16-04-2016

Οι... 26 τίτλοι του ΠΑΟΚ και οι 126 τελικοί των παικτών του

Ο ΠΑΟΚ θέλει να γράψει τη δική του ιστορία και να γίνει η πρώτη ομάδα που θα πάρει τίτλο πρωταθλήματος αν και πήρε την 4η θέση στην κανονική περίοδο, ενώ πολλοί παίκτες του θα περάσουν στο πάνθεον των κορυφαίων.

Πρώτος και καλύτερος ο Βασίλης Κουρνέτας ο οποίος μαζί με τον Θάνο Τερζή, τον Γιάννη Τακουρίδη και τον Νίκο Σμαραγδή έχουν αγωνιστεί στο παρελθόν στον Φοίνικα Σύρου. Μάλιστα ο Κουρνέτας ήταν ο πασαδόρος του Φοίνικα στην παρθενική του παρουσία σε τελικούς τη σεζόν 2011-12 κόντρα στον Ηρακλή όπου τότε έπαιζαν αντίπαλοι του οι σημερινοί του συμπαίκτες Νίκος Σμαραγδής, Γιάννη Τακουρίδης και Δημήτρης Εφραιμίδης!

Επι πλέον, ο Κουρνέτας έχει τις περισσότερες παρουσίες σε τελικούς από οποιοδήποτε αθλητή των δύο φιναλίστ. Για 13η χρονιά φτάνει σε τελικούς της Volley League έχοντας στο ενεργητικό του 45 τελικούς. Μάλιστα έχει νικήσει τους 29 και έχει χάσει μόλις τους 16.

Εντυπωσιακές είναι και οι επιδόσεις του Νίκου Σμαραγδή που έχει που φτάνει για 9η χρονιά σε τελικούς και μαζί με τον Ανδρέα Ανδρεάδη του Φοίνικα φτάνουν με τέταρτη διαφορετική ομάδα. Ο Σμαραγδής θα αγωνιστεί για πρώτη φορά με τον ΠΑΟΚ σε τελικούς, ενώ έχει αγωνιστεί ακόμα με τον Παναθηναϊκό, τον Ηρακλή και τον Ολυμπιακό έχοντας συνολικά 7 τίτλους πρωταθλημάτων, 31 τελικούς με 22 νίκες και μόλις 9 ήττες.

Ο Δημήτρης Εφραιμίδης φτάνει για 4η φορά σε τελικούς. Εχει κατακτήσει από έναν τίτλο με ΠΑΟΚ και Ηρακλή και μία φορά ήταν φιναλίστ με τον Ηρακλή.

Ο Τζέισον Γιαμπλόνσκι μπορεί να ήρθε εφέτος στον ΠΑΟΚ αλλά έχει ένα πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό και 3-0 νίκες σε τελικούς.

Πολύ καλές επιδόσεις και από τον Γιάννη Τακουρίδη ο οποίος μαζί με τον Σμαραγδή και τον Εφραιμίδη ήταν αντίπαλος του Φοίνικα και τη σεζόν 2011-12 κατακτώντας τον τίτλο με τον Ηρακλή στον 5ο τελικό που κρίθηκε χωρίς αγώνα. Επίσης την περσινή σεζόν αγωνίστηκε αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους τελικούς αφού φορούσε τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Ο Θάνος Τερζής φτάνει με τρίτη διαφορετική ομάδα σε τελικούς μετά τις δύο χρονιές που έφτασε με τον Ολυμπιακό (πήρε έναν τίτλο) και μία φορά με τον Παμβοχαϊκό ενώ και αυτός έχει περάσει από τα αποδυτήρια του Φοίνικα Σύρου.