16-12-2017

Απογείωση της Νίκης στην 4αδα με νίκη 3-0 επί του Εθνικού Πειραιώς

Στη μεγάλη έκπληξη του πρωταθλήματος αναδεικνύεται η Νίκη Αιγινίου που με την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της απογειώθηκε στη βαθμολογία της Volley League «Πάμε Στοίχημα» καθώς σκαρφάλωσε στους 15 βαθμούς και μοιράζεται την 4η θέση με τον Φοίνικα. Με νίκη 3-0 επί του Εθνικού Πειραιώς η ομάδα του Θανάση Στράντζαλη διεύρυνε το ιστορικό σερί νικών της στην κατηγορία και συνεχίζει ακάθεκτη...

Με βελτιωμένη υποδοχή, γρήγορη ανάπτυξη και πολλές επιθετικές λύσεις από Γκόρτσανιουκ, Στρούγκαρ, Ροντρίγκεζ η Νίκη είχε τον απόλυτο έλεγχο σε όλο τον αγώνα απέναντι στον Εθνικό από τον οποίο ξεχώρισε μόνο ο Σπυριούνης. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έδειξε κουρασμένη και σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν έδειξε πως μπορεί να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο. Αυτή είναι η έκτη ήττα του Εθνικού που τον κράτησε καθηλωμένο στους 10 βαθμούς και στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Η Νίκη μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και με πιεστικό σερβίς καθήλωσε τον Εθνικό. Στο 10-10 του 1ου σετ ο Γκόρτσανιουκ με φλοτ σερβίς χάλασε την υποδοχή του Εθνικού, το Αιγίνιο με πόντους από Ροντρίγκεζ, Στρούγκαρ και πέναλτι Δημητριάδη έκανε σερί 5-0 για το 15-10. Ο Στρούγκαρ και ο Μαυροβουνιώτης άνοιξαν κι άλλο τη διαφορά στο 17-11 και κάπου εκεί κρίθηκε το σετ το οποίο τελείωσε με τρεις συνεχόμενους πόντους του Ροντρίγκεζ.

Στο 2ο σετ ο Εθνικός βελτιώθηκε και ισορρόπησε τον αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 17-17. Μία επίθεση δύσκολκη επίθεση του Στρούγκαρ και ένα οριακό άουτ του Νάιτ έκαναν το 19-17. Ο Γκόρτσανιουκ μετά από άμυνα και κόντρα επίθεση έκανε το 21-18 κι εκεί ο Εθνικός πέταξε λευκή πετσέτα καθώς η Νίκη με συνολικό σερί 5-0 πήρε το σετ 25-18.

Στο 3ο σετ και στο 7-6 η Νίκη με ξέσπασμα των Γκόρτσανιουκ, Στρούγκαρ έφυγε 10-6. Ο Εθνικός δε μπόρεσε να ξαναμπεί στον αγώνα, η υποδοχή του ήταν μέτρια και η Νίκη φτάνοντας στο +6 έκανε το 25-19 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης - Θεμελής

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-20
2ο σετ: 4-8, 16-15, 21-18, 25-18
3ο σετ: 8-6, 16-9, 21-14, 25-19

* Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπαλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 13 λάθη αντιπαλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-18, 25-19) σε 79'

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (1/1 επ), Μαυροβουνιώτης 8 (8/18 επ, 78% υπ - 56% άριστες), Ντίνας 9 (6/9 επ, μπλοκ), Κιγιάδα 10 (5/19 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στρούγκαρ 12 (12/23 επ), Γκόρτσανιουκ 14 (9/17 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 77% υπ -38% άριστες) / Ράικοβιτς (λ, 74% υπ - 43% άριστες), Παπαλεξίου, Ρεμπούτζιας, Μηλής

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 7 (7/13 επ, 69% υπ -38% άριστες), Τουρνάκης 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Νάιτ 12 (10/28 επ, 2 μπλοκ), Σέιφερτ 0 (0/3 επ), Σπυριούνης 13 (12/20 επ, 75% υπ -25% άριστες), Αμπανόζ 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ) / Αδαμόπουλος (λ, 53% υπ -24% άριστες), Βολουδάκης (λ, 75% υπ -33% άριστες), Χατζηνικολάου, Ράμος, Δημητούλης 1 (άσσος), Δεληπρίμης 4 (2/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ).

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Θανάσης Στράντζαλης είπε: «Μπορεί να κάναμε το καλύτερο μας παιχνίδι από την αρχή της σεζόν. Κάναμε ποιοτική εμφάνιση. Αυτό προέρχεται από την αυτοπεποίθηση που έχει αποκτήσει η ομάδα. Δεν είναι κακός ο Εθνικός. Πιστεύω πως δεν τον αφήσαμε να μπει στον αγώνα. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Θα περιμένω μέχρι τέλος του χρόνου και την είσοδο του Λουκούμι. Θέλω ιδιαίτερα να ευχαριστήσω τον φυσιοθεραπευτή μας Ονούφριο Ποιμενίδη που έκανε πάλι θαύματα με τον Ζένια Γκόρτσανιουκ. Ο Ζένια είχε πάθει ψύξη και σήμερα ήταν κορυφαίος».