22-03-2015

Ο Φοίνικας 3-0 τον Άρη σε τρίποντο 4αδας

Ο Φοίνικας Σύρου μετά από πολύ καλή εμφάνιση νίκησε στη Μίκρα τον Άρη με 3-0 σετ σημειώνοντας την 12η νίκη σε 20 αγώνες που τον φέρνει στην 3η θέση της βαθμολογίας με 40 βαθμούς.

Με τη νίκη αυτή φούντωσε ακόμα περισσότερο η μάχη της 4αδας καθώς ο Φοίνικας βρίσκεται μπροστά από Παναθηναϊκό και Κηφισιά που έχουν από 38 βαθμούς και Εθνικό που έχει 37 κι ενώ απομένει το ντέρμπι Εθνικός – Κηφισιά για να ολοκληρωθεί η 20η αγωνιστική.

Ο Φοίνικας ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς απέναντι στον Άρη ο οποίος φάνηκε επηρεασμένος από τα προβλήματα των τελευταίων ημερών. Έτσι, οι συριανοί πέρασαν ανώδυνα την απουσία του Νικολά Μιγιαήλοβιτς και έδειξαν αποφασισμένοι και ικανοί να παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο και χωρίς τον Σέρβο ακραίο που εντός των ημερών θα κάνει χειρουργική επέμβαση στο γόνατο του. Ο Άρης μετά την ήττα του διατηρήθηκε στους 18 βαθμούς και στην 9η θέση της βαθμολογίας και βρίσκεται ακόμα σε πεδίο των πλέι άουτ. Οι κιτρινόμαυροι φάνηκαν απειλητικοί μόνο στο πρώτο μισό του 3ου σετ όταν και προηγήθηκαν 14-13 αλλά στη συνέχεια ο Φοίνικας με καλό σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ έφτασαν στη νίκη.

Αρκετοί οπαδοί του Άρη και φίλοι του βόλεϊ βρέθηκαν στη Μίκρα. Ο αγώνας ήταν μέτριος ποιοτικά με πολλά λάθη εκατέρωθεν αλλά ο Φοίνικας πήρε τη νίκη.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε με βασικούς ακραίους τους Παναγιώτη Παπαδόπουλο και Λάππα οι οποίοι μαζί με τον Εφραιμίδη κράτησαν την υποδοχή και βοήθησαν τα μέγιστα στην άμυνα σε συνεργασία με το καλό μπλοκ από Χαραλαμπίδη και Σμαραγδή.

Από την αρχή του 1ου σετ ο Φοίνικας είχε διαφορά 3-4 πόντους που την διατήρησε μέχρι το 15-11 κι εκεί μετά από δύο λάθη των γηπεδούχων άνοιξε τη διαφορά στο +6 (17-11) και κράτησε μέχρι το τέλος του σετ με 25-20.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Άρη να κρατιέται κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά αλλά με μπροστάρη τον Ντόκιτς ο Φοίνικας άνοιξε τη διαφορά με 20-15 και κράτησε το +5 μέχρι το τέλος για το 25-20 και το 2-0 σετ.

Ο Άρης χωρίς να μπορεί να απειλήσει στην επίθεση αλλά με τον Στίγγα να κερδίζει μονομαχίες στο φιλέ κατάφερε να αντισταθεί μέχρι το 14-13 του 3ου σετ. Ο Φοίνικας εκμεταλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και με σερί 4-0 ξέφυγε 20-15 τελειώνοντας τον αγώνα.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης - Αβραμίδης

1ο σετ: 6-8, 1-16, 18-21, 20-25
2ο σετ: 6-8, 14-16, 16-21, 20-25
3ο σετ: 6-8, 15-16, 16-21, 17-25

* Οι πόντοι του Άρη προήλθαν 3 άσσοι, 17 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 7 άσσους, 36 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων

Tα σετ: 3-0 (20-25, 20-25, 17-25)

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 4 (3/12 επ, 1 άσσος, 56% υπ - 32% άριστες), Μααυροβουνιώτης 6 (5/15 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ -25% άριστες), Χαριτωνίδης, Στίγγας 8 (1/7 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 6 2/4 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Καμίνσκι 6 (6/30 επ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 47% υπ - 29% άριστες), Κουτσονίκας, Πιπέργιας 1 (μπλοκ)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Παβλίσεβιτς): Σμαραγδής 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Ντάμποβιτς 7 (4/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρήστος, Ντόκιτς 21 (18/35 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λάππας 7 (4/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ - 29% άριστες), Παπαδόπουλος Παναγιώτης 12 (8/20 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 78% υπ - 61% άριστες ) / Εφραιμίδης (λ, 59% υπ - 35% άριστες), Χαραλαμπίδης 4 (μπλοκ)

Ο προπονητής του Άρη Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Μία ομάδα που πρέπει να δώσει τον καλύτερο εαυτό της στο γήπεδο πρέπει να κάνει και σωστή προπόνηση. Εδώ και τρεις εβδομάδες υπάρχουν ανοικτά πολλά θέματα που στέκονται εμπόδιο στη σωστή προετοιμασία. Έχουμε μπει σε μεγάλες περιπέτειες και βαθμολογικά και οργανωτικά. Δυστυχώς δεν φαίνεται κάτι στον ορίζοντα και αυτό μας απογοητεύει. Προπονητικά έχω εναποθέσει τις ελπίδες στη διάθεση των παικτών. Δε μπορώ να ζητάω τίποτα περισσότερο. Στις αρχές της εβδομάδας εξωδιοικητικοί παράγοντες από το υστέρημα τους έδωσαν κάποια χρήματα στην ομάδα. Τους ευχαριστούμε και τους ζητάμε συγγνώμη που δε μπορέσαμε να βγάλουμε κάτι καλύτερο στο γήπεδο».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς είπε: «Δείξαμε μεγάλο σεβασμό στον αντίπαλο μας, παίξαμε σωστά, με λίγα λάθη και νικήσαμε. Κάναμε καλή εμφάνιση κι αυτό με ικανοποιεί. Ηταν μία νίκη που την θέλαμε πολύ μετά την ατυχία του Κυπέλλου. Είμαστε εντός της πρώτης τετράδας και πάμε για έναν δύσκολο αγώνα με ένα από τα μεγάλα φαβορί του πρωταθλήματος που είναι ο Ολυμπιακός. Μπορεί ο Ολυμπιακός να έχει κάνει τρεις συνεχόμενες ήττες αλλά αυτό δεν είναι υπέρ μας. Κοιτάω τη δική μου ομάδα και θα προετοιμαστούμε για έναν ακόμα δύσκολο αγώνα».

Ο ακραίος του Φοίνικα Ηλίας Λάππας δήλωσε: «Ήμασταν καλύτεροι στον τομέα του μπλοκ – άμυνα και νικήσαμε δίκαια. Είναι μία πολύ καλή νίκη χωρίς απώλειες στην προσπάθεια μας να μείνουμε εντός της πρώτης τετράδας ειδικά μετά τα αποτελέσματα στους υπόλοιπους αγώνες της αγωνιστικής. Έχουμε μπροστά μας δύο ντέρμπι με Ολυμπιακό και Εθνικό και μέχρι τελευταία στιγμή η 4αδα θα είναι ανοικτή. Ο Μιχαήλοβιτς είναι μια μεγάλη απώλεια αλλά μη ξεχνάμε πως η ομάδα ξεκίνησε τη σεζόν χωρίς τον Νικολά και χωρίς τον Νικολά θα την τελειώσει με αξιοπρέπεια, σοβαρότητα και με το καλύτερο αγωνιστικό προφίλ».