19-02-2017

Η Κύζικος νίκησε 3-2 την Παναχαϊκή στο «θρίλερ» της Πάτρας

H Kύζικος Νέας Περάμου πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 σετ επί της Παναχαϊκής στην Πάτρα στο ντέρμπι για την παραμονή στην Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Με πρώτο σκόρερ τον Ματσιέλ Ντιάγκο, αποτελεσματικό σερβίς από τον Γκούλακ και «χρυσή» αλλαγή τον Δρογκάρη η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου λύγισε την μαχητική και βελτιωμένη Παναχαϊκή η οποία όμως μετά την απώλεια του 4ου σετ έμεινε από δυνάμεις. Το σημαντικό είναι πως και οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με 10 βαθμούς αλλά η Παναχαϊκή διατήρησε το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας επειδή στον Α΄γύρο είχε νικήσει με 3-0 σετ.

Η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά και με καλό μπλοκ αλλά και τον Ρουμελιώτη σε μεγάλα κέφια είχε συνέχεια προβάδισμα 3-4 πόντων και έφτασε στο 1-0 σετ.

Η απάντηση της Κυζίκου ήρθε στο 2ο σετ από το σερβίς. Με συνολικά 5 άσσους ξέφυγε στο σκορ 16-11 και έφτασε στην ισοφάριση 1-1 σετ.

Η Παναχαϊκή απάντησε με το ίδιο νόμισμα στο 3ο σετ. Με επίθεση που έφτασε 61% εντός του σετ η Παναχαϊκή ξέφυγε 10-1 και πολύ εύκολα έκανε το 2-1 σετ.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 4ο σετ. Η Παναχαϊκή είχε προβάδισμα 5-3 και 10-9 αλλά η Κύζικος πέρασε μπροστά 12-9 με σερί 3-0. Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου είχε το προβάδισμα 2-3 πόντων αλλά η Παναχαϊκή ισοφάρισε 22-22 και έδειξε πως έχει δυναμική για την ανατροπή του σετ και το τρίποντο. Ο Ματσιέλ έκανε το 23-22 για την Κύζικο, αλλά στην επόμενη φάση έκανε διπλή μπαλιά ο Ρεκ. Η Παναχαϊκή μείωσε με τον Ρουμελιώτη αλλά το σετ τελείωσε με μπλοκ στον διαγώνιο της Παναχαϊκής που έδειξε κουρασμένος από την υπερποσπάθεια.

Στο 5ο σετ η Κύζικος με το σερβίς του Γκούλακ πήρε προβάδισμα 5-0 και ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα καθώς μέχρι το τέλος διατήρησε την διαφορά.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-19, 25-20
2ο σετ: 3-8, 11-16 14-21, 17-25
3ο σετ: 8-1, 16-9, 21-13, 25-20
4ο σετ: 8-7, 13-16, 19-21, 23-25
5ο σετ: 0-5, 5-10, 6-12, 7-15

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 5 άσσους, 62 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Κυζίκου προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 17-25, 25-20, 23-25, 7-15) σε 105'

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 17 (15/21 επ, 2 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 6 (6/16 επ, 63% υπ - 16% άριστες), Λιβαθηνός 1 (άσσος), Ρουμελιώτης Ν. 27 (21/52 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μαυραγάνης 17 (7/12 επ, 1 άσσος, 9 μπλοκ), Κωστόπουλος 14 (13/23 επ, 1 μπλοκ, 66% υπ - 38% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 46% υπ - 29% άριστες), Μουσλία (λ), Ντονάς, Καραμπέρης, Γεωργάτος.

ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 11 (6/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σονάρι 10 (5/8 επ, 5 μπλοκ), Γκούλακ 11 (6/22 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 82% υπ - 42% άριστες), Κρέτσης 1 (άσσος), Ματσιέλ 24 (23/38 επ, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 13 (10/16 επ, 3 άσσοι, 43% υπ - 21% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 71% υπ - 33% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Δρογκάρης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 20% άριστες), Λυκούρεσης, Θεοδωρόπουλος.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος είπε: «Κρατάμε έναν πολύτιμο βαθμό και τις καλές στιγές τριών σετ. Ο Κοτσιλιάνος μας βοήθησε πολύ αλλά είναι λογικό να είναι ακόμα ανέτοιμος με μόλις τρεις προπονήσεις. Παρά την ήττα κρατάω τα θετικά στοιχεία. Γεμίσαμε ως ομάδα και μόλις λύσουμε το πρόβλημα της διάρκειας θα μπορούμε να νικάμε πάλι αυτούς τους αγώνες. Ολα κρίθηκαν στο 4ο σετ. Κάναμε δύο λάθη που μας κόστισαν. Θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει και το τρίποντο. Μόλις χάσαμε το 4ο σετ βγήκε η κούραση και ηττηθήκαμε. Συνεχίζουμε με δύσκολη αποστολή στην Ορεστιάδα για να πάρουμε τη νίκη».

Ο προπονητής της Κύζικου Νέας Περάμου Νίκος Νεόφυτος είπε: «Πετύχαμε μία δύσκολη αλλά πολύτιμη εκτός έδρας νίκη απέναντι σε ομάδα που έχει ίδιους στόχους με την ομάδα μου. Πήραμε δύο βαθμούς και μία πολύτιμη νίκη που θα μας βοηθήσει. Από τη μέση του παιχνιδιού και μετά βελτιώσαμε την υποδοχή μας και αυτό μας βοήθησε να ανεβάσουμε τα ποσοστά μας στην επίθεση και στο μπλοκ. Εχουμε μπροστά μας και πάλι αποστολή στην Ορεστιάδα για το κύπελλο όπου θα προσπαθήσουμε να πάμε για πρώτη φορά σε φάιναλ-4».