04-03-2017

O Παναθηναϊκός 3-1 την Ορεστιάδα και διατηρήθηκε στην 2η θέση

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη μαχητική Ορεστιάδα με 3-1 σετ και επέστρεψε στις επιτυχίες αλλά και στη 2η θέση της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Η Ορεστιάδα παρέμεινε στην τελευταία θέση αλλά παρά την ήττα έκανε ελπιδοφόρα εμφάνιση για τη δύσκολη συνέχεια.

Οι «πράσινοι» ανέβηκαν στους 46 βαθμούς, έναντι 45 του ΠΑΟΚ. Η επικράτηση του τριφυλλιού ήταν δίκαιη καθώς υπήρχε υπεροχή σε επίθεση και μπλοκ ενώ κράτησε καλύτερη ποιότητα υποδοχής. Στα δύο πρώτα σετ βασικός πασαδόρος αγωνίστηκε ο Ίωνας Ρεζκ στη θέση του τραυματία Μαρούλη και στο 3ο και στο 4ο σετ ο νεαρός Θεοφάνης Ρουσσόπουλος. Το εντυπωσιακό είναι πως πέντε παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Τσίροβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, ενώ πολύ δουλειά έκαναν οι Ρανγκέλ, Πανταλέων στο μπλοκ όπου συνολικά οι γηπεδούχοι πήραν 16 πόντους.

Η Ορεστιάδα είχε πρωταγωνιστές τους Λουκούμι, Μορέλος αλλά και τον Μολδαβό πασαδόρο Λέσκοφ που έκανε τη διαφορά στο 3ο σετ.

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός είχε σταθερό προβάδισμα 2-4 πόντων, ενώ στο 2ο σετ η Ορεστιάδα είχε προβάδισμα μέχρι και 14-8. Με σερί 5-0 από τον Τσίροβιτς ο Παναθηναϊκός μείωσε 14-13. Η διαφορά ανέβηκε στους +3 (19-16), με το διπλό με διπλό μπλοκ από Μεργκαρέχο και Ρανγκέλ. Με νέο εντυπωσιακό μπλοκ του Βραζιλιάνου κεντρικού διαμορφώθηκε το 21-17. Ο νεαρός Ρουσόπουλος με δικό του πόντο τελείωσε το σετ με 25-20.

Στο 3ο σετ η Ορεστιάδα έγινε απειλητική με 88% στην υποδοχή της και 43% στην επίθεση. Από το 9-9 είχε συνέχεια το προβάδισμα με 2-3 πόντους και πήρε το σετ με σχετική άνεση 25-20.

Ο Παναθηναϊκός παρότι δεν είχε καλή υποδοχή στο 4ο σετ διπλασίασε τα ποσοστά του στην επίθεση αγγίζοντας το 62% και έφτασε με άνεση στο 25-11 αποφεύγοντας μεγαλύτερες περιπέτειες.

Διαιτητές Μουλά Ειρ – Κυριοπούλου

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-19
2ο σετ: 6-8, 16-15, 21-17, 25-20
3ο σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 20-25
4ο σετ: 8-4, 16-09, 21-10, 25-11

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 47 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-20, 20-25, 25-11) σε 96΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μελγκαρέχο 10 (9/23 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ – 53% άριστες), Ρεζκ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσίροβιτς 16 (13/27 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ 50% άριστες), Γκονζάλες 15 (12/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (5/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πανταλέων 11 (6/10 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 62% υπ - 46% άριστες), Ρουσσόπουλος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Δημητριάδης 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Μπέλος 1 (άσσος).

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Νας 5 (4/24 επ, 1 μπλοκ), Λέσκοφ 6 (1/2 επ, 4 μπλοκ), Μορέλος 16 (14/34 επ, 65% υπ  -25% άριστες), Λουκούμι 17 (13/39 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 53% υπ -35% άριστες), Πεντίδης 8 (4/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αντιφάκος 4 (2/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 50% υπ -39 % άριστες), Ράπτης, Διαμαντίδης, Ιωαννίδης.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος: «Είναι μία ακόμα νίκη που την θέλαμε και την περιμέναμε για να πάρουμε τρεις βαθμούς. Ξέραμε πως θα τα καταφέρναμε εύκολα ή δύσκολα. Ήμασταν σοβαροί και συγκροτημένοι και τα καταφέραμε. Παράλληλα μας δόθηκε η δυνατότητα να αγωνιστούν όλα τα νέα παιδιά και να ξεκουράσουμε τους αθλητές που έχουν επιβαρύνσεις και μικροτραυματισμούς. Συνεχίζουμε ταπεινά και με σοβαρότητα την προσπάθεια μας για να κρατήσουμε την 2η θέση στην κανονική περίοδο. Αυτός είναι ο μεγάλος μας στόχος. Δεν θα είναι εύκολο γιατί έχουμε μπροστά μας τρία δύσκολα ματς.

Ο λίμπερο του Α.Ο.Ορεστιάδας Βασίλης Καρασαβίδης είπε: «Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος από μας. Ο στόχος μας ήταν να κάνουμε μία καλή εμφάνιση και να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα. Πήραμε ένα σετ αλλά ξεμείναμε από δυνάμεις και δεν είχαμε σταθερή απόδοση. Εχουμε μπροστά μας άλλα τρία ματς που θα κρίνουν την είσοδο μας στα πλέι άουτ. Έχουμε μπροστά μας αγώνες με Παμβοχαϊκό, Κηφισιά εκτός και Εθνικό την τελευταία αγωνιστική. Θα προσπαθήσουμε να πάρουμε βαθμούς για να διατηρηθούμε μέσα στα πλέι άουτ και από εκεί και πέρα να πετύχουμε το μεγάλο στόχο της παραμονής».