Ο Παναθηναϊκός 3-0 τη Λαμία και νέα αρχή στο πρωταθλημα

Cannot find LAMIA/2015-16/lamia-pao folder inside /var/www/vhosts/volleyleague.gr/public_html/images/photogallery/LAMIA/2015-16/lamia-pao/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:Apache
Client OS:Unknown
PHP:5.6.40
Την πρώτη του νίκη μετά από τρεις αγώνες στο πρωτάθλημα πανηγυρίζει ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» με υπεροχή στην επίθεση και σταθερό ρυθμό νίκησαν δίκαια 3-0 τη Λαμία που είχε πρόβλημα στην υποδοχή και απουσίες δύο βασικών παικτών, του Αραούγιο και του Μαδούρα με τον πρώτο να κάνει προσπάθεια να αγωνιστεί αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Ο Φερέιρα Πεντρόσα άγγιξε 61% σε αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Οι Πανταλέων, Κανέλλος ήταν αλάνθαστοι στους πρώτους χρόνους, ενώ ο Μαρούλης και ο Ούγκο έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους κόντρα στην παλιά τους ομάδα.

Στο 1ο σετ η Λαμία προηγήθηκε 21-19 αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερι 6-0 και με 25-21 έκανε το 1-0. Η Λαμία προγήθηκε και στο 3ο σετ με 16-14 και πάλι οι πράσινοι κατάφεραν να φέρουν τον αγώνα στα μέτρα τους και να πάρουν καθαρή νίκη που πανηγυρίστηκε από περίπου 200 οπαδούς τους που βρέθηκαν στο «Χαλκιοπούλειο».

Διαιτητές: Μουλά Λ., Κατσούλας.

Η διακύμανση
1ο σετ: 4-8, 12-16, 21-19, 21-25
2ο σετ: 2-8, 5-16, 7-21, 09-25
3ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 20-25

Τα σετ: 0-3 (21-25, 09-25, 20-25) σε 77΄

*Οι πόντοι του Γ.Σ.Λαμία προήλθαν: 2 άσσοι, 33 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού οι πόντοι προήλθαν: 7 άσσοι, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Κατσίγιαννης): Καραγάτσος 1 (1/1 επ.), Λέσκε 5 (5/6), Χένσι 15 (14/20, 1 μπλοκ, 70% υπ.), Αγγελόπουλος 2 (1/2, 1 μπλοκ), Καπίρης  6 (6/17, 27% υπ.), Χάκγουρθ 8 (6/14, 2 άσσοι) / Τσιράκης (λ. - 49% υπ., 34% άριστες), Καρβούνης, Δημητράδης, Αραούγιο, Παπαθωμόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (3 άσσοι), Γκιμαράες Ούγκο 11 (9/16, 2 άσσοι), Φερέιρα Πεντρόσα 15 (11/18, 4 μπλοκ), Σιμεόνοφ 7 (5/8, 2 μπλοκ), Κανέλλος 6 (5/5, 1 άσσος), Πανταλέων 11 (8/8, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Πολυχρονιάδης (λ. - 60% υπ., 20% άριστες), Μπούρας (λ), Παπαδόπουλος.

O προπονητής της Λαμίας Θανάσης Κατσίγιαννης είπε: «Σε ορισμένους τομείς παρουσιαστήκαμε βελτιωμένοι αλλά απέχουμε πολύ από αυτό που πρέπει να κάνουμε για να πάρουμε νίκη. Δυστυχώς δε μπορούσαμε να είμαστε αποτελεσματικοί στα κρίσιμα σημεία του 1ου και του 3ου σετ».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε με δόση χιούμορ αναφερόμενος πως ο αγώνας ήταν για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική: «Ξεκινήσαμε με νίκη το πρωτάθλημα... Θα προσπαθήσουμε να γίνουμε ακόμα καλύτεροι. Η Λαμία μας πίεσε στο 3ο σετ και αντιδράσαμε σωστά. Είναι μόνο ένα τρίποντο και συνεχίζουμε».

Ο κεντρικός του Παναθηναϊκού Μάκης Κανέλλος είπε: «Είναι μία νίκη που μας βοηθάει κυρίως στην ψυχολογίας μας. Χρειαζομασταν ένα τρίποντο. Η ομάδα μας είναι σε καλό δρόμο και με την βελτίωση της ψυχολογίας θα πάμε καλύτερα. Στο 1ο και στο 3ο σετ επιτέλους κάναμε αυτό που δεν κάναμε τις άλλες φορές, δηλαδή, μετά τον 20ο πόντο να είμαστε αποτελεσματικοί και να τελειώνουμε. Έρχεται δύσκολη συνέχεια. Θα υποδεχτούμε τον Φοίνικα. Θα τους αντιμετωπίσουμε με σοβαρότητα όπως όλες τις ομάδες».

* Tηρήθηκε και ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων των τρομοκρατικών επιθέσεων στο Παρίσι.