζήτησα να είμαστε σοβαροί και με το μυαλό στη ΜΕΝΤ. Δε θέλαμε να πέσουμε στην παγίδα να σκεφτούμε τις ευρωπαϊκές μας υποχρεώσεις. Το παιχνίδι αυτό ήταν μία πρόβα τζενεράλε για το ματς με τη Μπενφίκα και πιστεύω ότι πήγε πολύ καλά. Η νίκη αυτή μας δίνει ψυχολογία και αυτοπεποίθηση, δύο τομείς που έπρεπε να δουλέψουμε». Σε ότι αφορά τον αγώνα της Τρίτης (03 Μαρτίου) στη Λισσαβόνα, ο Έλληνας προπονητής ξεκαθάρισε πως: «Πάμε για ότι καλύτερο. Είναι μία πρόκληση για μας».

Ο ακραίος του Εθνικού Κώστας Δαλακούρας αναφέρθηκε και για την αναμέτρηση με την Μπενφίκα την Τρίτη για το Challenge Cup: «Για μας είναι μία σπουδαία ευκαιρία να δείξουμε πως μπορούμε να φτάσουμε ακόμα πιο ψηλά. Μπορούμε να κερδίσουμε πολλά πράγματα από το ταξίδι στη Λισσαβόνα και να κάνουμε περίφανους τους φιλάθλους μας. Μας περιμένει μία δύσκολη εβδομάδα, όμως θα κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε».

Ο προπονητής της ΜΕΝΤ Σπύρος Φίνος δήλωσε: «Η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν φανερή. Οι παίκτες του Εθνικού έπαιξαν πολύ σοβαρά. Ο Εθνικός ξέραμε ότι είναι μία ομάδα που απαιτεί πειθαρχία. Ο αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και τα λάθη μας και δίκαια πήρε τη νίκη με καθαρό σκορ».

* Την ευκαιρία να δει ξανά παλιούς φίλους και συμπαίκτες είχε ο νεαρός Νίκος Παντίρης της ΜΕΝΤ, ο οποίος αγωνίζεται στην ομάδα της Τούμπας με τη μορφή δανεισμού από τον Εθνικό.

* Τα συγχαρητήρια όλων των παικτών του Εθνικού, δέχτηκε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της Νίκης Αλεξανδρούπολης, η οποία επικράτησε της Ορεστιάδας με σκορ 3-0 σετ, λίγη ώρα πριν το αγώνα των ανδρών.

* Η ίωση που ταλαιπώρησε τον Κρίστοφερ Όστιν λίγες ώρες πριν το παιχνίδι με την ΜΕΝΤ, δεν ήταν τελικά κάτι το σοβαρό και ο πασαδόρος από την Καλιφόρνια έδωσε κανονικά το παρόν και ήταν στη διάθεση του Σάκη Μουστακίδη.

* Η επερχόμενη αναμέτρηση με τη Μπενφίκα κυριάρχησε στις συζητήσεις των φιλάθλων.

* Την ευκαιρία να δει από κοντά πολλούς και καλούς φίλους είχε ο νεαρός Νίκος Παντίρης. Ο πασαδόρος της ΜΕΝΤ αγωνίζεται με τη μορφή δανεισμού από τον Εθνικό και όπως ήταν φυσικό είχε να πει πολλά με τους πρώην συμπαίκτες του.