20-04-2018

"Διαστημικός" ΠΑΟΚ νίκησε 3-2 τον Ολυμπιακό και προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου

(3 votes)
Ο ΠΑΟΚ κάνοντας την καλύτερη εφετινή του εμφάνιση στις εγχώριες διοργανώσεις νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ και προκρίθηκε στο τελικό του φάιναλ-4 του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών που διεξάγεται στο Φαληράκι της Ρόδου. Παρουσία 1.200 φίλων του βόλεϊ και μετά από συγκλονιστικό αγώνα 137 λεπτών ο ΠΑΟΚ πήρε δίκαια τη νίκη αφού προηγουμένως ανέτρεψε το εις βάρος του 2-1 σετ.

Με όπλο το μπλοκ, κορυφαίους τους Κουμεντάκη, Πελεκούδα, Τακουρίδη και τον Γκιον να καλύπτει από το δεύτερο σετ το κενό του Σαφράνοβιτς ο ΠΑΟΚ υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην πρώτη ήττα στην εφετινή σεζόν. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το 3ο σετ έδειξαν να μένουν από δυνάμεις, έχασαν την συνοχή τους στην υποδοχή. Στο 5ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-5 αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 πέρασε μπροστά 9-6 και στη συνέχεια με νέα διαδοχικά μπλοκ πάνω στον Ράουβερντινκ και καλό σερβίς του Πελεκούδα πήρε τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ θα βρεθεί για τρίτη φορά σε τελικό κυπέλλου. Θα αγωνιστεί στον τελικό που θα γίνει το Σάββατο 21 Απριλίου στις 17.00 και θα έχει αντίπαλο είτε τον Ηρακλή είτε τον Παναθηναϊκό. Εκεί θα προσπαθήσει να κατακτήσει τον δεύτερο τίτλο κυπέλλου μετά το 2015 στη Σύρο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 25 λεπτών καθώς  ο ΠΑΟΚ εξάντλησε το χρονικό περιθώριο που είχε για να καταθέσει τα δελτία των παικτών του, διαμαρτυρόμενος για την παρουσία υπεράριθμων, όπως υποστήριξε, οπαδών του Ολυμπιακού στο κλειστό γυμναστήριο της Ρόδου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Οϊβάνεν πάτησε γκάζι μετά το 8-8. Με σέρβερ τον Οιβάνεν που μεταξύ άλλων πήρε και δύο άσσους ο Ολυμπιακός ξέφυγε 16-10. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στους 4 (17-13), αλλά ο Ολυμπιακός χωρίς λάθη (2 έναντι 9 του ΠΑΟΚ) έκλεισε το σετ με 25-19.

Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ με τον Ολλανδό Γκιγιόν αντί του Σαφράνοβιτς, πάτησε …γκάζι από το ξεκίνημα. Με σέρβερ τον Βάλκιερς χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού και προηγήθηκε 4-0, διαφορά που κράτησε μέχρι το 15-11. Ο Αλεξίεφ μείωσε σε 15-13. Δύο μονά μπλοκ του Κουμεντάκη στον Οιβάνεν έδωσαν αέρα πέντε πόντων (18-13) στον «δικέφαλο» που πάταγε καλύτερα στο τάραφλεξ. Με επίθεση του Ραουβέρντινκ ο Ολυμπιακός πλησίασε στους 2 (22-20), λάθος κόντρα επίθεση του Αλεξίεφ έδωσε τον 24ο πόντο στον «δικέφαλο» (24-21), για να κλείσει με επίθεση του Γκιγιόν το σετ (25-21) για την ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε φουριόζος και με αποτελεσματικούς τους Αλεξίεφ και Ραουβέρντινκ προηγήθηκε με  12-6. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 3 (12-9) αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με τον Ντρίζγκα να φορτώνει, προς το τέλος του σετ, πρώτους χρόνους τον Πετρέα έφθασαν και πάλι την διαφορά στους 6 (22-16) για να κατακτήσουν το σετ με 25-19.

Οπως και στο 2ο σετ έτσι και στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ πίεσε στο σερβίς και με τους Κουμεντάκη και Τακουρίδη να είναι οι πιο αξιόπιστες λύσεις έφθασαν να προηγούνται με 14-10. Με σέρβερ τον Πετρέα, ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο 14-13 και το σετ έπαιρνε άγρια ομορφιά. Οι δύο ομάδες έβγαζαν εκπληκτικές άμυνες και πάθος στο τερέν με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει και πάλι με 3, (17-14) με τριπλό μπλοκ πάνω στον Οιβάνεν. Στο 18-15 ο πρώτος ρέφερι Νώντας Γεροθώδορος απέβαλε από το σετ τον μάνατζερ του ΠΑΟΚ, Δημήτρη Δημητρακόπουλο. Ο άσσος του Ουτσίκοφ στον Στεφάνου έγραψε το 23-19 και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-22 για τον ΠΑΟΚ με λάθος σερβίς του Ζουπάνι.

Το πέμπτο σετ κρίθηκε στο 6-5 για τον Ολυμπιακό. Στο σημείο εκείνο πήγε στο σερβίς ο Πελεκούδας και άρχισε η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ. Το τρίτο μονό μπλοκ του Κουμεντάκη στον Οιβάνεν στο ματς, ο πρώτος χρόνος του Τακουρίδη και η επίθεση του Ουτσίκοφ έδωσαν αέρα τριών πόντων στον ΠΑΟΚ (9-6). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μείωσε 9-8 με άουτ επίθεση του Ουτσίκοφ. Ο Βούλγαρος με τον Τακουρίδη έστησαν μπλοκ στον Ραουβένρντινκ, με άσσο του Βάλκιερς, νέο stop του Τακουρίδη και επίθεση του Κουμεντάκη το σκορ εκτοξεύθηκε στο 14-8 με τον Εβρίτη ακραίο να ολοκληρώνει με μπλοκ τη νίκη με 15-8.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Δεληκωστίδης

1ο σετ: 8-7, 16-10, 21-16, 25-19

2ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 23-25

3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-19

4ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 22-25

5ο σετ: 5-4, 8-10, 8-12, 8-15

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 3 άσσοι, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 22-25, 25-19, 22-25, 08-15)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊνβάνεν 16π. (13/31επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 8 (3/8, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέμε 6 (6/8), Ντρίζγκα 2 (1/1, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 20 (17/29, 3 μπλοκ, 50%υπ., 30%αρ.), Ράουβερντινκ 17 (17/34, 50%υπ., 31%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 59%υπ., 41%αρ.), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 2 (2/4), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Ανδρεάδης.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 22π. (16/35επ., 6 μπλοκ, 51%υπ., 20%αρ.), Ουτσίκοφ 20 (16/34, 3 μπλοκ, 1άσσος), Τακουρίδης 10 (7/9, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (4/10, 1 μπλοκ), Βάλκιερς 4 (1/2, 3 άσσοι), Σαφράνοβιτς 2 (1/5, 100%υπ.) / Κωνσταντινίδης (λ. – 58%υπ., 11%αρ.), Σακόγλου 3 (3/6), Τερζής, Γκιον 10 (10/21, 57%υπ., 43%αρ.).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ είπε: «Ξέραμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ παίζει καλύτερα απ'ότι στην αρχή της χρονιάς, ωστόσο θεωρώ ότι υπήρχαν δύο σημεία που έκριναν τον αγώνα. Αρχικά το πως ξεκινήσαμε το δεύτερο σετ που τους δώσαμε την άνεση να παίξουν όπως μπορούν. Στη συνέχεια στο τέταρτο σετ κάναμε πολλά λάθη χωρίς λόγο. Αυτά ήταν τα κλειδιά του αγώνα. Κρίσιμο ήταν και το σημείο στο πέμπτο σετ που ο Πελεκούδας πήγε στο σερβίς και μας δυσκόλεψε».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Ανδρέας Ανδρεάδης δήλωσε: «Πιστεύω ότι χαλαρώσαμε. Πήραμε το πρώτο και το τρίτο σετ εύκολα και δεν περιμέναμε τον ΠΑΟΚ να δείξει αυτή την αντίσταση. Μας διάβασε πολύ καλά και δυστυχώς δεν προκριθήκαμε στον τελικό. Αυτή η ήττα θα μας κάνει να δουλέψουμε πάνω στα λάθη μας και να είμαστε καλύτεροι στο πρωτάθλημα. Πιστεύω ότι είμαστε καλύτερη ομάδα από τον ΠΑΟΚ αλλά πρέπει να το δείξουμε στο γήπεδο. Ο ΠΑΟΚ τελείωσε τις περισσότερες ψηλές μπάλες σε αντίθεση με εμάς και ήταν από τα κλειδιά του αγώνα».

Ο λίμπερο του Ολυμπιακού Γιώργος Γιώργος Στεφάνου είπε:  «Δυστυχώς μετά την απώλεια του ευρωπαϊκού είχαμε άλλο ένα αρνητικό αποτέλεσμα. Αυτό μας στεναχωρεί ιδιαίτερα. Όπως φάνηκε δεν ήμασταν έτοιμοι, πιο πολύ σωματικά, καθώς καταβάλαμε μεγάλη προσπάθεια στο ευρωπαϊκό. Μας μένει ο στόχος του πρωταθλήματος, είναι μία τελείως διαφορετική σειρά αγώνων και θα πρέπει να ανακάμψουμε σωματικά και ψυχολογικά.

Ο διεθνής ακραίος του ΠΑΟΚ Ραφαήλ Κουμεντάκης είπε: «Ήρθαμε εδώ έχοντας δει τις αδυναμίες του Ολυμπιακού. Είναι πολύ καλή ομάδα και παίζει σε υψηλό επίπεδο. Εμείς παίξαμε το καλύτερο που μπορούσαμε και πραγματικά πολλά συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου για την προσπάθειά τους. Το παιχνίδι κρίθηκε στην θέληση, όχι μόνο οι 6-7 παίκτες που αγωνίστηκαν αλλά όλοι μας. Το θέλαμε πολύ και ο ένας στήριζε τον άλλον. Σήμερα δεν κέρδισε ένας αλλά ο ΠΑΟΚ. Ευχαριστώ την ομάδα που με εμπιστεύτηκε και κάνω ότι καλύτερο μπορώ για να φτάσει ο ΠΑΟΚ στους στόχους του».

Ο διεθνής κεντρικός του ΠΑΟΚ Παναγιώτης Πελεκούδας δήλωσε: «Όλοι μας δείξαμε ότι έχουμε μαχητική ψυχή. Ανεξαρτήτου ποιοι έπαιξαν, πιέσαμε στο σερβίς, είχαμε καλή άμυνα, σε ορισμένα σημεία και καλό μπλοκ και σε συνδυασμό με την πτώση του Ολυμπιακού πήραμε τη νίκη. Ήταν ένα ντέρμπι με τα όλα του. Όποιος και να πήγαινε στο τάι μπρέικ στο σερβίς θα πίεζε. Έτυχε να είμαι εγώ, μακάρι αύριο να είναι κάποιος άλλος και να πάρουμε το τρόπαιο. Δεν προτιμώ αντίπαλο, απλά θέλω να παίξουμε όπως σήμερα».

Ο κεντρικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Τακουρίδης δήλωσε: «Ζήσαμε το παιχνίδι με μεγάλο πάθος και ένταση. Είπαμε την πρώτη μας... λέξη για φέτος, η δεύτερη πρέπει να είναι στον τελικό. Είμαι πολύ χαρούμενος που είναι ο κολλητός μου στην ομάδα (σ.σ. Ραφαήλ Κουμεντάκης). Πέρυσι μου έδινε συγχαρητήρια και φέτος το ζούμε μαζί και αυτό φαίνεται στο γήπεδο. Ο ΠΑΟΚ το έχει δείξει και άλλες φορές ότι δεν τα παρατάει ποτέ και αν χρειαστεί θα το δείξει και πάλι. Αυτό που υπενθυμίζω σε όλους τους συμπαίκτες μου είναι ότι η μεγάλη στιγμή που έγινε πέρυσι ανήκει στο παρελθόν.  Όποιος μένει στο παρελθόν μένει στάσιμος. Το μόνο που είχαμε να κάνουμε ήταν να περάσουμε τη νοοτροπία ότι δεν τα παρατάμε ποτέ και το πετύχαμε».