06-11-2015

Η Κηφισιά 3-1 τον Παναθηναϊκό με Μπίσετ, Κόβαλτσουκ και μπλοκ

Ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς έκανε ιδανικό ξεκίνημα στους εντός έδρας αγώνες στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Με τον Τζούλιαν Μπίσετ πρωταγωνιστή στο κέντρο, τον Όλεγκ Κόβαλτσουκ με εντυπωσιακή απόδοση στη θέση του ακραίου πλάι στον Κώστα Χριστοφιδέλη που έκανε ντεμπούτο με την Κηφισιά και όπλο το μπλοκ που απέφερε συνολικά 17 πόντους ο ΑΟΠ Κηφισιάς νίκησε 3-1 τον Παναθηναϊκό στο τηλεοτπικό ντέρμπι που άνοιξε το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής.
Ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό κατακτώντας το 1ο σετ με 25-10, ενώ από 2ο σετ όταν και ο Παναθηναϊκός γύρισε την περιστροφή του καταφερε να ισοροπήσει τον αγώνα. Ακολούθησε ντέρμπι πόντο πόντο με την Κηφισιά να κερδίζει το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα και να φτάνει στους 4 βαθμούς, έναντι του Παναθηναϊκού που για δεύτερη αγωνιστική έμεινε χωρίς νίκη και βαθμό.

Η Κηφισιά μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το πρώτο σετ. Mε τον Γιοβάνοβιτς να βομβαρδίζει από τη θέση του σερβίς πήρε διαφορά πέντε πόντων 10-5 αναγκάζοντας τον Ανδρεόπουλο να πάρει εσπευσμένα τάιμ- άουτ. Η διαφορά εκτοξεύτηκε με Μπίσετ και Γιοβάνοβιτς στο 19-6. Στο τέλος του σετ τη σκυτάλη του εκτελεστή πήρε ο Κόβαλτσουκ (3 πόντοι μέχρι το 25-10).
Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του βελτιώνοντας την υποδοχή και κόντραρε στα ίσα την Κηφισιά. Το ματς πήγε πόντο-πόντο μέχρι τα μέσα του σετ. Εκεί ανέλαβε δράση ο Μπισέτ ο οποίος με μπλοκ και καρφώματα έδωσε στην Κηφισιά διαφορά τριών πόντων (18-15). Ο Παναθηναϊκός όμως είχε την απάντηση με τον Λεόν ο οποίος ισοφάρισε 21-21. Το φινάλε του σετ ήταν δραματικό. Στο 23-23 ο Γιοβάνοβιτς έριξε τη... βόμβα του και ο Ντε Λεόν αστόχησε από την πίσω ζώνη για να δώσει το σετ στην γηπεδούχο 25-23.

Με τον Γουίντσον βελτιωμένο ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα από την αρχή στο τρίτο σετ και παρά το γεγονός ότι η Κηφισιά πλησίασε στο τέλος στον ένα πόντο (21-22, 22-23) είχε καθαρό μυαλό για να πάρει τη νίκη. Ο Βραζιλιάνος τον πήρε στους ώμους τους αλλά ο Ντε Λεόν ήταν αυτός που μίλησε στο τέλος (με δυο δικούς τους πόντους διαμορφώθηκε το 23-25).

Στο τέταρτο σετ συνεχίστηκε η μάχη με τον Παναθηναϊκό να σέρνει τον χορό και την Κηφισιά να ακολουθεί. Με μπλοκ άουτ από τον Πανταλέων οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 10-13. Χάρις στον Μπισέτ και στον Γιοβάνοβιτς η Κηφισιά κρατήθηκε κοντά στο σκορ και μόλις βρήκε καλά σερβις (με τον Νικολάκη) μετέτρεψε το 14-17 σε 18-17. Στο τέλος μίλησε η πείρα του Χριστοφιδέλη ο οποίος με άσο έκανε το 24-22 και το ματς ολοκληρώθηκε με επίθεση του Γιοβάνοβιτς (25-23).

Τα σετ: 3-1 (25-10, 25-23, 22-25, 25-23) σε 108΄.

Διαιτητές: Βουδούρης - Ονόπας

Διακύμανση
1ο σετ: 8-5, 16-5, 21-9, 25-10
2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-19, 25-23
3ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 22-25
4ο σετ: 5-8, 13-16, 21-20, 25-23

Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 7 πόντους, 59 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-10, 25-23, 22-25, 25-23)

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 8 (5/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ 71% υπ -50% άριστες), Μπίσετ 19 (11/12 επ, 2΄ασσοι, 6 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 5 (3/13 επ, 2 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 15 (14/18 επ, 1 μπλοκ, 61% υπ -44% άριστες), Γιοβάνοβιτς 33 (26/43 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 81% υπ - 43% άριστες), Κάπελλας, Κόντος, Φραγκιαδάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκιμαράες 13 (9/22 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ - 30 % άριστες), Φερέιρα 22 (20/45 επ, 2 μπλοκ), Σιμεόνοφ 8 (5/16 επ, 3 μπλοκ, 37% υπ - 30% άριστες), Κανέλλος 7 (5/10 επ, 2 μπλοκ), Πανταλέων 7 (6/8 επ, 1 μπλοκ) Πολυχρονιάδης (λ, 50% υπ - 35% άριστες), Μπούρας (λ),  Μπέλος, Σούρδι.

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιά Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Θεωρώ ότι έγινε ένα ματς πολύ υψηλού επιπέδου. Είχε ψηλά χτυπήματα, μπλοκ και από τις δυο πλευρές. Εμείς τακτικά πήγαμε καλά. Να πω την αλήθεια, δεν περίμενα να παίξουμε τόσο σπουδαίο βόλεϊ. Μας ώθησε όμως και η αξία του αντιπάλου και η ατμόσφαιρα που δημιούργησε ο κόσμος. Απέναντι μας είχαμε έναν σπουδαίο αντίπαλο. Γι αυτό και η νίκη μας παίρνει τεράστια αξία. Δεν λαμβάνω υπόψη μου το πρώτο σετ. Σε αυτό παίξαμε εξωπραγματικά. Από το 2ο σετ και μετά που έγινε ντέρμπι, εκεί μετράω την απόδοση της ομάδας μου. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια τα παιδιά».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα τον αγώνα. Στο πρώτο σετ δεν μπήκαμε καθόλου στο παιχνίδι. Κι αυτή η κακή απόδοση μας πήγε πίσω και στη συνέχεια του αγώνα. Η μεγάλη θέληση όμως που δείξαμε μας επέτρεψε να επιστρέψουμε. Σιγά- σιγά βρήκαμε τον ρυθμό μας, τόσο αγωνιστικά όσο και τακτικά και έτσι το ματς έγινε μεγάλο ντέρμπι. Κι όπως συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, τα πάντα κρίνονται στις λεπτομέρειες. Η ήττα είναι ήττα αλλά μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση της ομάδας μετά το πρώτο σετ».

Ο Γουίντσον Φερέιρα Πεντρόσα του Παναθηναϊκού δήλωσε: «Μετά το πρώτο σετ στο οποίο δεν παίξαμε καλά έγινε ένα κλειστό ματς. Εμείς είχαμε καλές στιγμές αλλά δυστυχώς δεν μπορέσαμε να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες μας και να κλείσουμε τα σετ. Στα τρία από τα τέσσερα σετ έγινε μάχη πόντο με πόντο. Ο αντίπαλος παρουσιάστηκε πολύ δυνατός αλλά και εμείς τα δώσαμε όλα.  Το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό για την ομάδα μου. Είμαστε όμως ακόμη στην αρχή του πρωταθλήματος. Πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι και να προετοιμαστούμε για το επόμενο ματς που είναι επίσης δύσκολο».

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.