26-11-2016

Ο Παμβοχαϊκός έσπασε το αήττητο της Σύρου με νίκη θρίλερ 3-2 σετ (φωτό)

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, την τέταρτη συνολικά και την τρίτη σε ισάριθμους αγώνες στο τάι μπρέικ πέτυχε ο Παμβοχαϊκός στη Σύρο σπάζοντας παράλληλα το αήττητο της έδρας του Φοίνικα.

Με τους Τζελάτι, Μπατατζίμ και Πελεκούδα να είναι μπροστάρηδες σε επίθεση και σερβίς και τον Τσαδήμα να αντέχει την πίεση στην υποδοχή ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη μετά από δραματικό φινάλε στο 5ο σετ που κρίθηκε με 18-16. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 1-0 σετ αλλά η υποδοχή του πιέστηκε από το σερβίς των κορίνθιων και μετά κυνηγούσε στο σκορ.

Το δραματικό τάι μπρέικ

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το 5ο σετ όπου ο Φοίνικας είχε προβάδισμα 2-3 πόντων μέχρι το 12-10 αλλά στο τέλος ο Παμβοχαϊκός πήρε τη νίκη. Ο Ρεϊνάλντο αστόχησε στην επίθεση για το 13-11 και ο Παμβοχαϊκός μείωσε στον πόντο (13-12), με τον Μπατατζίμ να ισοφαρίζει στην κόντρα (13-13). Ο Φοίνικας πήγε πρώτος σε ματς-μπολ με το χαμένο σερβίς του Τζελάτι (14-13), αλλά το παιχνίδι είχε ακόμα δρόμο...

Το μπλοκ του Γκράχαμ στον Μρντακ έβαλε μπροστά τον Παμβοχαϊκό (16-17) που τελικά πήρε τη νίκη με νέο μπλοκ του Τζελάτι στον Εφραιμίδη.

Προβάδισμα Φοίνικα 1-0

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, όπως αναμενόταν, με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα του 1ου σετ. Ο άσος του «ζεστού» στο ξεκίνημα Τζελάτι έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων στους φιλοξενούμενους (10-12).

Μία άουτ επίθεση του διαγώνιου του Παμβοχαϊκού ξανάφερε την ισορροπία (13-13), ωστόσο ο ίδιος με κόντρα επίθεση ξανάβαλε την ομάδα του στο +2 (17-19), αλλά με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Ρεϊνάλντο ο Φοίνικας απαντούσε άμεσα (19-19).

Το μπλοκ των Χήρα-Πάρις έβαλε για πρώτη φορά τους γηπεδούχους μπροστά (22-21), ο Μρντακ στην κόντρα έκανε το 23-21, μία επίθεση-δυναμίτης του Πάρις το 24-21 και την «σφραγίδα» του σετ έβαλε ο Ρεϊνάλντο (25-22).

Η ισοφάριση

Ίδια η εικόνα και στο ξεκίνημα του 2ου σετ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, χωρίς να παίρνει καμία διαφορά μεγαλύτερη του ενός πόντου. Με μπλοκ του Παμβοχαϊκού στον Ρεϊνάλντο η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +2 (11-13) και με μπλοκ του Πελεκούδα στο Τουράνιανιν (είχε μόλις μπει αντί του Παπαδόπουλου) στο +3 (11-14).

Όμως τα σερβίς του Μρντακ χάλασαν την υποδοχή των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα το «πειρατικό» να ισοφαρίσει (15-15). Με εντυπωσιακό μπλοκ του Ζιβάνοβιτς στον Ρεϊνάλντο η ομάδα του Δεληκώστα πήγε πάλι στο +2 (15-17) και με αυτό του Τζελάτι στο Σούρδι στο +3 (16-19).

Οι παίκτες του Νίκολιτς είχαν χάσει την συγκέντρωσή τους και έκαναν λάθη, με τον Παμβοχαϊκό να φτάνει στην ισοφάριση.

Προβάδισμα Παμβοχαϊκού

Με καλή ψυχολογία και τον Μπατατζίμ «ζεστό» στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο 3ο σετ (2-5). Τα προβλήματα στην υποδοχή ανάγκασαν τον Νίκολιτς να ρίξει στο παιχνίδι τον Εφραιμίδη αντί του Σούρδι. Αυτή η κίνηση έφερε αποτέλεσμα (8-8), ωστόσο γρήγορα οι παίκτες του Δεληκώστα ξαναπήγαν στο +3 με τα καλά σερβίς του Ζιβάνοβιτς (8-11).

Με άσο του Πέτι η διαφορά ανέβηκε και άλλο (10-14) και το μπλοκ του Πελεκούδα στον Μρντακ διαμόρφωσε το 11-16. Η υποδοχή του Φοίνικα είχε καταρρεύσει με αποτέλεσμα ο Παμβοχαϊκός να μεγαλώσει την διαφορά (11-18) είτε παίρνοντας άσους, είτε κάνοντας μπλοκ μετά από κακές υποδοχές των Συριανών.

Οι παίκτες του Νίκολιτς έκαναν προσπάθεια να ρίξουν την διαφορά και εν μέρει τα κατάφεραν (16-21, 21-24), ωστόσο ήταν αργά για να γυρίσουν το σετ.

Δεύτερη ισοφάριση

Ματς για γερά νεύρα και στο ξεκίνημα του 4ου σετ, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε πόντο και να συμβαδίζουν στο σκορ. Κάποια λάθη των φιλοξενούμενων επέτρεψαν στον Φοίνικα να πάει στο +3 (14-11), διαφορά όμως που γρήγορα εξανεμίστηκε (14-14).

Ο Φοίνικας είχε το προβάδισμα, αλλά οι επιθέσεις του Τζελάτι κρατούσαν τον Παμβοχαϊκό μέσα στο σετ. Το μπλοκ του Χήρα στον Πελεκούδα έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (20-17) και τρεις απανωτές επιθέσεις του Ρεϊνάλντο ανέβασαν την διαφορά στους πέντε (23-18) και έκριναν το σετ υπέρ του Φοίνικα, που τελείωσε με εντυπωσιακή επίθεση του Μρντακ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης – Νικολόπουλος

1ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 25-22
2ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 22-25
3ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 21-25
4ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 25-19
5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-10, 16-18

Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 9 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 42 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 42 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 22-25, 21-25, 25-19, 16-18) σε 132’

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 8 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μρντακ 26 (22/37 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πάρις 4 (1/1 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 0 (0/3 επ), Ρεινάλντο 18 (16/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ – 22% άριστες), Σούρδι 8 (5/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ 40% υπ -27% άριστες) / Ζήσης (λ, 63% υπ – 33% άριστες), Μάρκου, Εφραιμίδης 7 (6/13 επ, 38% υπ -25% άριστες), Τουρανιάνιν 2 (0/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκράχαμ 7 (5/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέτι 14 (12/35 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ -44% άριστες), Πελεκούδας 10 (7/12επ, 3 μπλοκ), Τζελάτι 22 (16/33 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπατατζίμ 20 (16/24 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ 53% υπ – 32% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 48% υπ -33% άριστες), Αγγελόπουλος, Γεωργίου, Παπάζογλου, Ιωαννίδης.

O προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ντούσκο Νίκολιτς δήλωσε: «Φυσικά και δεν μπορώ να είμαι ευχαριστήμενος από το αποτέλεσμα. Ξεκινήσαμε καλά στο 1ο σετ, ωστόσο στα επόμενα δύο κάναμε τα ίδια λάθη που έχω επισημάνει πολλές φορές στους παίκτες μου. Καταφέραμε να στείλουμε το ματς στο τάι-μπρέικ και εκεί πετάξαμε στα… σκουπίδια προβάδισμα τριών πόντων λίγο πριν το τέλος. Συγχαρητήρια στους παίκτες του Παμβοχαϊκού που ήταν πιο γενναίοι στις κρίσιμες αυτές φάσεις. Πάμε τώρα στην Αλεξανδρούπολη για ένα δύσκολο παιχνίδι, όπου πρέπει να καλύψουμε την σημερινή απώλεια βαθμών».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες. Πήραμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα σε ένα παιχνίδι που θα το χαρακτήριζα κομβικό για εμάς, παρότι είναι ακόμη πολύ νωρίς, γιατί μας δίνει αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια. Έμεινα ευχαριστημένος από κάποια στοιχεία του παιχνιδιού μας, όπως την υποδοχή στο φλοτ σέρβις, ωστόσο έχουμε ακόμα πολλά περιθώρια βελτίωσης. Για μας όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα, επομένως μας περιμένει ένα δύσκολο ματς με την Κύζικο την επόμενη εβδομάδα».

Πηγή ρεπορτάζ cyclades24.gr (Δημήτρης Ζολώτας)

Φωτογραφίες: Αντώνης Σολάρης