16-03-2016

Ο Φοίνικας νίκησε πρώτη φορά στην Ορεστιάδα (3-1) και θέλει δύο βαθμούς για την 3η θέση

Η Ορεστιάδα ήταν η μοναδική έδρα που ο Φοίνικας δεν είχε νικήσει ποτέ για το πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα» και το κατάφερε απόψε με 3-1 σετ στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 21ης και προτελευταίας αγωνιστικής.

Είναι από το πιο σημαντικά τρίποντα του Φοίνικα στον εφετινό μαραθώνιο και πλέον στον τελευταίο αγώνα με τον Ηρακλή στη Σύρο θέλει δύο βαθμούς για να πάρει την 3η θέση στην κανονική περίοδο ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα του ΠΑΟΚ. Παράλληλα είναι η 15η νίκη στο πρωτάθλημα και η 6η νίκη σε 11 εκτός έδρας ματς.

Η Ορεστιάδα γνώρισε τρίτη συνεχόμενη ήττα σε ισάριθμους αγώνες με ομάδες της 4αδας και έμεινε στους 22 βαθμούς και στην 10η θέση αλλά + 7 από τον Άρη που είναι στην 11η θέση.

Ανετο προβάδισμα 2-0 σετ

Ο Φοίνικας με ποιότητα στο σερβίς, αποτελεσματικό μπλοκ αλλά και πολλές λύσεις στην επίθεση πήρε τα δύο πρώτα σετ χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα. Από την αρχή είχε διαφορά ασφαλείας στο σκορ και επικράτησε παρότι οι ακρίτες προς το τέλος των σετ έκλειναν τη διαφορά.

Μείωσε η Ορεστιάδα

Η Ορεστιάδα τα έπαιξε όλα για όλα στο 3ο σετ ανεβάζοντας την πίεση σε σερβίς και μπλοκ με τους Καρντόσο, Βουκασίνοβιτς να ανεβάζουν τα ποσοστά τους στην επίθεση. Ο Φοίνικας είχε προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι το 14-12. Η Ορεστιάδα μείωσε με άουτ του Ντόκιτς ο οποίος διαμαρτηρήθηκε και δέχτηκε και κίτρινη κάρτα. Τον εκνευρισμό των συριανών εκμεταλεύτηκαν οι εβρίτες που επίθεση του Βουκασίνοβιτς βρέθηκαν για πρώτη φορά μπροστά με 16-15. Ακολουθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 21-21. Οι ακρίτες έβγαλαν εκπληκτικές άμυνες και ο Καρντόσο σε κόντρα επίθεση έκανε το 22-21. Με μπλοκ του Μίλιτς στον Ντόκιτς και επίθεση του Καρντόσο έγινε το 23-21. Ο Καρντόσο σε καλή μέρα έκανε το 24-21 και το σετ τελείωσε με ατομικό μπλοκ του Βουκασίνοβιτς στον Παπαδόπουλο για το 25-21.

Πάτησε γκάζι μετά το 8-8

Αμφίρροπο ήταν το ματς και στο ξεκίνημα του 4ου σετ με την Ορεστιάδα να ισοφαρίζει σε 8-8 και να δείχνει ικανή για την ισοφάριση, όμως, οι παίκτες του Φοίνικα έχοντας κατά νου το πάθημα στον αγώνα με τον Εθνικό στη γειτονική Αλεξανδρούπολη βρήκαν τις λύσεις και πέρασαν στην τελική τους αντεπίθεση. Με τον Παπαδόπουλο να κερδίζει πόντο και να πιέζει και από το σερβίς ο Φοίνικας έκανε υπερ πολύτιμο σερί 3-0 και ξέφυγε 11-8. Ακολούθησαν καλές άμυνες και αποτελεσματικές επιθέσεις από τον Ντόκιτς ανεβάζοντας τη διαφορά στο +6 (16-10). Η Ορεστιάδα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 20-18 με σερί 3-0 από μπλοκ του Μίλιτς αλλά Κάλντγουελ και Φέργκιουσον πήραν τους καθοριστικούς πόντους για τον Φοίνικα και τον οδήγησαν στην πολύτιμη νίκη.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Τσεπκινλής

1ο σετ: 8-7, 12-16, 14-21, 21-25
2ο σετ: 5-8, 12-16, 16-21, 22-25
3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-22
4ο σετ: 7-8, 10-16, 18-21, 19-25

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 1 άσσο, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 3 άσσους, 57 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (21-25, 22-25, 25-22, 19-25) σε 54΄

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Αμπουίλα 1 (1/5 επ), Μίλιτς 6 (5/11 επ, 1 άσσος), Βουκασίνοβιτς 22 (20/40 επ, 2 μπλοκ, 63% υπ - 50% άριστες), Ριζόπουλος 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ - 43% άριστες), Καρντόσο 19 (19/46 επ) / Κωνσταντινίδης (λ, 67% υπ - 45% άριστες), Πεντίδης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 9 (6/15 επ, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 11 (8/11 επ, 3 μπλοκ), Πάρις 8 (3/6 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κάλντγουελ 15 (14/29 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ - 32% άριστες), Παπαδόπουλος 6 (6/14 επ, 80% υπ - 70% άριστες), Ντόκιτς 23 (20/43, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 88% υπ - 52% άριστες), Ηλίας, Λάππας (100% υπ - 67% άριστες), Ανδρεάδης.

*Την τελευταία αγωνιστική ο Φοίνικας υποδέχεται τον Ηρακλή και η Ορεστιάδα θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη στο ντέρμπι του Έβρου.

Ο προπονητής της Ορεστιάδας Πλάμεν Κριστόφ είπε: «Τελείωσε ένα γύρος με δύσκολα ματς κόντρας στις ομάδες που είναι στην πρώτη 4αδα. Είχαμε και τον τραυματισμό του Αμπουίλα που μας επηρέασε. Από εδώ και πέρα τα πράγματα θα πάνε καλύτερα. Θέλουμε να πάρουμε νίκη με τον Εθνικό ώστε να καθαρίσουμε με την παραμονή μας και να πετύχουμε το στόχο της σεζόν».

Ο ακραίος της Ορεστιάδας Δημήτρης Ριζόπουλος είπε: «Κάναμε μεγάλη προσπάθεια αλλά η ομάδα μας ήταν πολύ κουρασμένη. Την Κυριακή μας έβαλαν και παίξαμε με την Κηφισιά και σήμερα στην έδρα μας με τον Φοίνικα. Εμείς παίζουμε όλη τη χρονιά και κάποιοι κάνουν ότι θέλουν με τα προγράμματα. Απορώ ποιος τα σκέφτεται όλα αυτά».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ντούσκο Νίκολιτς δήλωσε: «Είναι πολύ σημαντική νίκη σε δύσκολη έδρα. Η ομάδα μου είναι εδώ και μία εβδομάδα στο δρόμο και δεν ήταν εύκολος αγώνας. Θα μπορούσαμε να είχαμε νικήσει και με 3-0 εάν δεν κάναμε λάθη στο 3ο σετ. Θέλουμε δύο βαθμούς για να πάρουμε την 3η θέση αλλά ο αγώνας με τον Ηρακλή δεν θα είναι εύκολος και τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμα».

Ο διαγώνιος του Φοίνικας Τόμισλαβ Ντόκιτς είπε: «Έγινε σκληρός αγώνας. Η Ορεστιάδα έχει πολύ καλή ομάδα και της εύχομαι να μείνει στην κατηγορία. Η γνώμη μου είναι πως παίξαμε καλύτερα από τον αντίπαλος μας. Θέλουμε την 3η θέση αν και η Κηφισιά δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος για μας καθώς έχουμε τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες».