13-01-2016

Ο Εθνικός στο ντεμπούτο Γκιλέν 3-0 τον Άρη

Το τρίτο του τρίποντο στο εφετινό πρωτάθλημα και μόλις το δεύτερο εντός έδρας πανηγυρίζει ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης που τον φέρνει και πάλι μέσα στην πρώτη 8αδα του βαθμολογικού πίνακα. Με τον βραζιλιάνο διαγώνιο Γκιλέν να κάνει ντεμπούτο και με αποτελεσματικότητα στα τελειώματα των σετ η ομάδα του Έβρου επικράτησε του Άρη με 3-0 και πήρε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων.

Ο Άρης αγωνίστηκε χωρίς τον Κυριακίδη που έχει πρόβλημα στο πόδι του, ενώ στο 1ο σετ δεν άντεξε και ο Χαριτωνίδης λόγω ενοχλήσεων στους ραχιαίους και έκανε ντεμπούτο ο νεαρός Πρώιος που αποκτήθηκε την τελευταία στιγμή από την ΧΑΝΘ. Ο αγώνας δεν είχε ποιότητα αλλά ο Εθνικός είχε την ουσία και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο που θα τον βοηθήσει αγωνιστικά και ψυχολογικά.

Νωθρο ήταν το ξεκίνημα του Εθνικού με τον Αρη να εχει προβάδισμα μέχρι το δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ του 1ου σετ παρά την απώλεια του Χαριτωνίδη που αποχώρησε λόγω τραυματισμού. Όταν πίεσαν οι γηπεδούχοι και λιγόστευσαν τα λάθη τους γύρισαν το σκορ. Το 21-21 έγινε με 24-21 με δύο επιθέσεις του Γκιλέν και υπόδειξη λάθος θέσης για να τελειωσει το σετ με 25-22 με επίθεση Μιγιαήλοβιτς.

Στο 2ο σετ ο Αρης που συνέχισε με τον νεαρό Πρώιο στην πάσα και τον Μούχλια στη θέση του ακραίου, δυσκολεύτηκε να ακολουθήσει τον καλύτερο ρυθμό του Εθνικού. Η διαφορά ήταν εμφανής, με τον Γιάννη Μέλκα να περνά και τον Κουτσονίκα. Με άσσο του Κώστα Δαλακούρα και εντυπωσιακή επίθεση πρώτου χρόνου του Κιόσση ο Εθνικός έφτασε το σκορ στο 20-14. Με τον Μήλη αντί του Τζελάτι, και τον Ανδρεάδη από τη θεση του σερβίς ο Αρης ξεκίνησε τη δική του αντεπίθεση. Στό 23-20 τα δυο «στοπ» σε Κώστα Δαλακούρα που αντικατέστησε τον Φόγιερ, εκαναν το 23-23. Με μπλοκ στον Γκιλέν ο Άρης ισοφάρισε 24-24, αλλά ο βραζιλιάνος με δύο επιθέσεις του έκανε το 26-24 και το 2-0 σετ.

Ο Εθνικός ξεκίνησε το τρίτο σετ με τον Ιλιτς διαγώνιο στη θέση του Γκιλέν και τον Κώστα Δαλακούρα στη θέση του Φόγιερ καθώς ο Σάκης Μουστακίδης τους προφύλαξε για τη δύσκολη συνέχεια. Παρόλα αυτά ο Εθνικός δεν είχε πρόβλημα να φτάσει στη νίκη.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης - Στεργιόπουλος

1ο σετ: 4-8, 13-16, 20-21, 25-22
2ο σετ: 8-3, 16-11, 21-16, 26-24
3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-16, 25-21

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 40 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από  7 άσσους, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-22, 26-24, 25-21)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 4 (2/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ - 54% άριστες), Τουρανιάνιν 4 (4/6 επ), Μιγιαΐλοβιτς 17 (14/26 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ - 50% άριστες), Κασαπαλής 1 (1/2 επ), Κιόσης 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Γκουλιέν 9 (7/14 επ, 2 άσσοι) / Δαρίδης (λ, 63% υπ -50% άριστες), Δαλακούρας Κ 4 (3/10 επ, 1 άσσος, 33% υπ -33% άριστες), Ίλιτς  4 (3/8 επ, 1 μπλοκ), Βλαχόπουλος 1 (1/1 επ)

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 4 (3/8 επ, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης, Ανδρεάδης 8 (6/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 9 (7/16 επ, 2 μπλοκ, 52% υπ -41% άριστες), Μούχλιας 6 (5/12 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ -55% άριστες), Τζελάτης 19 (14/26 επ, 5 άσσοι) / Μπαμπαλιούτας (λ, 60% υπ -40% άαριστες), Ντινόπουλος (λ), Κουτσονίκας, Πρώιος 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μήλης

Ενός λεπτού σιγή για τον Δημούδη

Πριν την εναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για την απώλεια του Στέργιου Δημούδη, προέδρου της ΓΕΑ και παλαιού παράγοντα του Εθνικού που έφυγε πρόωρα από τη ζωή.

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Ως ελάχιστο φόρο τιμής αφιερώνουμε την προσπάθεια μας και τη νίκη στη μνήμη του Στέργιου Δημούδη. Είμαστε πολύ στεναχωρημένοι με τον θάνατο του. Αγωνιστικά δεν είμαι ευχαριστημένος. Δεν μπήκαμε στον αγώνα σωστά. Έχω παράπονο από τους παίκτες μου αλλά έχουν άλλοθι τη μεγάλη διακοπή και τις πολλές αλλαγές που έχουν γίνει στην ομάδα. Περιμένω καλύτερη αντίδραση από την ομάδα μου στο ματς με τον Ηρακλή στη Μίκρα».

Ο προπονητής του Άρη Γιάννης Μέλκας είπε: «Με δεδομένους τους τραυματισμούς των Κυριακίδη, Χαριτωνίδη το έργο μας από την αρχή ήταν πολύ δύσκολο. Με τα προβλήματα που έχουμε πάλι καλά που παρουσιάσαμε και αυτή την εικόνα. Κάναμε την προσπάθεια μας και υπήρχαν στιγμές που δημιουργήσαμε προβλήματα στον Εθνικό. Συγχαρητήρια στον Πρώιο που ήρθε την τελευταία στιγμή στην ομάδα, προσαρμόστηκε και μας βοήθησε. Χωρίς αυτόν δεν θα είχαμε σήμερα πασαδόρο. Η επόμενη ημέρα θα είναι δύσκολη για την ομάδα μου. Κάθε ματς από εδώ και πέρα θα είναιθ σαν τελικός για την παραμονή».