19-03-2016

Ο Παναθηναϊκός 3-2 τον Εθνικό και πήρε την 5η θέση

Όπως και στον Α΄γύρο στην Αλεξανδρούπολη, έτσι και απόψε στο γυμναστήριο του Πανελληνίου ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 σετ τον Παμβοχαϊκό μετά από αγώνα θρίλερ που κρίθηκε με 20-18 στο τάι μπρέικ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου φάνηκε συνεπής στο ραντεβού της με την 5η θέση που εξ αρχής ήταν μέσα στους αγωνιστικούς της στόχους ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη. Η 5η θέση δίνει θέση στα Ευρωπαϊκά κύπελλα.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πλασαρίστηκε σίγουρα στην 7η θέση και την τελευταία αγωνιστική θα διεκδικήσει την 6η από τον Παμβοχαϊκό. Σε ισοβαθμία του Εθνικού με την Παναχαϊκή η ομάδα του Έβρου έχει πλεονέκτημα.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με βασικό πασαδόρο τον Ρούση (αντί του τραυματία Μαρούλη) και ήταν εξαιρετικός. Επίσης ξεκίνησε βασικός ακραίος ο Παπαδόπουλος αλλά μετά την απώλεια του 1ου σετ μπήκε ο Σούρδι. Όπλο του τριφυλλιού ήταν το μπλοκ με μεγάλο πρωταγωνιστή το Μάκη Κανέλλο που έδωσε και τους καθοριστικούς πόντους στο 4ο και στο 5ο σετ όπου κρίθηκε και ο αγώνας.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έχασε ευκαιρία να πάρει ακόμα και τη νίκη με 3-1 σετ όταν προηγήθηκε με 2-1 σετ και 17-13 αλλά οι παίκτες του πίστεψαν πως ο αγώνας τελείωσε. Έγιναν λάθη στην ανάπτυξη και στην επίθεση που τα εκμεταλεύτηκε ο Παναθηναϊκός και με δύο σερί με 4-0 και 3-0 προηγήθηκε 21-18.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο τάι μπρέικ με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με 12-7 αλλά τα σερβίς του Γκιλέν και του Ίλιτς έφεραν την ισοφάριση 13-13. Ο Παναθηναϊκός είχε όλα τα ματς μπολ και στο 19-18 ο Κανέλλος σταμάτησε σε ατομικό μπλοκ τον Τουράνιανιν και οι πράσινοι πήραν τη νίκη εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών. Στον Α΄ γύρο ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει 3-2 σετ και 18-16 στο 5ο σετ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Νικολόπουλος

1ο σετ: 6-8, 14-16, 17-21, 23-25
2ο σετ: 8-3, 16-13, 21-19, 25-23
3ο σετ: 4-8, 14-16, 19-21, 25-27
4ο σετ: 6-8, 13-16, 21-18, 25-20
5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-7, 20-18

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 61 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 70 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-23, 25-27, 25-20, 20-18) σε 132΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γκιμαράες 28 (24/37 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ - 44% άριστες), Φερρέιρα 19 (16/34 επ, 3 μπλοκ), Κανέλλος 16 (9/10 επ, 7 μπλοκ), Μαρούλης, Πανταλέων 4 (4/7 επ), Παπαδόπουλος 1 (1/2 επ, 50% υπ - 33% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 55% υπ - 30% άριστες), Ρεζκ, Ρούσσης, Μπέλος 1 (1/3 επ), Σούρδι 6 (6/18 επ, 55% υπ - 45% άριστες).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 10 (10/18 επ, 50% υπ - 24% άριστες), Τουράνιανιν 12 (11/15 επ, 1 άσσος), Κασαμπαλής 6 (4/5 επ, 2 μπλοκ), Κιόσης 10 (7/15 επ, 3 μπλοκ), Γκιλέν 32 (26/50 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 13 (12/34 επ, 1 άσσος, 70% υπ - 40% άριστες) / Δαρίδης (λ, 72% υπ - 45% άριστες), Δαλακούρας Κ., Ίλιτς, Βλαχόπουλος.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Έγινε μεγάλος αγώνας μεταξύ δύο πολύ καλών ομάδων. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη νίκη αλλά κυρίως από το πάθος και την αγωνιστικότητα που έδειξαν οι παίκτες μου. Η 5η θέση είναι μία θέση εντός των στόχων με τα δεδομένα της εφετινής ομάδας. Ειδικά στο γήπεδο μας κρατήσαμε πολύ καλά και ηττηθήκαμε μόνο από τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα χωρίς τον κόσμο μας και στο τάι μπρέικ από τον Ολυμπιακό. Αν και ο αγώνας δεν έχει σχέση με το φάιναλ-4 του κυπέλλου που ακολουθεί η νίκη μας κάνει καλό στην ψυχολογία».

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Δεν εκμεταλευτήκαμε το προβάδισμα που χτίσαμε με κόπο και κάναμε πολλά λάθη. Το θετικό είναι ότι έγινε ωραίος αγώνας και θα πρέπει να μάθουμε να εκμεταλευτόμαστε τις ευκαιρίες που μας παρουσιάζονται. Αξίζαμε ένα καλύτερο πλασάρισμα».