23-01-2016

O ΠΑΟΚ 3-1 τον Άρη στο επεισοδιακό ντέρμπι της Μίκρας

Ο ΠΑΟΚ πήρε την 10η νίκη του στο πρωτάθλημα και μάλιστα με περιπετειώδη και επεισοδιακό τρόπο στην έδρα του Άρη στη Μίκρα στο παραδοασιακό ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής. Ο δικέφαλος επικράτησε 3-1 σετ και ξέφυγε 6 βαθμούς από τον Παμβοχαϊκό που βρίσκεται στην 5η θέση κι έτσι απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την είσοδο του στην 4αδα.

Οι Τσεπέδα, Τακουρίδης και Γκεοργκίεφ έκαναν τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Άρης έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ. Προηγήθηκε 16-13 στο 2ο σετ αλλά οι οπαδοί του πέταξαν νερά και αντικείμενα με αποτέλεσμα ο Σωτήρης Δεληκωστίδης να διακόψει τον αγώνα για 20 λεπτά.

Εκκενώθηκε η κερκίδα πίσω από την περιοχή του ΠΑΟΚ και ο αγώνας άρχισε και πάλι με τους «κιτρινόμαυρους» να χάνουν και τη διαφορά στο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ έκανε εκπληκτική εκκίνηση και με όπλο το μπλοκ κατέβασε τα ρολά στους παίκτες του Άρη που κατάφεραν να ακολουθήσουν στο σκορ μέχρι και το 7-8. Με τον Χιμένες να έχει 4/6 τελειωμένες επιθέσεις , τον Πέτρογλου 2/3 και τον Τακουρίδη 2/4 με 3 μπλοκ ο Δικέφαλος έφθασε με σχετική άνεση στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 16-25.

Μετά κόπων και βασάνων ολοκληρώθηκε το δεύτερο σετ αφού μεσολάβησαν τρεις διακοπές εξαιτίας και της συμπεριφοράς των οπαδών του Άρη. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 8-5 με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να αντιμετωπίζουν προβλήματα στη γραμμή του σερβίς , μπροστά από το πέταλο των οργανωμένων οπαδών των «κιτρίνων». Παρά και τη διπλή παρατήρηση από τα μεγάφωνα η κατάσταση δεν βελτιώθηκε με συνέπεια στο 16-13 να υπάρξει 20λεπτη διακοπή με τον διαιτητή να ζητάει την εκκένωση του γηπέδου. Κάτι που δεν έγινε με τους οπαδούς του Άρη να μετακινούνται προς την κεντρική κερκίδα και το παιχνίδι να ξεκινάει ξανά με τους γηπεδούχους να προηγούνται 20-17. Η κίνηση του Γιάννη Καλμαζίδη να περάσει τον Σαμπάνη στο ματς έδωσε νέα τροπή στον αγώνα με τον νεαρό διαγώνιο να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς, να χαλάει την υποδοχή του Άρη και ο ΠΑΟΚ να τρέχει ένα σερί 0-6 για το 20-23. Ο Ανδρεάδης μείωσε σε 22-23 αλλά δέχτηκε και κόκκινη κάρτα για το 22-24. Ο ΠΑΟΚ διαμόρφωσε το 23-25 για το 0-2.

Στην ανάπαυλα οι οπαδοί του Άρη τα έβαλαν με τον διαιτητή με τον Σωτήρη Δεληκωστίδη να διακόπτει εκ νέου το ματς και να ζητάει την εκκένωση του γηπέδου. Ο αγώνας ξεκίνησε μετά από 15 λεπτά με τους «ασπρόμαυρους» φανερά επηρεασμένους από τις συνεχόμενες διακοπές να χάνουν τη φρεσκάδα τους , δίνοντας την ευκαιρία στον Άρη με όπλο το σερβίς να μειώσει σε 2-1.

Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν μάλιστα και στο τέταρτο σετ με 10-7 αλλά οι αλλαγές που έκανε ο Γιάννης Καλμαζίδης, επαναφέροντας αρχικά τον Τακουρίδη αντί του Ντίνα , τον Χιμένες αντί του Πέτρογλου και του Εφραιμίδη νωρίτερα συνέβαλλαν τα μέγιστα έτσι ώστε ο Δικέφαλος με όπλο το μπλοκ και ρίσκο από το σερβίς να ξεφύγει με 15-21. Με τον Σεπέδα να χαλάει την υποδοχή του Άρη και τον ΠΑΟΚ να είναι ασταμάτητος σε μπλοκ και επίθεση διαμορφώθηκε το 18-25 για το 1-3.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Δανιηλίδου

1ο σετ: 7-8, 10-16, 13-21, 16-25
2ο σετ: 8-5, 16-12, 20-21, 23-25
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-15, 25-21
4ο σετ: 8-6, 13-16, 13-21, 18-25

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 11 άσσους, 40 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (16-25, 23-25, 25-21, 18-25)

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 9 (6/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 44% υπ - 32% άριστες), Γκιρτζίκης 5 (4/10 επ, 1 άσσος), Χαριτωνίδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 7 (6/15 επ, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 8 (6/17 επ, 1 μπλοκ, 38% υπ - 25% άριστες), Τζελάτι  15 (10/32 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 61% υπ - 46% άριστες), Κουτσονίκας, Παπαϊακώβου, Πρωΐος, Μήλης, Μούχλιας

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένεζ 10 (8/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 25% υπ - 19% άριστες), Κουρνέτας 1 (1 άσσος), Σεπέδα 15 (12/23 επ, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 12 (3/5 επ, 3 άσσοι, 6 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 8 (2/5 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Πέτρογλου 12 (11/20 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 44% άριστες) / Γκαράς (λ, 53% υπ - 47% άριστες), Ντίνας 2 (2 άσσοι), Σαμπανάι 2 (2 άσσοι), Εφραιμίδης 4 (4/6 επ, 56% υπ - 22% άριστες),Καρασαββίδης (67% υπ - 33% άριστες).

Ο κεντρικός του Άρη Ανδρέας Ανδρεάδης δήλωσε: «Δυστυχώς ο αγώνας δεν είχε την εξέλιξη που θα θέλαμε. Κατ΄αρχήν η ομάδα μου δεν έδειξε αυτό που μπορούσε. Λόγω και των οικονομικών προβλημάτων αλλά και των λαθών που έγιναν από τη διαιτησία υπήρχε μεγάλος εκνευρισμός. Περιμένουμε την διοίκηση να κάνει τις ανακοινώσεις της το πρωί της Κυριακής και από εκεί και πέρα ο καθένας θα πρέπει να πάρει τις αποφάσεις του. Είναι κρίμα για αυτή την ομάδα διότι εάν υπήρχαν οι προϋποθέσεις θα μπορούσε να ήταν πολύ ψηλά».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Δεν θα σταθώ καθόλου στο αγωνιστικό. Είναι ντροπή για όλους μας αυτά που συμβαίνουν. Και δεν αναφέρομαι μόνο σε αυτά που έγιναν σήμερα στη Μίκρα , ή στον Άρη, αλλά το λέω γενικά γιατί αυτά συμβαίνουν και σε άλλες ομάδες. Επιτέλους πρέπει να γίνει κάτι για να προστατεύσουμε το προϊόν  μας. Αυτές είναι συμπεριφορές είναι συμπεριφορές  υποανάπτυκτης χώρας,  χωρίς αθλητική παιδεία. Δυστυχώς δεν είναι ούτε η πρώτη , ούτε η τελευταία φορά που συμβαίνουν αυτά».