13-02-2016

Nίκη 8αδας και παραμονής η Ορεστιάδα, 3-0 τον Άρη

O A.O.Oρεστιάδας πήρε σημαντικό τρίποντο για την παραμονή του στη Volley League «Πάμε Στοίχημα» στο ντέρμπι «επιβίωσης» με τον Άρη.

Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στην έδρα της η Ορεστιάδα νίκησε με 3-0 σετ τους «κιτρινόμαυρους» που αγωνίστηκαν χωρίς διάθεση και με πολλά προβλήματα. Η Ορεστιάδα πατάει πλέον πιο γερά στην 8αδα, έφτασε τους 20 βαθμούς σε 17 αγώνες, ξέφυγε 5 βαθμούς από τον Άρη και έχει και το πλεονέκτημα σε περίπτωση που οι δύο ομάδες ισοβαθμίσουν.

Ο αγώνας είχε ένταση, πάθος και δύο εναλλαγές στο σκορ που έκριναν και την αναμέτρηση.

Στο 1ο σετ ο Άρης ξεκίνησε καλά με προβάδισμα 5-2. Κρατούσε την πρωτοπορεία στο σκορ μέχρι το 14-13. Ο Χήρας με πρώτο χρόνο ισοφάρισε, πήγε και στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή του Άρη. Η Ορεστιάδα με πόντους από μπλοκ και λάθη του Άρη έκανε συνολικό σερί 8-0 και το σκορ εκτινάχθηκε στο 21-14.

Συναρπαστικό αλλά και επεισοδιακό ήταν το 2ο σετ που ξεκίνησε κόκκινη κάρτα στον Βουκασίνοβιτς κι έτσι ο Άρης πέρασε μπροστά 3-2. Οι κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο στο σκορ με 2-3 πόντους και έφτασαν τη μέγιστη διαφορά στο +4 (22-18) δείχνοντας πως είναι ικανοί να ισοφαρίσουν. Ένα φραστικό επεισόδιο του Κυριακίδη με τον Ριζόπουλο κόστισε στον πρώτο την κόκκινη κάρτα (22-19). Ο Μίλιτς που ήταν στη θέση του σερβίς άρχισε να πυροβολεί την υποδοχή του Άρη και με τρεις άσσους ισοφάρισε, ενώ με διπλή μπαλιά στον Χαριτωνίδη έγινε το 23-22. Ο Κυριακίδης ισοφάρισε 23-23 και το σετ τελείωσε με επίθεση του Καρντόσο και μπλοκ του Βουκασίνοβιτς 25-23 εν μέσω εξάλλων πανηγυρισμών.

Στο 3ο σετ η Ορεστιάδα με τον αέρα του 2-0 είχε το προβάδισμα και πήρε την πολύτιμη νίκη.

Διαιτητές: Θεμελής, Παπαδογούλας

1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-14, 25-17
2ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 25-23
3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-17

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 7 άσσους, 36 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 23 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-23, 25-17) σε 76΄.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 6 (4/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμπουίλα 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μίλιτς 12 (4/9 επ, 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 11 (8/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ - 47% άριστες), Ριζόπουλος 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ - 53% άριστες), Καρντόσο 11 (10/29 επ, 1 άσσος) / Κωνσταντινίδης (λ, 71% υπ - 43% άριστες), Σκαρλατίδης, Οικονόμου, Χουσίδης 1 (1/1 επ).

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 7 (5/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ - 25% άριστες), Γκιρτζίκης 7 (4/8 επ, 3 μπλοκ), Παπαϊακώβου 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 1 (άσσος), Σωτηρίου 4 (3/9 επ, 1 άσσος, 49% υπ - 40% άριστες), Τζελάτι 9 (8/27 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 60% υπ - 50% άριστες), Κουτσονίκας, Πρώιος, Μήλης, Μούχλιας 1 (1/1 επ, 82% υπ - 36% άριστες).

Ο προπονητής της Ορεστιάδας Πλάμεν Κριστόφ είπε: «Εδώ που φτάσαμε σημασία έχουν οι βαθμοί. Είμαι ευχαριστημένος από το πάθος και τη θέληση των παικτών. Κάναμε κάποια λάθη αλλά όταν έπρεπε κάναμε αυτό που έπρεπε».

Ο κεντρικός της Ορεστιάδας Αλέξανδρος Χήρας που ήταν και πρωταγωνιστής στο 1ο σετ είπε: «Με εξαίρεση το 2ο σετ παίξαμε είχαμε ρυθμό και παίξαμε καλά. Ηταν σημαντικό που γυρίσαμε το 2ο σετ. Αυτό μας έδωσε αυτοπεποίθηση να τελειώσουμε τον αγώνα με 3-0. Είναι μία νίκη που μας δίνει, άνεση και αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια ώστε να πετύχουμε το στόχο της 8αδας και φυσικά της παραμονής».

Ο προπονητής του Άρη Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Δεν ήμασταν καλοί σήμερα. Υποπέσαμε σε πολλά λάθη λόγω πίεσης και λόγω εκνευρισμού που προέρχεται από πολλούς παράγοντες. Η Ορεστιάδα μας πίεσε στο σερβίς και δεν είχαμε διάρκεια στην υποδοχή. Τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα μετά και τη νίκη του Ηρακλή. Συνεχίζουμε την προσπάθεια και πάμε να πάρουμε βαθμούς για τη σωτηρία μας».