06-11-2017

Στο ντεμπούτο του Ρίτσι ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 την Παναχαϊκή

Με πολλές αλλαγές στη σύνθεση του και με τον Ντανιέλε Ρίτσι για πρώτη φορά στον πάγκο του ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 την Παναχαϊκή στο Κουκούλι σε αναμέτρηση που ολοκλήρωσε Την τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος VolleyLeague«Πάμε Στοίχημα». Οι πρωταθλητές ισοβαθμούν στην κορυφή μαζί με τον Ολυμπιακό και τον Εθνικό οι οποίοι θα αναμετρηθούν μεταξύ τους την προσεχή αγωνιστική.

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Γκόμεζ αλλά και χωρίς τον Σακόγλου που έχει θλάση στους κοιλιακούς και δεν έκανε καν προθέρμανση. Διαγώνιος γύρισε ο Τζιον Μαρτίνεζ ο οποίος αν και είναι ακραίος προσπάθησε πολύ και είχε 12/17 τελειωμένες επιθέσεις.

Επίσης βασικό λίμπερο αγωνίστηκε για πρώτη φορά εφέτος ο Θάνος Παπαδημητρίου ο οποίος έδωσε ποιότητα στην υποδοχή, ενώ Παπαδόπουλος και Τακουρίδης ξεκίνησαν βασικοί στο 3ο σετ στη θέση των Σωτηρίου και Πελεκούδα αντίστοιχα.

Η Παναχαϊκή πάλεψε και στα τρία σετ, έμενε κοντά στο σκορ μέχρι τον 18ο πόντο αλλά στα τελειώματα των σετ έκανε πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια αλλά και στο σερβίς. Επιθετικά ήταν «μόνος» ο Ρουμελιώτης ενώ στα θετικά ήταν η παρουσία του Οράμας παρά το διάστρεμμα που είχε πάθει στον αγώνα της πρεμιέρας.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με προβάδισμα 5-3 και 13-9 αλλά η Παναχαϊκή με το σερβίς του Κωστόπουλου χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και η Παναχαϊκή ισοφάρισε 13-13. Το χαμένο σερβίς του Κωστόπουλου και το άουτ του Ντόντη που αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι και ειδικά ο Νίκος Ρουμελιώτης που δέχτηκε κίτρινη και μετά κόκκινη κάρτα ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 16-13. Η διαφορά κρατήθηκε στο +3 κι εκεί το σερβίς του Βάλκιερς έκανε τη διαφορά και ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ 25-18.

Στο 2ο σετ η Παναχαϊκή μπήκε πιο δυνατά και είχε προβάδισμα μέχρι το 9-8. Ο πρώτος χρόνος του Τακουρίδης και το σερβίς του Βάλκιερς έφεραν σερί 4-0 για τον ΠΑΟΚ που προσπέρασε 12-8 και κράτησε το +4 μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι πατρινοί ροκάνισαν τη διαφορά και ισοφάρισαν 17-17 με την άουτ επίθεση του Σωτηρίου και πήραν και προβάδισμα 19-18 με επίθεση του Ρουμειώτη. Με τον Μαρτίνεζ στην επίθεση και το άουτ του Ρουμελιώτη ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 20-19, ενώ στο 21-21 ο ΠΑΟΚ έκανε καθοριστικό 3-0 με επίθεση του Μαρτίνεζ και δύο λάθη από Μένιο και Νίκο Ρουμελιώτη. Ο Κοτσιλιάνος μείωσε 24-22 και ο Πόλχοπεκ έχασε το σερβίς για το 25-22 και το 2-0.

Η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ και με το σερβίς του Ρουμελιώτη προηγήθηκε 4-2 και 6-4. Ο Παπαδόπουλος με την είσοδο του πίεσε στο σερβίς και με δικό του άσσο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 7-6. Ο Βάλκιερς άνοιξε κι άλλο την υποδοχή της Παναχαϊκής και οι πρωταθλητές ξέφυγαν 11-8. Κι ενώ όλα φαίνονταν πως είχαν κριθεί η Παναχαϊκή με τους Κωστόπουλο, Ρουμελιώτη και Κοτσιλιανο έκανε σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 12-11 και αργότερα με 15-13. Το σερβίς του Μαρτίνεζ έκανε τη διαφορά και ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 προσπέρασε 16-15. Διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ανοίξει τη διαφορά και να πάρει δίκαια τη νίκη με 3-0.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Χανδρινός.

1ο σετ: 4-8, 13-16, 17-21, 18-25

2ο σετ: 8-7, 12-16, 20-21, 22-25

3ο σετ: 7-8, 15-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 22-25, 19-25) σε 79'

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤ. (Παπαδόπουλος): Νιέβες 6 (6/10 επ.), Οράμας 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ), Ντόντης 4 (4/8 επ., 60% υπ. - 40% άριστες), Ρουμελιώτης Ν. 16 (14/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πόλχλοπεκ, Κωστόπουλος 7 (6/16 επ., 1 άσσος, 49% υπ. - 29% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 67% υπ. - 11% άριστες), Χριστιάς, Κοτσιλιάνος 4 (3/8 επ., 1 άσσος, 25% υπ. - 0% άριστες), Σαλαβασίδης.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Σωτηρίου 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 33% άριστες), Τακουρίδης 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Βάλκιερς 5 (2/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (7/18 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 19% άριστες), Γκιόν 13 (12/17 επ., 1 άσσος) / Παπαδημητρίου (λ, 58% υπ. - 17% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Τερζής, Παπαδόπουλος 2 (1/2 επ., 1 άσσος, 38% υπ. - 25% άριστες).

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Έγινε πολύ ωραίος αγώνας αλλά το σκορ δεν αποτύπωσε την προσπάθεια μας, ούτε την πραγματική εικόνα του αγώνα. Προσπαθήσαμε πολύ αλλά μετά τον 18ο πόντο κάναμε πολλά ατομικά λάθη. Χάσαμε σερβίς και δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Με ομάδες όπως ο ΠΑΟΚ δεν συγχωρούνται τόσα λάθη. Συγχαρητήρια στον Οράμας για την προσπάθεια και την θέληση του να αγωνιστεί. Κοιτάμε πλέον τον αγώνα με τον Ηρακλή Χαλκίδας όπου θα πάμε για την πρώτη μας νίκη».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι δήλωσε: «Ηταν ο πρώτος μου αγώνας στον πάγκο. Δεν με ήξεραν οι αθλητές μου και δεν τους ήξερα αλλά πήραμε αυτό που ήθελε η ομάδα. Σε τέτοια ματς στην αρχή του πρωταθλήματος είναι πολύ εύκολο να χάσεις το κοντρόλ και να σου πάνε όλα ανάποδα. Είχαμε πάντα τον έλεγο παρότι οι αντίπαλοι μας ακολουθούσαν στο σκορ μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Όπως φάνηκε δεν είμαστε έτοιμοι ακόμα. Θέλουμε πολύ πολύ δουλειά σε όλους τους τομείς και κυρίως να δώσουμε λύσεις στα προβλήματα που έχουμε με τους τραυματισμούς. Δε μπορεί κανείς να κάνει σύγκριση του σημερινού πρωταθλήματος με το πρωτάθλημα που ήμουν πριν από 15 χρόνια. Είναι διαφορετικές οι συνθήκες και οι απαιτήσεις και είναι άδικο να κάνουμε συγκρίσεις».