19-11-2016

Ο Εθνικός 3-2 τον ΑΟΠ Κηφισιάς μετά από συγκλονιστικό φινάλε (φωτό)

Κάνοντας την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν, με τους Λεάλ Χουάρες, Ντανιέλ Βανέγκας να φτάνουν στα όρια τους και το Νίκο Παλέντζα να σημειώνει 31 πόντους και να έχει αρχηγική παρουσία στο 5ο σετ, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-2 την Κηφισιά ύστερα από συγκλονιστικό αγώνα 127 λεπτών.
Η Κηφισιά βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, ισοφάρισε σε 2-2 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ αλλά εκεί παρότι είχε σε καλή μέρα τους Πούλκο, Παπαγγελόπουλο δε κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη του Εθνικού στο πρωτάθλημα και η δεύτερη σε πέντε αγώνες, ενώ η Κηφισιά γνώρισε την τρίτη ήττα σε πέντε αγώνες και την δεύτερη με 3-2 σετ.

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με σερί 3-0 άνοιξε τη διαφορά στο 10-7. Διατήρησε τη διαφορά του +3 μέχρι το 23-20, ενώ έφτασε και σε σετ μπολ 24-22. Η Κηφισιά ισοφάρισε 24-24 αλλά ο Εθνικός πήρε το σετ 26-24 και έκανε το 1-0 σετ.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 2ο σετ. Από το 9-9 ο Εθνικός με καλό μπλοκ και κόντρα επιθέσεις πήρε διαφορά 15-11 την οποία κράτησε μέχρι το τέλος του σετ.

Ο Εθνικός μπήκε καλά και στο 3ο σετ όπου προηγήθηκε 6-3 και 13-11, αλλά από εκεί και πέρα η Κηφισιά ισορρόπησε τον αγώνα, βγήκε μπροστά στο 16-15. Στο 21-21 η Κηφισιά με τον Γιορντάνοφ έκανε σερί 3-0 και πήρε το σετ μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Οι ακρίτες προηγήθηκαν και στο 4ο σετ 5-2 και κράτησε το +3 μέχρι το 17-14. Η Κηφισιά ισοφάρισε 17-17, ενώ στο 19-19 πήγε στο σερβίς ο Εφραιμίδης και έδωσε προβάδισμα για την Κηφισιά 23-20 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε 4-2 και είχε προβάδισμα μέχρι το 9-8. Ο Εθνικός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παλέντζα έκανε την τελική αντεπίθεση και με καθοριστικό σερί 3-0 προηγήθηκε 11-9 και αργότερα 14-12. Ακολούθησε άουτ επίθεση από τον Εθνικό και η Κηφισιά ισοφάρισε 14-14 με τον Γιορντάνοφ. Ο αγώνας τελείωσε με δύο επιθέσεις του Παλέντζα και μάλιστα η τελευταία ήταν μετά από φάση διαρκείας για το 17-15.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Στεργιόπουλος

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-18, 26-24
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-18, 25-21
3ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 22-25
4ο σετ: 8-4, 16-14, 20-21, 21-25
5ο σετ: 4-5, 10-9, 12-9, 17-15

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 69 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 66 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (26-24, 25-21, 22-25, 21-25, 17-15) σε 127΄

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 17 (15/26 επ, 2 μπλοκ, 83% υπ - 66% άριστες), Βανέγκας 22 (20/32 επ, 2 μπλοκ, 68% υπ - 53% άριστες), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Στίγγας 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ), Παλέντζας 31 (24/40 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Τσέλιος 8 (5/9 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 49% υπ - 30% άριστες), Βλαχόπουλος, Χαραλαμπίδης.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Μουρούτης 5 (4/5 επ, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 17 (9/14 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Πούλκο 20 (18/28 επ, 2 άσσοι, 83% υπ - 69% άριστες), Γιορντάνοφ 24 (22/44 επ, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 11 (9/16 επ, 2 άσσοι, 81% υπ - 63% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 82% υπ - 54% άριστες), Κάπελλας, Καρατζάς, Λάππας 2 (2/5 επ, 100% υπ - 33% άριστες).

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Το θέλαμε πολύ αυτό το ματς και κυρίως για ψυχολογικούς λόγους. Είμαστε ομάδα που έχουμε νέα παιδιά που τώρα μπαίνουν στα βαθιά. Τώρα μαθαίνουν τις δυσκολίες και τις απαιτήσεις της κατηγορίας. Η Κηφισιά είναι ομάδα που χρειάζεται υπομονή για να τη νικήσεις και εμείς από τα μισά του 3ου σετ χάσαμε την υπομονή μας. Μετά την ισοφάριση δείξαμε θέληση και ψυχή. Η ομάδα μας βελτιώνεται αγώνα με αγώνα και αυτό με ικανοποιεί».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Είχαμε έναν ανταγωνιστικό αντίπαλο σε δύσκολη έδρα. Είχαμε διάφορα προβλήματα. Εκτός των τραυματισμών και ο Νικολάκης ήρθε τελευταία στιγμή καθώς η σύζυγος του γέννησε. Θα μπορούσαμε να είχαμε νικήσει 3-2 σετ αλλά θα μπορούσαμε και να είχαμε χάσει 3-0. Αργήσαμε να μπούμε στον αγώνα και χάσαμε δύο σετ. Είχαμε κάποιες εκρήξεις αλλά και κενά διαστήματα. Στις λεπτομέρειες χάσαμε τη νίκη».