06-10-2018

Ο Ηρακλής με σούπερ Φέργκιουσον 3-1 σετ τον Εθνικό και παίζει «τελικό» με Κομοτηνή

(4 votes)
Ο Ηρακλής έχασε το πρώτο σετ από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης αλλά με αποτελεσματικό μπλοκ, κορυφαίο τον Φέργκιουσον και σταδιακή άνοδο σε σερβίς και επίθεση πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και πλέον η δεύτερη θέση του Α΄ομίλου θα κριθεί στον αυριανό αγώνα Ηρακλής - Κομοτηνή (7/9, 18.00) που υπό προϋποθέσεις ("καθαρή" νίκη με τρίποντο) μπορεί να δώσει και την πρόκριση στα ημιτελικά καθώς προκρίνεται από τον Α΄ή τον Β΄όμιλο ο καλύτερος δεύτερος όπου θα αντιμετωπίσει Παναθηναϊκό ή ΑΕΚ.

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στον αγώνα, κράτησε την υποδοχή του και κατάφερε να κρατήσει τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων. Με σερί 3-0 από τον Γκμίτροβιτς ο Εθνικός προηγήθηκε 11-8 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 22-21. Ο Ηρακλής με δύο πόντους από Αρμενάκης, Φέργκιουσον προηγήθηκε 23-22 αλλά οι εβρίτες απάντησαν με σερί 3-0 και πήραν το σετ 25-23.

Παρά την απώλεια του 1ου σετ που δεν τους έδινε άλλα περιθώρια λάθους ο Ηρακλής μπήκε μεταμορφωμένος στον αγώνα και με δύο σερί 6-0 προηγήιθηκε 12-1 στο σετ. Με τον Φέργκιουσον να παίζει χωρίς αντίπαλο ο Εθνικός έκανε το 25-14 και το 1-1 σετ.

Όπως εξελίχθηκε ο αγώνα το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με ένα – δύο πόντους από την αρχή αλλά ο Εθνικός ισοφάρισε 14-14. Με σερί 3-0 στο σερβίς του ο γηραιός προηγήθηκε 17-14, ο Εθνικός μείωσε 20-19 αλλά ο Ηρακλής επικράτησε 25-21 για το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Ηρακλής ξέφυγε 4-1 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος καθώς ο Εθνικός έκανε εύκολα το λάθος στην υποδοχή του και δε μπόρεσε να απαντήσει για την ισοφάριση.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Βασιλειάδης.

1ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 23-25

2ο σετ: 8-1, 16-4, 21-11, 25-14

3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 25-21

4ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-20

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-14, 25-21, 25-20) σε 100'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 8 (4/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Προύσαλης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 12 (11/12 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 23 (18/34 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντα Ρόσα 18 (16/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 44% άριστες), Σωτηρίου 11 (7/25 επ., 4 μπλοκ, 79% υπ. - 36% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 73% υπ. - 45% άριστες), Μπουράκης (λ, 33% υπ. - 33% άριστες), Κουκουμάκας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Χατζόπουλος 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Γκμίτροβιτς 20 (17/45 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φρίσεν 9 (9/23 επ., 48% υπ. - 24% άριστες), Τουρανιάνιν 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 31% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 50% υπ. - 31% άριστες), Βλαχόπουλος, Χρηστουηλίας 2 (1/1 επ., 1 άσσος).

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε:  «Αν εξαιρέσουμε το 1ο σετ που ήταν αγχωτικό για μας, στα επόμενα σετ δείξαμε ότι ήμασταν πολύ καλύτεροι σε όλους τους τομείς όσον αφορά με την αντίπαλη ομάδα. Πρώτη νίκη για την ομάδα μας, πρώτη νίκη για τη σεζόν, ένα δώρο για τον αρχηγό μας τον Κώστα Προύσαλη που σήμερα έχει τα γενέθλιά του. Δύσκολο το αυριανό παιχνίδι με την Κομοτηνή. Συνεχίζουμε για να διεκδικήσουμε την πρόκριση στα ημιτελικά, φυσικά δεν εξαρτάται μόνο από εμάς αλλά και από τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων. Εμείς θα κάνουμε το καθήκον μας, να πάρουμε μια καθαρή νίκη ώστε να βρισκόμαστε εμείς στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ».

Ο προπονητής του Εθνikού Αλεξανδρούπολης Θανάσης Μουστακίδης είπε: «Παίξαμε σε μερικά κομμάτια καλά και σε άλλα άσχημα. Είχαμε ένα 2ο σετ πολύ άσχημο. Νομίζω πως το βασικό μας πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι η υποδοχή. Δεν έχουμε υποδοχή και είναι ένα θέμα που πρέπει άμεσα να λύσουμε».

Σε λίγο περιγραφή...

Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» 2018

Το πρόγραμμα των αγώνων του Α΄ομίλου

Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 2018

PAOK Sports Arena 17.00: ΠΑΟΚ – ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής 3-0 (25-12, 25-19, 25-20)

Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2018

ΠΑΟΚ – ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-22, 25-20, 25-14)

Τρίτη 2 Οκτωβρίου 2018

ΠΑΟΚ – Hρακλής Πετοσφαίριση 2015 3-0 (25-15, 25-16, 25-23)

Τετάρτη 3 Οκτωβρίου 2018

ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 (26-24, 25-22, 21-25, 25-20)

Σάββατο 6 Οκτωβρίου 2018

Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 – ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 (23-25, 25-14, 25-21, 25-20)

Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2018

Μίκρα 18.00: Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 – ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Αβραμίδης. Γραμματεία: Καρακούλια. Παρατητητής: Καραμπαλάσης.

Το σύστημα διεξαγωγής του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2018

Προκρίνονται στην ημιτελική φάση οι πρώτοι κάθε ομίλου και ο καλύτερος δεύτερος του Α΄και του Β΄ομίλου.

Οι αγώνες της ημιτελικής φάσης θα είναι νοκ άουτ.

Κατόπιν κληρώσεως προκέκυψε ο Α΄ημιτελικός να διεξαχθεί μεταξύ του καλύτερου δεύτερου (Α΄και Β΄ομίλου) και της πρώτης ομάδας του Γ΄ομίλου με έδρα στον καλύτερο δεύτερο.

Ο δεύτερος ημιτελικός μεταξύ του πρώτου του Α΄ομίλου και του πρώτου του Β΄ομίλου με έδρα την πρώτη ομαδα του Β΄ομίλου.

Ο τελικός θα είναι διπλός. Θα ακολουθηθεί η διαδικασία του Golden Set και ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στην έδρα του νικητή του Α΄ημιτελικού.