18-01-2018

Προηγήθηκε 2-0 με Ουτσίκοφ αλλά έχασε 3-2 από Πρωτοψάλτη

(1 Vote)
Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά γνώρισε την ήττα με 3-2 από την γερμανική Φριντρισχάφεν στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής του Β΄ομίλο του Τσάμπιονς Λιγκ όπου έκανε ντεμπούτο ο Βούλγαρος διαγώνιος Νικολάι Ουτσίκοφ, ενώ αντίπαλος ήταν ο διεθνής ακραίος Θανάσης Πρωτοψάλτης.

Οι πρωταθλητές για δύο σετ είχαν εξαιρετική απόδοση δημιουργώντας προσδοκίες για καλύτερες εμφανίσεις στο άμεσο μέλλον και μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος που είναι και ο μεγάλος στόχος. Ο Ουτσίκοφ απέδειξε πως μπορεί να κάνει τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ, ενώ από την άλλη πλευρά ο Θανάσης Πρωτοψάλτης μετά το «μουδιασμένο» ξεκίνημα έκανε εξαιρετική εμφάνιση και μαζί με τον Κόλιν αλλά και το καλό μπλοκ στο 5ο σετ έκριναν το αποτέλεσμα του αγώνα.

O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και απέβαλε τον ρυθμό του χάρις το καλό σερβίς του. Με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα και έναν άσσο του ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 7-4, ενώ στο 10-8 ο Ουτσίκοφ κέρδισε δύο μπλοκ άουτ, ο Τακουρίδης πήρε άσσο εν μέσω αποθέωσης και η διαφορά ανέβηκε στο +5 (13-8). Οι πρωταθλητές επιβλήθηκαν κατά κράτος στο σετ όταν ο Ουτσίκοφ με ένα δικό του ρεσιτάλ στο σερβίς και μπλοκ του Πελεκούδα έκανε νέο σερί 4-0 και ανέβασε τη διαφορά στο +9 (19-10). Η Φριντρισχάφεν μάζεψε λίγο τη διαφορά με τον Κόλιν και ο Ουτσίκοφ έκανε το 25-18.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ είχε πάλι τον έλεγχο αλλά με οριακή διαφορά. Ο Γκιόν που ήταν εξαιρετικός στα δύο πρώτα σετ πήρε δύο πόντους κάνοντας το 8-6. Ο Κουμεντάκης έκανε το 9-6, αλλά ο Πρωτοψάλτης απάντησε για την Φριντρισχάφεν και την κράτησε κοντά στο σκορ. Ακολούθησαν μεγάλες μονομαχίες στο φιλέ, με ωραίες φάσεις και άμυνες και ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 18-16. Με μπλοκ Γκούνθορ στον Γκιόν η Φριντρισχάφεν ισοφάρισε 18-18 και προσπέρασε 24-23 με ενέργεια του Σόσενχαϊμερ. Ο Ουτσίκοφ ισοφάρισε και ο Κουμεντάκης έκανε το 25-24. Από τότε μέχρι και το 29-28 ο ΠΑΟΚ είχε συνέχεια προβάδισμα στο σκορ και τελείωσε με άουτ επίθεση του Γκούνθορ που αρχικά δόθηκε «άουτ» αλλά ο ΠΑΟΚ δικαιώθηκε μέσω του βίντεο ρέφερι.

Από το 3ο σετ οι ισορροπίες άλλαξαν καθώς οι παίκτες του ΠΑΟΚ έδειξαν κουρασμένοι και της Φριντρισχάφεν άρχισαν να ανεβαίνουν με μπροστάρη τον Πρωτοψάλτη αλλά και Κόλιν. Φριντρισχάφεν με το πλασέ του Πρωτοψάλτη έκανε το 9-6, ενώ στο 13-11 έκανε εντυπωσιακό σερί 5-0 που εκτόξευσε τη διαφορά στο +7 (18-11) και εκεί κρίθηκε το σετ. Ο Κόλιν σταμάτησε τον Τακουρίδη με μπλοκ έκανε το 25-14 και η Φρίντριχσχαφεν μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ η αντίδραση του ΠΑΟΚ κράτησε μέχρι το 5-5. Οι πόντοι των Τίσερ, Πρωτοψάλτη έκαναν το 7-5. Ο άσσος του Μπόλατζ και η επίθεση του αλλά και το άουτ του Γκιόν διαμόρφωσαν το 13-8 και η ισοφάριση στα σετ ήταν θέμα χρόνου.  Ο ΠΑΟΚ δε μπόρεσε να ακολουθήσει και με τον πρώτο χρόνο του  Γκούνθορ φτάσαμε στο 25-17.

Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ έκανε ιδανικό ξεκίνημα και με σερβίς του Κουμεντάκη ξέφυγε 5-1. Οι Γερμανοί όμως με σερί 4-0 από δύο λάθη του ΠΑΟΚ και επιθέσεις Πρωτοψάλτη, Γκούθορ ισοφάρισαν 6-6 και τα πάντα κρίθηκαν μετά το 9-9. Ο Κόλιν με πρώτο χρόνο έδωσε προβάδισμα στη Φριντρισχάφεν. Ακολούθησαν η υπέρβαση του Βάλκιερς, δύο «στοπ» στον Ουτσίκοφ και στον Κουμεντάκη, επίθεση του Πρωτοψάλτη και άουτ επίθεση του Ουτσίκοφ που με συνολικό σερί 6-0 τελείωσαν το σετ 15-9 και μαζί και τον αγώνα 3-2 για την Φριντρισχάφεν.

Διαιτητές: Μπούρκιεβιτς (Πολωνία), Ζακχάροβα (Ρωσία).

1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-11, 25-17
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 30-28
3ο σετ: 5-8, 11-16, 12-21, 14-25
4ο σετ: 6-8, 9-16, 13-21, 17-25
5ο σετ: 5-1, 9-10, 9-12, 9-15

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Φριντριχσχάφεν προήλθαν από 5 άσσους, 64 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 30-28, 14-25, 17-25, 9-15) σε 128'

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 13 (12/20 επ., 1 άσσος, 64% υπ. - 50% άριστες), Ουσίκοφ 21 (19/44 επ., 2 άσσοι), Τακουρίδης 7 (6/11 επ., 1 άσσος), Πελεκούδας 12 (6/12 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Γκιόν 18 (14/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 19% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 48% υπ. - 35% άριστες), Παντακίδης 1 (1/1 επ.), Τερζής, Σαφράνοβιτς (67% υπ. - 22% άριστες).

ΦΡΙΝΤΡΙΧΣΧΑΦΕΝ (Χέινεν): Μπόλατζ 16 (14/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σόσενχαϊμερ 10 (9/20 επ., 1 άσσος, 83% υπ. - 55% άριστες), Πρωτοψάλτης 17 (16/31 επ., 1 άσσος, 77% υπ. - 58% άριστες), Κόλιν 22 (17/25 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τίσερ 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Γκούνθορ 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ) / Στέουρβαλντ (λ, 47% υπ. - 6% άριστες), Τάκβαμ 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Κέβορκεν 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Κότσιαν.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι δήλωσε: «Είναι δύσκολο για μας να παίξουμε για αρκετή ώρα σε υψηλό επίπεδο. Για περίπου μια ώρα παίξαμε πολύ καλά, αλλά μετά είχαμε πρόβλημα, ειδικά εναντίον ενός τέτοιου αντιπάλου, ο οποίος μπορεί να μην είναι τόσο ισχυρός
αλλά ξέρει τι είναι απαραίτητο να κάνει κάθε φορά. Αν μπορούσαμε να παίξουμε καλά για λίγο περισσότερο διάστημα, ίσως εμείς να είχαμε κερδίσει απόψε. Ο διαγώνιος ήρθε για να βοηθήσει και γνωρίζουμε καλά, τόσο αυτόν όσο και τον Κουμεντάκη. Πρέπει να δέσουν με την ομάδα και οι δύο».

Ο προπονητής της Φριντρισχάφεν Βιτάλ Χέινεν δήλωσε: «Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι ειδικά στο πρώτο σετ. Στο δεύτερο σετ του αγώνα, πιστεύω ότι αρχίσαμε να γινόμαστε καλύτεροι. Ήταν δύσκολο αλλά, είμαστε χαρούμενοι που κερδίσαμε, εκτός έδρας, τους δυο βαθμούς απέναντι στον ΠΑΟΚ».

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΟΥ Β΄ΟΜΙΛΟΥ

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική 5-7 Δεκεμβρίου 2017

7/12, 21.00: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) – Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) 3-1 (25-14, 25-23, 21-25, 28-26)

5/12, 19.00: Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) – ΠΑΟΚ 3-2 (25-19, 27-29, 33-35, 25-23, 15-11)

2η αγωνιστική 19-21 Δεκεμβρίου 2017

21/12, 16.30: Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) - ΠΑΟΚ 3-1 (25-21, 24-26, 25-20, 25-22)

19/12, 19.00: Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) - Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 0-3 (22-25, 15-25, 15-25)

3η αγωνιστική 16-18 Ιανουαρίου 2018

18/1/2018, 19.00: ΠΑΟΚ - Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 2-3 (25-17, 30-28, 14-25, 17-25, 9-15)

17/1/2018, 17.30: Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία) - Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) 3-0 (25-22, 25-21, 25-16)

4η αγωνιστική 30-31 Ιανουαρίου 2018

31/1, 21.00: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - ΠΑΟΚ

1/2, 19.00: Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία) - Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία)

5η αγωνιστική 13-15 Φεβρουαρίου 2018

13/2/18, 19.00: ΠΑΟΚ - Χάλκμπανκ Αγκυρας (Τουρκία)

14/2/18, 21.00: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - Λεβοράντα Σασταμάλα (Φινλανδία)