Ο Εθνικός Πειραιώς γύρισε δυναμικά με 3-1 επί της Παναχαϊκής (φωτό)

Cannot find ETHNIKOS-PEIRAIA/2017-18/ethn-panax folder inside /var/www/vhosts/volleyleague.gr/public_html/images/photogallery/ETHNIKOS-PEIRAIA/2017-18/ethn-panax/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:Apache
Client OS:Unknown
PHP:5.6.40
Στη θέση του… σημαιοφόρου του 50ου πρωταθλήματος VolleyLeague«Πάμε Στοίχημα» μπήκε ο Εθνικός Πειραιώς που με νίκη 3-1 σετ επί της Παναχαϊκής πήρε το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα και την πρώτη νίκη στην κατηγορία μετά από 27 χρόνια.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ αλλά με τη βελτίωση της υποδοχής και την άνοδο των Αμπανόζ, Νάιτ και Δελιμπρίμη έκανε την ανατροπή, ενώ η νίκη σφραγίστηκε με την θετική παρουσία του Μπάση. Η επιστροφή του Εθνικού Πειραιώς στη μεγάλη κατηγορία ύστερα από 27 χρόνια συνοδεύτηκε με ιδανική παρουσία εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου. Το γυμναστήριο του Εσπέρου Καλλιθέας ήταν γεμάτο και «ζεστό» με τον θρυλικό Γιάννη Ματζουράνη (γνωστός ως «Εθνικάρας») να δίνει εντυπωσιακή παρουσία αλλά και συγχαρητήρια στον Σάκη Ψάρρα και τους παίκτες του.

Η Παναχαϊκή διαμαρτυρήθηκε για κανονική επίθεση του Νίκου Ρουμελιώτη που δόθηκε «άουτ» στο σετ και αντί να προηγηθεί 22-19, το σκορ έγινε 21-20. Δέχτηκε και κίτρινη κάρτα ο Ρουμελιώτης. Επίσης καθοριστικός ήταν ο τραυματισμός του Οράμας στο 5-4 του 3ου σετ. Επαθε διάστρεμα μετά από μπλοκ και αποχώρησε αφήνοντας την ομάδα του χωρίς δεύτερο κεντρικό.

Ανετο προβάδισμα και λάθος

Η Παναχαϊκή ξεκίνησε εντυπωσιακά και με καλό σερβίς και πρωταγωνιστή τον Νίκο Ρουμελιώτη πήρε άνετα το 1ο σετ. Οι πατρινοί οικοδόμησαν διαφορά 3-4 πόντων που όσο περνούσε η ώρα μεγάλωνε μέχρι το 25-17.

Ανατροπή του Εθνικού

Στο 2ο σετ ο Eθνικός αντέδρασε και πήρε πρώτη φορά προβάδισμα με 5-3 και 8-7 αλλά η Παναχαϊκή και τις δύο φορές κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και να προηγηθεί 21-19. Το λάθος των διαιτητών και η επίθεση του Νάιτ έφερε το 22-22. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο, η Παναχαϊκή είχε τέσσερις φορές το προβάδισμα από το 24-23 μέχρι το 27-26, αλλά η επίθεση του Δεληπρίμη και το μπλοκ του ίδιου στον Ρουμελιώτη έδωσε προβάδισμα στον Εθνικό 28-27. Το σετ που έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του Εθνικού έκλεισε με κόντρα επίθεση του Νάιτ για το 29-27.

Διάστρεμμα ο Οράμας

Στο 5-4 του 3ου σετ ο Οράμας έπαθε διάστρεμα και αποχώρησε παρά την προσπάθεια που έκανε αρχικά για να συνεχίσει. Ο Εθνικός εκμεταλεύτηκε την υπεροχή του, γύρισε σε φλοτ σέρβις και με την είσοδο του Μπάση πήρε λύσεις στο σκοράρισμα αλλά και στην πίεση του σερβίς. Με τα σερβίς του Μπάση και του Δεληπρίμη πίεσαν κυρίως τον Κωστόπουλο και ο Εθνικός είχε διαφορά ασφαλείας 4-5 πόντων σε όλο το σετ μέχρι που έφτασε στο 25-17 για το 2-1 σετ.

Ο Εθνικός ρίσκαρε στο 4ο σετ

Στο ξεκίνημα του 4ου σετ ο Εθνικός με τους Μαντέκα, Αμπανόζ και Νάιτ έκαναν τη διαφορά που αποτυπώθηκε στο 14-9. Ο Εθνικός δεν σιγούρεψε τον αγώνα, η Παναχαϊκή μείωσε τη διαφορά και ισοφάρισε 21-21, αλλά στο 22-22 έγινε η φάση του αγώνα με τους Μαντέκα, Μπάση να σταματούν με μπλοκ κόντρα επίθεση του Ρουμελιώτη. Ο Μαντέκας έκανε με επίθεση το 24-22 και ο αγώνας τελείωσε με διπλό μπλοκ του Μπάση πάνω σε δύο προσπάθειες παικτών της Παναχαϊκής.

Διαιτητές: Γεωργουλέας - Φραγκάκης

1ο σετ: 3-8, 6-16, 13-21, 17-25

2ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 29-27

3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-16, 25-17

4ο σετ: 8-6, 16-12, 21-19, 25-22

* Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις 14 μπλοκ και 27 λάθη αντιπαλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (17-25, 29-27, 25-17, 25-22) σε 116΄

ΟΦΠΦ ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 10 (9/19 επ, 1 μπλοκ, 42% υπ -25% άριστες), Τουρνάκης 1 (1/2 επ), Νάιτ 23 (22/39 επ, 1 μπλοκ), Σέιφερτ 13 (6/10 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Αμπανόζ 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Δεληπρίμης 7 (6/17 επ, 1 άσσος, 19% υπ -6% άριστες) / Βολουδάκης (λ, 41% υπ - 23% άριστες), Αδαμόπουλος (λ), Δημητούλης, Μπάσης 7 (3 άσσοι, 4 μπλοκ), Σπυριούνης 6 (4/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ -38% άρισστες), Ράμος 1 (1/3 επ)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ντόντης 3 (3/6 επ, 45% υπ - 27% άριστες), Κοτσιλιάνος 8 (6/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29% υπ -10% άριστες), Πόλχλοπεκ 5 (3/4 επ, 2 μπλοκ), Νιέβες 12 (9/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 19 (18/48 επ, 1 άσσος), Οράμας 7 (6/7 επ, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 45% υπ - 18% άριστες), Σαλαβασίδης 1 (1/4 επ), Κωστόπουλος 6 (6/10 επ, 30% υπ - 15% άριστες).

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Ψάρρας είπε: «Νικήσαμε έναν αγώνα που είχαμε δύο αντιπάλους, την Παναχαϊκή και το άγχος κι αυτό φάνηκε στο 1ο και στο 4ο σετ. Περίμενα ότι θα ήμασταν αγχωμένοι λόγω πρεμιέρας. Ηταν κάτι που το ήξερα. Το ότι καταφέραμε και αντιδράσαμε δείχνει πως η ομάδα έχει δυνατότητες. Είναι μία καλή αρχή. Το τρίποντο θα μας επιτρέψει να παίξουμε πιο απελευθερωμένα στη συνέχεια. Η είσοδος του Μπάση και το τζαμπ φλοτ σερβίς μας βοήθησε πολύ για να πάρουμε ρυθμό, ενώ είχαμε καλύτερο μπλοκ – άμυνα».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Δυστυχώς παρασυρθήκαμε από την εύκολη επικράτηση του πρώτου σετ και πιστέψαμε πως θα είχαμε εύκολο έργο. Στο 2ο σετ είχαμε τον έλεγχο αλλά δεν αξιοποιήσαμε το προβάδισμα στο σκορ. Δεν θέλω να σχολιάσω την διαιτησία. Θεωρώ πως ήταν ανθρώπινο λάθος. Και οι διαιτητές όπως και οι ομάδες θέλουν προπόνηση. Είναι ακόμα αρχή. Στο 3ο σετ πάνω που αρχίσαμε να βρίσκουμε ρυθμό τραυματίστηκε ο Οράμας. Ακόμα και έτσι παλέψαμε τον αγώνα και θα μπορούσαμε να είχαμε ισοφαρίσει εάν ήμασταν πιο προσεκτικοί. Χάσαμε την τακτική μας και το εκμεταλεύτηκε ο Εθνικός».