03-02-2018

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα και από το Αιγίνιο με 3-0 σετ (φωτό)

Το αήττητο σερί του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα συνεχίστηκε και στο Αιγίνιο. Οι «ερυθρόλευκοι» με αλάνθαστη υποδοχή, άριστη ανάπτυξη από τον Στιβαχτή και δύναμη στην επίθεση νίκησε με 3-0 τη Νίκη Αιγινίου και με την 15η νίκη σε ισάριθμους αγώνες έφτασε στους 45 βαθμούς. Η Νίκη τηρουμένων των αναλογιών πάλεψε για να πάρει ένα σετ αλλά δεν τα κατάφερε.

O Oλυμπιακός από την αρχή του αγώνα είχε προβάδισμα στο σκορ και δεν επέτρεψε στη νίκη να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο. Με τον Ράουβερντινκ σε καλή μέρα ο Ολυμπιακός πήρε προάδισμα 11-7 ενώ στο κέντρο κυριάρχησαν οι Ανδρεάδης, Πετρέας που ξεκίνησαν βασικοί. Ο Ράουβερντινκ άνοιξε το σκορ στο +5 (17-12) αλλά η Νίκη με μίνι σερί 3-0 κατάφερε να μειώσει σε 17-15. Ο Οϊβάνεν με επίθεση διατήρησε το +3 (18-15) το οποίο και διατηρήθηκε μέχρι το 21-18. Εκεί ο Ολυμπιακός με δύο πόντους του Αλεξίεφ, ένα λάθος των γηπεδούχων και επίθεση του Οϊβάνεν έκανε σερί 4-0 και το 25-21 για το 1-0 σετ.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου ο Ολυμπιακός ξέφυγε 6-2 ενώ με νέο σερί 4-0 από μπλοκ και σερί Αλεξίεφ, Ράουβερντινικ άνοιξε τη διαφορά στο +6 (13-7). Η Νίκη με τον Παπαδόπουλο και τον Μαυροβουνιώτη να δίνουν μεγάλες μάχες κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και με δύο μπλοκ του Ντίνα να ισοφαρίσει σε 20-20. Ο Μαυροβουνιώτης έχασε το σερβίς και ο Στρούγκαρ κάρφωσε άουτ δίνοντας δύο δώρα στον Ολυμπιακό που έκανε το 22-20. Ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 22-21 αλλά με νέο λάθος των παικτών της Νίκης και ένα μπλοκ του Ανδρεάδη έγινε το 24-21 για τον Ολυμπιακό. Ο Στρούγκαρ μείωσε αλλά αμέσως έχασε το σερβίς και ο Ολυμπιακός με 25-22 έκανε το 2-0.

Στο 3ο σετ ο Ρουμελιωτάκης ξεκίνησε βασικός ακραίος για τον Ολυμπιακό ο οποίος στο 5-3 έκανε σερί 5-0 και εκτίναξε τη διαφορά στο +7 (10-3). Στο σερβίς ήταν ο Οϊβάνεν και διαδοχικά μπλοκ σταματούσαν τις επιθέσεις της Νίκης. Η Νίκη μείωσε στο -3 (17-20) αλλά ο Ολυμπιακός όπως και στο 2ο σετ εκμεταλεύτηκε την ανωτερότητα του και τα λάθη των γηπεδούχων και με μπλοκ του Ανδρεάδη και επιθέσεις του Οϊβάνεν έκανε το 25-19 και το 3-0 σετ.

1ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 18-25

2ο σετ: 12-16, 20-21, 22-25

3ο σετ: 3-8, 11-16, 17-21, 19-25

Οι πόντοι της Νίκης προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις , 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 22-25, 19-25) σε76'

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (άσσος), Μαυροβουνιώτης 14 (13/20 επ, 1 μπλοκ), Ντίνας 4 (1/5 επ, 3 μπλοκ), Στρούγκαρ 6 (6/19 επ), Παπάζογλου 4 (1/5 επ, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 10 (9/18 επ, 1 άσσος, 58% υπ -48% άριστες) / Ράικοβιτς (λ, 55% υπ -36% άριστες), Παπαλεξίου, Κιοσσές, Γκορίδης, Μηλής

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 12 (10/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Πετρέας 7 (5/10 επ, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (4/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αλεξίεφ 9 (8/15 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ - 36% άριστες), Ραουβέρντινκ 10 (10/14 επ, 45% υπ - 35% άριστες) / Στεφάνου (λ, 56% υπ -56% άριστες), Δαρίδης (λ), Ρουμελιωτάκης 5 (5/6 επ, 71% υπ -43% άριστες), Ζουπάνι, Ντρίζγκα.

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Θανάσης Στράντζαλης είπε: «Ηταν φανερή η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων παρόλα αυτά παλέψαμε όσο μπορούσαμε σε ένα γεμάτο γηπεδο όπου υπήρχε ωραία και βολεϊκή ατμόσφαιρα. Τηρουμένων των αναλογιών και με την απουσία των Λουκούμι, Κιχάντα το παλέψαμε. Ο Παπαδόπουλος και ο Παπάζογλου πήγαν καλά. Ο Ολυμπιακός είναι πάρα πολύ καλή ομάδα και είναι για μεγάλα πράγματα. Το τελικό σκορ δεν αποτυπώνει την προσπάθεια μας. Ο Λουκούμι την Δευτέρα θα κάνει χειρουργική επέμβαση στην κνήμη του και θα μείνει εκτός γηπέδων για ένα μήνα».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε: «Μετά το ματς στο Μπακού είχαμε δύσκολη μετακίνηση και πολύ πίεση για να παίξουμε εδώ σήμερα. Δεν ήταν εύκολο να προετοιμασουμε όπως θέλαμε παρόλα αυτά παίξαμε αρκετά καλά. Αφιερώνουμε τη νίκη στη μνήμη των θυμάτων της Θύρας 7. Εμαθα την ιστορία αυτή που προκάλεσε πολύ πόνο. Ευχαριστούμε πολύ τους οπαδούς μας που ήρθαν σήμερα εδώ και μας υποστήριξαν τόσο ένθερμα».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε στο osfp.gr: «Ήταν μια πολύ δύσκολη εβδομάδα. Παίζαμε πρόκριση στους «8» στο Τσάλενζ Καπ. Δώσαμε δύο παιχνίδια σε τρεις μέρες με δύσκολη μετακίνηση. Κερδίσαμε σήμερα, όχι το Αιγίνιο και δεν το λέω για να μειώσω τον αντίπαλό μας, αλλά την κούραση. Αφιερώνουμε τη νίκη στη μνήμη των θυμάτων της Θύρας 7».

Ο ακραίος του Ολυμπιακου Γιάννης Ρουμελιωτάκης που ξεκίνησε βασικός στο 3ο σετ δήλωσε στο osfp.gr: «Είμαστε ικανοποιημένοι που κερδίσαμε και προσθέσαμε άλλους τρεις βαθμούς στο ενεργητικό μας. Ο δρόμος μας είναι μακρύς και έχουμε βαρύ πρόγραμμα με πολλά παιχνίδια. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε σήμερα και μας ακολουθεί παντού, για τη δύναμη που μας δίνει. Αφιερώνουμε τη νίκη στα θύματα της Θύρας 7».