Νίκησε Λαμία και παράδοση με 3-1 ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Cannot find LAMIA/2015-16/lamia-ethnikos folder inside /var/www/vhosts/volleyleague.gr/public_html/images/photogallery/LAMIA/2015-16/lamia-ethnikos/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:Apache
Client OS:Unknown
PHP:5.6.40
Το δυνατό ξεκίνημα της Λαμίας στο Χαλκιοπούλειο δεν είχε διάρκεια και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με πρώτο σκόρερ τον Σούλιαγιτς νίκησε με 3-1 σετ σημείωνοντας την δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Η ομάδα του Έβρου έσπασε την αρνητική παράδοση των τελευταίων ετών που είχε στην Φθιώτιδα και πήρε το δεύτερο τρίποντο μετά το 3-0 επί του Ηρακλή στην πρεμιέρα. Αντίθετα, η Λαμία γνώρισε την δεύτερη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες.
Η Λαμία έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στον αγώνα, είχε καλή τακτική αλλά σταδιακά έχανε δυνάμεις και από το 3ο σετ παραδόθηκε στον Εθνικό.

Η ακριτική ομάδα μετά το αρχικό σοκ βρήκε τα πατηματα της, σταθεροποίησε την υποδοχή και πήρε τον έλεγχο.Καλή εμφάνιση έκανε ο Κασαμπαλής, συνδυάστηκε άψογα από το κέντρο με τον Κιόση ο οποίος ήταν αλάνθαστος. Τα αδέλφια Δαλακούρα και ο Δαρίδης διακρίθηκαν επίσης μετά το 2ο σετ.

Απώλεια για την Λαμία η απουσία του βραζιλιάνου Αραούγιο ο οποίος έπαθε ελαφρύ διάστρεμμα στην προπόνηση της Παρασκευής και τη θέση του πήρε ο Καπίρης που ήταν ο κορυφαίος της Λαμίας. Από τον Εθνικό αλάνθαστος στην επίθεση ήταν ο Κιόσης

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Ε.

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-18
2ο σετ: 4-8, 11-16, 16-21, 19-25
3ο σετ: 8-7, 12-16, 14-21, 15-25
4ο σετ: 6-8, 11-16, 13-21, 18-25

*Οι πόντοι του Γ.Σ.Λαμία προήλθαν: 6 άσσοι, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήθαν: 4 άσσοι, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-18, 19-25, 15-25, 18-25)

ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Λέσκε 7 (6/13 επ, 1 μπλοκ), Χέντσι 11 (9/25 επ 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 29% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (1/2 επ), Καπίρης 19 (16/27 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ -45% άριστες), Χάκγουορθ 13 (10/26 επ, 3 άσσοι), Μαδούρας 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 63% υπ - 43% άριστες), Καραγάτσος, Δημητριάδης, Παπαθωμόπουλος.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 7 (6/12 επ, 1 άσσος, 51% υπ - 37% άριστες), Σούλιαγιτς 21 (17/36 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τουρανιάνιν 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 9 (4/5 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κιόσης 12 (7/7 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 14 (13/25 επ, 1 μπλοκ, 54% υπ -31% άριστες) / Δαρίδης (λ, 47% υπ - 27% άριστες), Δημητριάδης, Βλαχόπουλος.

Ο προπονητής της Λαμίας Θανάσης Κατσίγιαννης είπε: «Παίξαμε καλά για ένα σετ. Είχαμε καλή τακτική στο σέρβις, στήσαμε σωστά το μπλοκ και τελειώναμε τις επιθέσεις. Από το 2ο σετ και μετά χάσαμε το ρυθμό μας και κάναμε πολλά λάθη και αυτό μας οδήγησε στην ήττα. Μας λείπουν οι δυνατοί αγώνες που θα μας βοηθήσουν να αποκτήσουμε ρυθμό».

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Ξεκινήσαμε άσχημα τον αγώνα με κακή υποδοχή. Μετά βελτιώθηκε η υποδοχή και σηκωθηκε όλη η ομάδα. Σπάσαμε μία αρνητική παράδοση και συνεχίζουμε. Δεν σημαίνει και τίποτα αυτή η νίκη. Έρχεται ένα καυτό δεκαπενθήμερο με δύο ευρωπαϊκούς αγώνες και Ολυμπιακό, Άρη στο πρωτάθλημα οπότε πρέπει να είμαστε έτοιμοι και προετοιμασμένοι για δύσκολη περίοδο».

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.