31-10-2015

Ιδανικό ξεκίνημα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 τον Ηρακλή

Το μπλοκ και η εμπειρία του Εθνικού Αλεξανδρούπολης έκαναν τη διαφορά στο 1ο και στο 3ο σετ της αναμέτρησης με τον Ηρακλή Πετοσφαίριση και η ομάδα του Έβρου πήρε τη νίκη με 3-0 σετ στην πρεμιέρα του 48ου πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα».
Ο «γηραιός» δεν πήρε αυτό που ήθελε στην επιστροφή του στην επαγγελματική κατηγορία αλλά έδειξε πως το μέλλον του ανήκει. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Ηρακλής προηγήθηκε 21-19 αλλά δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα.

Ο Εθνικός είχε κορυφαίο τον Σουλιαγιτς που έκανε θετικό ντεμπούτο παρά το ότι ήταν για μια βδομάδα εκτός προπονήσεων με πρόβλημα τραυματισμού.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός πήρε το προβάδισμα στο 2ο τεχνικό ταιμ άουτ έφτασε πρώτος σε σετ μπολ και στο 25-25 τελείωσε το σετ με επίθεση του Κώστα Δαλακούρα και άουτ επίθεση του Χατζηηλιαδη. Ο Ηρακλης διαμαρτύρεται ότι υπήρξε μπλοκ άουτ και διαμαρτυρήθηκε έντονα σε επόπτη και διαιτητές ο Χρήστος Πατρας.

Το 2ο σετ ήταν μονόλογος του Εθνικού, ενώ το καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Ηρακλής είχε προβάδισμα με πρωταγωνιστή τον Παλέντζα. Τελικά ο Εθνικός με επίθεση του Σούλιαγιτς έκανε το 26-25 και ο αγώνας τελείωσε επειδή χρεώθηκε πέρασμα στην αντίπαλη περιοχή παίκτης του Ηρακλή.

Διαιτητές: Τσεπκινλής - Ιωαννίδης

1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-20, 27-25
2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-14
3ο σετ:8-6, 15-16, 19-21, 27-25

Οι πόντοι του Εθνικου προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (27-25, 25-14, 27-25) σε 82

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 10 (7/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 65% υπ - 47% άριστες), Σούλιαγιτς 17 (14/21 επ, 2 μπλοκ), Τουράνιανιν 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (3/3 επ, 1 ασσος), Κιόσης 7 4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Αν 10 (8/11 επ, 2 μπλοκ, 63 % υπ - 52% άριστες) / Δαρίδης (λ. - 81% υπ., 63% άριστες), Βλαχόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Πάτρας): Χατζηηλιάδης 3 (3/11 επ, 61% υπ - 50% άριστες), Παλέντζας 21 (19/36 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στεφανίδης 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ), Στίγγας 8 (7/9 επ, 1 άσσος), Τσολάκος 3 (3/5 επ), Πέντσεφ 2 (1/3 επ, 1 άσσος) / Παπαδημητρίου (λ,  75% υπ - 44% άριστες), Πιπέργιας, Μαυροβουνιώτης 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Γάτσης 1 (1/1 επ).

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Ηταν το παιχνίδι της πρεμιέρας όπως το περίμενα. Η ομάδα μου είχε άγχος αλλά κατά διαστήματα παίξαμε καλό βόλει και όταν πιεστήκαμε αντιδράσαμε σωστά. Κρατάμε την καλή υποδοχή και τις αποτελεσματικές κόντρα μπάλες που έκριναν τον αγώνα. Θα βελτιωθούμε και σε άλλους τομείς».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χρήστος Πάτρας: «Είναι ντροπή για το βολεϊ αυτό που έγινε. Μας έκλεψαν δύο σετ. Ο Ηρακλής δεν είναι μαγαζάκι της γειτονιάς. Μιλάμε για δύο φάσεις σε συγκεκριμένα κρίσιμα σημεία των δυο σετ που έκριναν τον αγώνα. Τα παιδιά πάλεψαν αλλά τι να το κάνεις; Δεν μιλάω αλλοίωση αλλά ήταν σφυρίγματα που καθόρισαν τον αγώνα».