22-12-2017

Ο Ηρακλής Χαλκίδας πήρε πρώτη νίκη με 3-1 επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

Tην έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα και την πρώτη στην ιστορία του επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης σημείωσε ο Ηρακλής Χαλκίδας και ανέβηκε στους 18 βαθμούς. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση με κορυφαίο τον Γκελίνσκι, τον Χαραλαμπίδη βράχο στο μπλοκ και πρώτους σκόρερ τους Μότα, Τάπια νίκησε 3-1 σετ την ομάδα του Έβρου η οποία έμεινε στους 12 βαθμούς. Ο Εθνικός υστέρησε σε μπλοκ - άμυνα και κυρίως στην ποιότητα υποδοχής.

OHρακλής Χαλκίδας με εκφραστή τον Μότα έκανε το πρώτο του σερί 3-0 και πήρε προβάδισμα 5-2, ενώ στο 9-8 με νέο σερί 3-0 από Γκελίνσκι, Χαραλαμπίδη ξέφυγε 12-8. Ο Εθνικός μείωσε 12-10 αλλά ο Ηρακλής με τον δραστήριο Χαραλαμπίδη, καλές άμυνες και κόντρες από τον Μότα έκανε σερί 4-0 και φτάσαμε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-10. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος και ο Ηρακλής με 25-19 έκανε το 1-0.

Ο Εθνικός βελτίωσε την υποδοχή του στο 2ο σετ και ο αγώνας έγινε αμφίρροπος. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 11-11, αλλά ο Μακ Γουίλιαμ με επίθεση και ένα λάθος του Εθνικού έκαναν το 13-11. Ο Ηρακλής κράτησε τη μικρή αλλά πολύτιμη διαφορά του +2 μέχρι το 21-20. Ο Μότα έκανε το 22-20 και με δύο επιθέσεις του Μακ Γουίλαμ το σκορ έγραψε σερί 3-0 και έγινε 24-20. Ο Παγιάν απλά μείωσε και με λάθος επίθεση του Βελίτσκοβιτς τελείωσε το δεύτερο σετ 25-21.

Ο Ηρακλής ήταν μπροστά με δύο πόντους από την αρχή και του τρίτου σετ μέχρι και το 13-11. Με το σερβίς του Χριστόφα ήρθαν τα πάνω κάτω στον αγώνα καθώς η υποδοχή του Ηρακλή έκανε διαδοχικά λάθη και ο Βελίτσκοβιτς με τον Χατζόπουλο και τον Χριστόφα έγραψαν συνολικό σερί 5-0 και έτσι ο Εθνικός πέρασε μπροστά 16-13. Ο Ηρακλής ισοφάρισε πάλι στο 20-20 με τον Μότα και με τον Βραζιλιάνος έφτασε και σε ματς μπολ 24-23. Οι Χατζόπουλος, Βελίτσκοβιτς έβαλαν τον Εθνικό μπροστά (25-24), ο Μακ Γουίλιαμ με επίθεση έβαλε τον Ηρακλή πάλι μπροστά 26-25, ο Βελίτσκοβιτς με δύο επιθέσεις έκανε το 27-26, ο Μακ Γουίλιαμ ισοφάρισε (27-27) και το σετ τελείωσε με δύο επιθέσεις του Παγιάν 29-27.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ με τον Ηρακλή να πατάει γκάζι μετά τον 10ο πόντο και να κερδίζει τον αγώνα. Στο 13-13 ο Γκελίνσκι και ο Τάπια έκαναν το 15-13, ενώ Μότα και Χαραλαμπίδης με κόντρα επιθέσεις διαμόρφωσαν το 20-17. Με συνολικό σερί 4-0 από το σερβίς του Μότα έγινε το 24-17 και ο Ηρακλής πήρε τη νίκη.

1ο σετ: 8-4, 16-10, 21-15, 25-19
2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-21
3ο σετ: 8-6, 13-16, 20-21, 27-29
4ο σετ: 8-5, 16-14, 21-17, 25-18

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-21, 27-29, 25-18) σε 111'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 17 (15/34 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 13 (8/16 επ., 5 μπλοκ), Κολτσιάκης 2 (1/7 επ., 1 άσσος, 80% υπ. - 20% άριστες), Τσολάκος 5 (5/9 επ.), Μότα 24 (17/34 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 19% άριστες), Γκελίνσκι 2 (1/2 επ., 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ, 83% υπ. - 50% άριστες), Φραγκιαδάκης, Μακ Γιουίλιαμ 10 (9/15 επ., 1 άσσος, 65% υπ. - 35% άριστες), Μακρυγιάννης, Αμαριανάκης, Αδάμ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Παγιάν 21 (18/48 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζόπουλος 11 (7/12 επ., 4 μπλοκ), Καβαρατζής 5 (3/15 επ., 2 μπλοκ, 54% υπ. - 35% άριστες), Βλαχόπουλος, Βελίτσκοβιτς 19 (17/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 22% άριστες), Χριστόφας 14 (11/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 70% υπ. - 20% άριστες).

O προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας είπε: «Επανήλθαμε στα τρίποντα και μάλιστα στην έδρα μας. Θέλουμε να κάνουμε μία επανεκκίνηση στον Β΄γύρο. Η ομάδα ξεκίνησε με στόχο στην 8αδα και είμαστε κοντά στην 4αδα. Ο αγώνας κρίθηκε στα λάθη και στην επίθεση. Περιόρισαμε τον Εθνικό που είχε μονοδιάστατη έκφραση στην επίθεση. Ήμασταν καλύτεροι σε όλους τους τομείς και νικήσαμε δίκαια. Καλές γιορτές και υγεία σε όλους. Μακάρι το βόλεϊ να βρει έναν καλύτερο δρόμο».

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Ο Ηρακλής Χαλκίδας έπαιξε καλύτερα και νίκησε δίκαια. Kάποια πράγματα θα τα βελτιώσουμε στη συνέχεια. Τα παιδιά τραβάνε μεγάλο κουπί όλο αυτό το διάστημα και παρά την ήττα δε μπορώ να πω πως είμαι απογοητευμένος. Θα επιστρέψουμε με το καλό στη βάση μας και από το νέο χρόνο θα έχουμε να πούμε περισσότερα. Χρόνια πολλά σε όλους».