04-04-2015

Η Κηφισιά 3-0 τη ΜΕΝΤ που μπήκε πλέι άουτ

Ο Α.Ο.Κηφισιάς με όπλο το μπλοκ και κάνοντας αλάνθαστη εμφάνιση νίκησε στην Τούμπα τη ΜΕΝΤ με 3-0 σετ και μέχρι το τέλος των υπολοίπων αγώνων της 22ης αγωνιστικής και μέχρι την τελευταία στιγμή ήλπιζε σε είσοδο στην 4αδα.

Όταν ο Παναθηναϊκός πήρε δεύτερο σετ επί του ΠΑΟΚ και ισοφάρισε σε 2-2 σετ, η Κηφισιά έχασε κάθε ελπίδα για 4αδα. Η ΜΕΝΤ οριστικά μπαίνει στη διαδικασία των πλέι άουτ με Λαμία και ΑΕΚ έχοντας ένα μικρό πλεονέκτημα +1 από τη Λαμία και +5 από την ΑΕΚ.

Η Κηφισιά μαθημένη από τις μικρές διαστάσεις του Ζηρινείου δεν είχε πρόβλημα να προσαρμόσει το παιχνίδι της στο μικρό γυμναστήριο της ΜΕΝΤ και με καλό σερβίς αλλά και καλή τακτική σε μπλοκ - άμυνα πήρε τη νίκη με πρωταγωνιστές τους Σουλτανόπουλο, Παπαγγελόπουλο.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης.

Διακύμανση...

1ο σετ: 3-8, 5-16, 13-21, 16-25
2ο σετ: 4-8, 12-16, 19-21, 21-25
3ο σετ: 4-8, 14-16, 19-21, 20-25

Τα σετ: 0-3 (16-25, 21-25, 20-25)

* Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 4 άσσους, 28 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΜΕΝΤ (Φίνος): Σακόγλου 11π. (10/22 επ., 1 μπλοκ), Ναζίρης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 9 (2 άσσοι, 7/12 επ., υπ. 52% - 45% αρ.), Μπισέτ 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ), Αντιφάκος 1 (1/2 επ.), Κλέρσεντ (υπ. 100% - 20% αρ.) / Κνάπεκ -λ (υπ. 67% - 40% αρ.), Παντίρης, Παπαϊακώβου 1, Χρυσάφης 8 (1 άσσος,  (6/12 επ., 1 μπλοκ, υπ. 75% - 63% αρ.), Μάτζιος.

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3π. (1 άσσος, 2 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 11 (7/8 επ, 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 11 (8/10 επ., 3 μπλοκ), Φερέρα 2 (2/5 επ., υπ. 74% υπ. - 63% αρ.), Ρουμελιωτάκης 19 (2 άσσοι, 14/17 επ., 3 μπλοκ, υπ. 76% - 53% αρ.), Γιοβάνοβιτς 13 (3 άσσοι, 10/23 επ.) / Ταμπουρατζής -λ (υπ. 64% - 45% αρ.), Κόβαλτσουκ 2 (2/3 επ.).

Ο προπονητής της ΜΕΝΤ Σπύρος Φίνος δήλωσε: «Και να κερδίζαμε την Κηφισιά πάλι στα πλέι άουτ θα παίζαμε. Αφήσαμε τα σενάρια στην άκρη και παίξαμε μέχρι τον τελευταίο πόντο. Η παραμονή στην κατηγορία πιστεύω θα κριθεί στον τελευταίο αγώνα των πλέι άουτ ΜΕΝΤ – Λαμία. Η Κηφισιά ήταν πολύ καλή, σοβαρή και έπαιξε με την βασική της ομάδα. Έδωσα συγχαρητήρια στον προπονητή της Κηφισιάς Κώστα Αρσενιάδη. Δεν σας κρύβω πως επηρεαστήκαμε στο άκουσμα του 1-1 σετ των αγώνων ΑΕΚ – Ορεστιάδα και Ολυμπιακός – Λαμία. Τι να κάνουμε; Εμείς συνεχίζουμε για το στόχο της παραμονής μας. Λόγω του ρεπό που έχουμε τη Μ.Τετάρτη θα έχουμε την ευκαιρία να ξεκουραστούμε μερικές μέρες».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Κάναμε την προσπάθεια μας αλλά μας μένει μία μικρή πίκρα στο φινάλε. Είμαι απογοητευμένος που δεν μπήκαμε στην 4αδα αλλά αν πάρουμε την 5η θέση είναι η δεύτερη καλύτερη όλων των εποχών. Εδώ που φτάσαμε πιστεύω πως μπορούσαμε να μπούμε 4αδα. Η πρόκριση χάθηκε σε κάποια ματς που δώσαμε τις προηγούμενες αγωνιστικές και χάσαμε βαθμούς. Επαναφέραμε την ομάδα στις νίκες στους εκτός έδρας αγώνες. Η ΜΕΝΤ δεν ήταν εύκολος αντίπαλος. Εχουμε μπροστά μας έναν αγώνα με την Ορεστιάδα. Θέλουμε να νικήσουμε για να έχουμε πρόσβαση στην 6αδα και όχι τόσο για να βγούμε στην Ευρώπη. Μέχρι το τέλος θα είμαστε σοβαροί και πειθαρχημένοι».