18-12-2016

Ο ΠΑΟΚ 3-0 την Παναχαϊκή και πέρασε στην 4η θέση (φωτό)

Ο ΠΑΟΚ τήρησε την παράδοση που τον θέλει να νικάει την Παναχαϊκή και με δίδυμο ακραίων τον Σωτηρίου και τον πατρινό Παπαδόπουλο νίκησε την Παναχαϊκή στο «παγωμένο» Κουκούλι με 3-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ με την 7η νίκη του έπιασε τους 20 βαθμούς και πέρασε τον Ηρακλή στην 4η θέση, ενώ η Παναχαϊκή έμεινε στην 9η θέση με 9 βαθμούς. Ο ΠΑΟΚ έχει και έναν αγώνα λιγότερο.

Μεγάλη ατυχία και για την ομάδα της Πάτρας που αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό της Νίκο Ρουμελιώτη ο οποίος είχε συμπτώματα γαστρεντερίτιδας. Διαγώνιος για πρώτη φορά αγωνίστηκε ο Σορμάζ και ακραίος ο Κωστόπουλος ο οποίος τηρουμένων των αναλογιών ανταποκρίθηκε θετικά.

Μάλιστα η Παναχαϊκή προηγήθηκε στη αρχή του 2ου και του 3ου σετ, ενώ στο 3ο σετ είχε και δύο σετ μπολ στο 24-23 και στο 25-24, όμως, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με αποτελεσματικούς τους Σακόγλου, Σωτηρίου.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε σερβίς και μπλοκ, ωστόσο, στο 3ο σετ έκανε λάθη που εκμεταλεύτηκε η Παναχαϊκή και έφτασε κοντά στην κατάκτηση του σετ.

Στο 23-23 ο Μαυραγάνης έδωσε προβάδισμα για την Παναχαϊκή, αλλά ο Μπαράχας έχασε το σερβίς. Ο Μαυραγάνης με μπλοκ στον Σωτηρίου έκανε το 25-24 αλλά ο Σακόγλου ισοφάρισε και στην επόμενη φάση σταμάτησε με μπλοκ τον Κωστόπουλο για το 26-25 για τον ΠΑΟΚ. Ο Κωστόπουλος ισοφάρισε και ο Σακόγλου έκανε το 27-26 και στη συνέχεια έχασε το σερβίς (27-27). Το χαμένο σερβίς του Κωστόπουλου και η επίθεση του Σωτηρίου διαμόρφωσαν το τελικό 29-27 για το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Μουλά Λ - Νικολόπουλος

1ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 19-25
2ο σετ: 8-3, 14-16, 16-21, 19-25
3ο σετ: 8-7, 14-16, 21-20, 27-29

* Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 0 άσσους,  38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 42 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 19-25, 27-29) σε 87΄

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Σορμάζ 12 (11/26 επ, 1 μπλοκ), Μπαράχας 8 (8/13 επ, 56% υπ -38% άριστες), Λιβαθηνός 1 (μπλοκ), Κωστόπουλος 11 (11/24 επ, 41% υπ 21% άριστες), Βλαχοστάθης 6 (3/7 επ 3 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ (λ, 29% υπ - 24% άριστες), Γεωργάτος, Μαυραγάνης 6 (4/4 επ, 2 μπλοκ).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 0 (0/1 επ), Παντακίδης 6 (3/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σακόγλου 22 (20/32 επ, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 13 (7/13 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ, 53% υπ -32% άριστες), Τακουρίδης 7 (5/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 12 (7/20 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης  (λ, 57% υπ - 50% άριστες), Γκαράς (λ), Τερζής.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος είπε: «Μέσα σε δύσκολες συνθήκες κάναμε μεγάλη προσπάθεια. Χωρίς τον αρχηγό και βασικό διαγώνιο μας έπρεπε να κάνουμε πολλές αλλαγές με λύσεις ανάγκης. Με δεδομένο το όνομα του αντιπάλου δεν πήγαμε άσχημα. Αν ήμασταν και λίγο πιο προσεκτικοί θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει το 3ο σετ. Συνεχίζουμε και εύχομαι οι παίκτες μου να είναι υγιείς. Ολα τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Η Παναχαϊκή χωρίς τον Ρουμελιώτη διαγώνιο έχασε ένα μεγάλο μέρος της δύναμης της και αυτό παρέσυρε όλο το ρυθμό του αγώνα. Σε ένα γήπεδο με ακατάλληλο αγωνιστικό χώρο κρατάω τη νίκη και είμαι ευχαριστημένος για την αντίδραση και την προσπάθεια όλων των παικτών που είναι στο ρόστερ της ομάδας. Το μυαλό μας είναι στον αγώνα με τον Παμβοχαϊκό ώστε να κλείσουμε με επιτυχία το 2016. Μας περιμένει δύσκολος Ιανουάριος με 8 αγώνες σε 22 ημέρες και πρέπει να προετοιμαστούμε καλά».