21-03-2015

Ο Παμβοχαϊκός 3-1 τη Λαμία και τήρησε την παράδοση

(1 Vote)

Ο Παμβοχαϊκός κράτησε την παράδοση που τον θέλει αήττητο στην έδρα του στις αναμετρήσεις με τη Λαμία. Με υπεροχή σε μπλοκ και επίθεση και πρωταγωνιστές του Κανέλλου, Ρόου και Ντουσάρμ νίκησε με 3-1 κάνοντας σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της 7ης θέσης.

Η Λαμία προηγήθηκε μέχρι τα μισά του 4ου σετ αλλά δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα και να οδηγήσει τον αγώνα στον τάι μπρέικ. Η ομάδα του Θανάση Κατσιγιάννη επιβεβαίωσε τον κανόνα που την θέλει να μην κερδίζει εκτός έδρας στο εφετινό πρωτάθλημα. Δε μπόρεσε να πάρει κάποιο βαθμό και μετά τη νίκη της ΜΕΝΤ επί της ΑΕΚ με 3-1 σετ έπεσε πάλι στην 11η θέση +5 βαθμούς μπροστά από την «Ενωση» που ειναι στην 12η θέση.

Διαιτητές:  Γεωργουλέας – Μουλά

Διακύμανση
1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 25-21
2ο σετ: 5-8, 12-16, 14-21, 16-25
3ο σετ: 8-3 16-13, 21-16, 25-21
4ο σετ: 6-8, 14-16, 21-20, 25-22

Τα σετ: 3-1 (25-21, 16-25, 25-21, 25-22)

* Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του της Λαμίας προήλθαν από 8 άσσους, 45 επιθέσεις 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 1 (μπλοκ), Ρόου 13 (6/8 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Κανέλλος 11 (7/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νέμεθ 17 (13/29 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% επ, 36% άριστες), Σαρικεΐσογλου 11 (8/22 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ – 19% άριστες),  Ντουσάρμ 16 (16/28 επ) / Ζήσης (λ, 55% υπ – 27% άριστες), Παπαδόπουλος, Γεωργίου

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 5 (4/9 επ, 1 άσσος), Λεόν Γκιμαράες 17(13/25 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ – 35% άριστες), Χήρας 12 (5/11 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Τζερόνιμο 2 (1/3 επ, 1 άσσος), Μίσιτς 19 (18/32 επ, 1 άσσος), Καββαδάς 4 (3/12 επ, 1 άσσος, 40% υπ – 25% άριστες)/ Τσαδήμας (λ, 76% υπ – 62% άριστες), Τεξέιρα 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% - 35% άριστες), Βλαχόπουλος.

Ο πασαδόρος του Παμβοχαϊκού Θάνος Τερζής είπε: «Ο αγώνας ήταν σκληρός και νευρικός, δεν είχε μεγάλη ποιότητα αλλά εμείς είχαμε καλό σερβίς, καλό μπλοκ και πήραμε μία νίκη που μας κάνει να νιώθουμε πιο σίγουροι και στην ψυχολογία και στην βαθμολογία. Εχουμε μπροστά μας δύο αγώνες με ΑΕΚ και Άρη. Θα πάμε για δύο νίκες για να κλείσουμε καλά την κανονική περίοδο. Η Λαμία είχε άγχος και πίεση αλλά θεωρώ πως θα μείνει στην κατηγορία».

Ο προπονητής της Λαμίας Θανάσης Κατσιγιάννης είπε: «Χάσαμε μοναδική ευκαιρία να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα. Είχαμε άγχος και κάναμε λάθη στα κρίσιμα σημεία, ενω ο Παμβοχαϊκός έπαιξε πιο ελεύθερα και μας γύρισε το 4ο σετ από δικά μας λάθη. Είναι πολύ καλό να κερδίζουμε εντός έδρας αλλά για να εξασφαλίσουμε την παραμονή μας πρέπει να νικήσουμε και εκτός έδρας».