29-11-2017

O ακραίος του ΑΟΠ Κηφισιάς Τέιλορ Χαντ αναδείχτηκε MVP Βίκος Cola της 5ης αγωνιστικής

Ο Καναδός ακραίος του ΑΟΠ Κηφισιάς Τέιλορ Χαντ αναδείχτηκε πολυτιμότερος αθλητής - MVP Βίκος Cola της 5ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα» 2017-18.

Ο Τέιλορ Χαντ στη νίκη του ΑΟΠ Κηφισιάς με 3-2 σετ επί του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη και μάλιστα με ανατροπή από 2-0 σετ σετ, σημείωσε 34 πόντους που προήλθαν σε 33 επιθέσεις (σε 58 προσπάθειες) και έναν άσσο. Ο Τέιλορ Χαντ αγωνίζεται ακραίος αλλά λόγω ανάγκης στον ΑΟΠ Κηφισιάς έχει επιστρατευτεί ως διαγώνιος όπου μάλιστα στους τρεις από τους πέντε αγώνες πρωταθλήματος έχει ξεπεράσει τους 30 πόντους και «ευθύνεται» για το εντυπωσιακό ξεκίνημα της ομάδας του στο εφετινό πρωτάθλημα.

Ο Τέιλορ Χαντ είναι αδελφός του 27χρονου Στίβεν Ρόμπερτ Χαντ που τη σεζόν 2012-13 αγωνίστηκε στον Γ.Σ.Λαμία. Γεννήθηκε στον Καναδά στις 29 Δεκεμβρίου 1988 και έχει ύψος 1.95. Στις δηλώσεις του ο Τέιλορ Χαντ αποκάλυψε πως είναι η πρώτη ατομική διάκριση στην καριέρα του.

Τέιλορ Χαντ: «Αφιερωμένη στην Κηφισιά η πρώτη μου διάκριση»

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ VOLLEY LEAGUE «ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ» 2017-18

MVP ΒΙKOΣ COLA: Τέιλορ Χαντ (Α.Ο.Π.Κηφισιάς)

ΚΑΛΥΤΕΡΗ 7ΑΔΑ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 2017-18
ΜVP: Τέιλορ Χαντ (ΑΟΠ Κηφισιάς)
Πασαδόρος: Γιάννης Σκαρλατίδης (Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015)
Διαγώνιος: Τέιλορ Χαντ (ΑΟΠ Κηφισιάς)
Λίμπερο: Στεφάνου Γιώργος (Ολυμπιακός ΣΦΠ)
Κεντρικοί: Σωτήρης Πανταλέων (Παναθηναϊκός ΑΟ), Δημήτρης Χαραλαμπίδης (ΑΠΣ Ηρακλής Χαλκίδας)
Ακραίοι: Τοντόρ Αλεξίεφ (Ολυμπιακός ΣΦΠ), Φραν Πέτερλιν (ΑΟ Φοίνικας Σύρου)

Δεύτερη 7αδα της 5ης αγωνιστικής 2017-18:
Πασαδόρος: Τιάγκο Γκελίνσκι (ΑΠΣ Ηρακλής Χαλκίδας)
Διαγώνιος:
Απόστολος Αρμενάκης (Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015)
Λίμπερο:
Κόνραντ Γκούζντα (Παναθηναϊκός ΑΟ)
Κεντρικοί:
Αλέξανδρος Χήρας (ΑΟ Φοίνικας Σύρου), Χρήστος Κιόσης (Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015)
Ακραίοι:
Κάρελ Λινζ (ΑΟ Φοίνικας Σύρου), Δημήτρης Ριζόπουλος (Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015)

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΚΑΘΕ ΟΜΑΔΑΣ ΤΗΝ 5Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 2017-18:

Ηρακλής Χαλκίδας (Δημήτρης Χαραλαμπίδης) - Εθνικός ΟΦΠΦ (Κέσεϊ Νάιτ)

ΠΑΟΚ (Αλεξάντερ Σφράνοβιτς) - Ολυμπιακός (Τοντόρ Αλεξίεφ)

Φοίνικας Σύρου (Φραν Πέτερλιν) - ΓΑΣ Παμβοχαϊκός (Νίκος Παλέντζας)

Νίκη Αιγινίου (Αργύρης Μαυροβουνιώτης) - Ηρακλής Πετ. (Γιάννης Σκαρλατίδης)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Αντρέι Ρίστιτς) - ΑΟΠ Κηφισιάς (Τέιλορ Χαντ)

Παναθηναϊκός (Σωτήρης Πανταλέων) - Παναχαϊκή Πετοσφαίριση (Νίκος Ρουμελιώτης)

ΟΙ MVP ΒΙΚΟΣ COLA ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2016-17
1η αγωνιστική: Ντέιβιντ Σιλβέιρα Μότα (ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας)
2η αγωνιστική: Zένια Γκόρτσανιουκ (Μ.Α.Σ.Νίκη Αιγινίου)
3η αγωνιστική: Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος (Παναθηναϊκός Α.Ο.)
4η αγωνιστική: Μάρκους Μπέμε (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
5η αγωνιστική: Τέιλορ Χαντ (Α.Ο.Π.Κηφισιάς)

Ανάδειξη και προβολή των MVP Bikos Cola και των δύο κορυφαίων 7αδων

*Η ανάδειξη των κορυφαίων κάθε αγωνιστικής MVP Βίκος Cola γίνεται μέσω των στατιστικών των αγώνων. Λαμβάνονται υπ΄όψη τα index, οι προτάσεις των στατιστικολόγων, τα ποσοστά αποτελεσματικότητας σε επίθεση, σερβίς, υποδοχή, μπλοκ, η κρισιμότητα του αγώνα, ο αριθμός των σετ, η βαθμολογική θέση των ομάδων, εάν η νίκη είναι εντός - εκτος έδρας και το αγωνιστικό και βαθμολογικό ενδιαφέρον της αναμετρησης. Επίσης λαμβάνονται υπ΄όψη τα δημοσιογραφικά - δεοντολογικά κριτήρια σε συνεργασία με τους υπευθύνους Τύπου των ΤΑΑ και τον υπεύθυνο Τύπου της ΕΣΑΠ.

*Η ΕΣΑΠ ακολουθώντας την πρακτική των διεθνών διοργανώσεων της FIVB και της CEV αλλά και των κορυφαίων επαγγελματικών πρωταθλημάτων από τη σεζόν 2015-16 θα αναδεικνύει και την δεύτερη 7αδα κάθε αγωνιστικής.

*Η βράβευση του αθλητή - MVP θα γίνεται στον επόμενο εντός έδρας αγώνα της ομάδας που αγωνίζεται. Η διαδικασία της βράβευσης θα γίνεται αμέσως μετά την παρουσίαση των ομάδων του αγώνα και αφού ο παρατηρητής έχει κάνει έλεγχο για την παρουσία επίσημου φωτογράφου του γηπεδούχου σωματείου.