04-11-2017

Μαυροβουνιώτης και Γκόρτσανιουκ έδωσαν στη Νίκη το 3-2 επί του Παναθηναϊκού

Η παράδοση που θέλει τον Παναθηναϊκό να χάνει στο Αιγίνιο και τη Νίκη να κερδίζει τους «πράσινους» στο τάι μπρέικ συνεχίστηκε και απόψε. Η ομάδα του Θανάση Στράντζαλη παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 και 2-1 σετ είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ζένια Γκόρτσανιουκ και Αργύρη Μαυροβουνιώτη επικράτησε με 3-2 σετ και πήρε την πρώτη της εφετινή νίκη και την πρώτη νίκη στη Volley League μετά τις 29 Μαρτίου 2014 (είχε νικήσει 3-2 σετ εκτός έδρας τη Λαμία).

Η αποκάλυψη της Νίκης Αιγινίου ήταν ο Ευγκένι Γκόρτσανιουκ ο οποίος έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα και μαζί με τον Μπόγιαν Στρούγκαρ σήκωσαν επιθετικά την ομάδα του Αιγινίου σημειώνοντας 25 και 23 πόντους αντίστοιχα. Η διαφορά ήταν ότι ο Γκόρτσανιουκ είχε 24/34 τελειωμένες επιθέσεις με ποσοστό 71%. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Μαυροβουνιώτης ο οποίος αναδείχτηκε στον μεγάλο πρωταγωνιστή του τάι μπρέικ με καθοριστικούς πόντους μετά το τεχνικό τάιμ άουτ. Επίσης κράτησε την υποδοχή και βοήθησε τα μέγιστα σε επίθεση αλλά και μπλοκ μαζί με τον Στρούγκαρ.

Ο Παναθηναϊκός παρά την ήττα του στις λεπτομέρειε  ήταν και πάλι καλύτερος από τον προηγούμενο αγώνα δείχνοντας πως ο χρόνος δουλεύει υπέρ του. Ο Μπέλος με τον Μπολτζάνι σήκωσαν το βάρος της επίθεσης, στο 3ο σετ ο Ρουσόπουλος ξεκίνησε βασικός πασαδόρος, ενώ ο Ανδρεόπουλος έκανε μεγάλη προσπάθεια σε υποδοχή και επίθεση.

Πάντως οι πράσινοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη ενώ προηγήθηκαν 15-14 στο 5ο σετ αλλά ο Γκόρτσανιουκ ισοφάρισε 15-15 και έκανε και με κόντρα επίθεση το 16-15. Ο Στρούγκαρ με άσσο έκανε το 17-15 τον οποίο μάλιστα αμφισβήτησαν οι «πράσινοι» υποστηρίζονται πως ήταν άουτ.

Νωρίτερα στο 5ο σετ ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 (από Μπέλο, Πανταλέων, Ανδρεόπουλο) προηγήθηκε 8-6 αλλά η Νίκη ισοφάρισε με δύο επιθέσεις του Μαυροβουνιώτη (8-8). Η Νίκη προηγήθηκε 13-11 χάρις τον Μαυροβουνιώτη, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 13-13, ο Γκόρτσανιουκ έκανε το 14-13 αλλά ο Παναθηναϊκός με Μπέλο και Ανδρεόπουλο πέρασε μπροστά χωρίς να μπορέσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ. Από το 18-18 ο Παναθηναϊκός είχε συνέχεια προβάδισμα ενός πόντου και με δύο επιθέσεις του Μπολτζάνι έγινε το 26-24. Στα υπόλοιπα σετ όποια ομάδα είχε το προβάδισμα από την αρχή κατακτούσε και τα σετ.

Διαιτητές: Θεμελής – Δανιηλίδου

1ο σετ: 6-8, 15-16, 17-21, 22-25

2ο σετ: 8-1, 16-11, 21-16, 25-22

3ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 24-26

4ο σετ: 8-3, 16-12, 21-15, 25-15

5ο σετ: 5-3, 10-9, 12-11, 17-15

Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 6 άσσους, 68 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-22, 24-26, 25-15, 17-15) σε 135’.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 19 (15/27 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 93% υπ - 53% άριστες), Ντίνας 10 (5/9 επ, 3 άσσοι 2 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 23 (18/35 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γκρόρτσανιουκ 25 (24/34 επ, 1 μπλοκ, 73% υπ - 38% άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 89% υπ -44% άριστες), Κιοσές, Ραμπούτζιας, Μηλής.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνέιτζελ 10 (8/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δρογκάρης, Μπέλος 23 (18/39 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ -23% άριστες), Πανταλέων 6 (4/7 επ, 1άσσος, 1 μπλοκ), Μπολζάνι 18 (16/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ -7% άριστες) / Γκούζντα (λ, 73% υπ -33%άριστες), Ρουσσόπουλος 1 (άσσος), Ενσινγκ 1 (1/3 επ).

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Θανάσης Στράντζαλης δήλωσε: «Ηταν μία νίκη ψυχολογίας. Θέλαμε να νικήσουμε και τα καταφέραμε. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας στήριξε. Περιμένω να βελτιωθούμε κι άλλο στη συνέχεια. Ο Γκόρτσανιουκ ήταν πολύ καλός για πρώτο παιχνίδι και μας βοήθησε πολύ. Με την επιστροφή και του Λουκούμι η ομάδα θα ανέβει κι άλλο. Όπως φάνηκε με την ολοκλήρωση της 2ης αγωνισιτκής το πρωτάθλημα θα είναι πολύ ανταγωνιστικό και μέχρι τέλους θα γίνουν μεγάλες μάχες».

Ο πασαδόρος του Παναθηναϊκού Γιώργος Δρογκάρης δήλωσε: «Περάσαμε δύσκολη εβδομάδα. Δεν βρεθήκαμε όλοι μαζί στο γήπεδο γιατί κι εγώ ήμουν τραυματίας. Μετά το 1ο σετ χαλαρώσαμε λίγο και η Νίκη μπήκε στον αγώνα. Στο 5ο σετ είχαμε τις ευκαιρίες μας και έγιναν δύο τρία λάθη από τους διαιτητές. Ειδικά ο πόντος με τον οποίο τελείωσε ο αγώνας. Δόθηκε άσσος ένα σερβίς που ήταν καθαρά άουτ και το παραδέχτηκαν μετά τον αγώνα και οι αντίπαλοι μας. Κρατάμε το βαθμό και τη βελτίωση σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα αλλά ακόμα θέλουμε πολύ δουλειά. Έχουμε περιθώρια βελτίωσης στο μπλοκ άμυνα και ελπίζω να μην έχουμε άλλες ατυχίες».